Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP
Zwolnienia u producentów części motoryzacyjnych
Zwolnienia u producentów części motoryzacyjnychTVN Turbo
wideo 2/5
Zwolnienia u producentów części motoryzacyjnychTVN Turbo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W poniedziałek na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się do doniesień o zwolnieniach grupowych w polskich firmach.

- Sytuację oceniamy jako stabilną, pewną i jako optymistyczną, patrząc na niski wskaźnik bezrobocia. Jednocześnie chcemy dmuchać na zimne. Dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są takie zwolnienia grupowe - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dodatkowe pieniądze w związku ze zwolnieniami grupowymi

Ministra poinformowała, że środki będą mogły być przeznaczone przez powiaty na takie działania jak pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla pracodawcy, będą to środki na rozpoczęcie własnej działalności czy na kwestie związane z poszerzaniem kwalifikacji.

- Te środki będą mogły być wykorzystywane wtedy, gdy zajdzie taka konieczność, ale chciałabym podkreślić, że tej konieczności na ten moment nie dostrzegamy - zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk.

Dziemianowicz-Bąk odniosła się do doniesień o zwolnieniach grupowych w polskich firmach. Ostatnio informowaliśmy choćby o likwidowanej fabryce Levi Strauss w Płocku, szykowanych zwolnieniach w Poczcie Polskiej czy zamykanej po 76 latach odlewni stali w Elblągu.

- W całym 2023 roku pracodawcy zgłosili zamiar zwolnienia grupowego 30 tysięcy pracowników. Zwolnili jednak 17 tysięcy, bo te zgłoszenia i zapowiedzi nie zawsze, a najczęściej wcale, nie idą w parze z liczbą faktycznych zwolnień - wskazała ministra.

Rynek pracy w Polsce w 2024 roku

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest najlepsza od 30 lat. - Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej - powiedziała ministra.

Dodała, że według ostatnich danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 2,9 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wynosi 5,9 proc.

Bieżące inicjatywy na rynku pracy

Szefowa MRPiPS przypomniała także o ostatnich działaniach legislacyjnych. Wymieniła m.in. projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, projekt w sprawie sygnalistów, projekt o dodatkowej waloryzacji rent i emerytur, regulację dotyczącą podwyższenia zasiłku pogrzebowego.

Ministra wskazała też na przyjęcie przez rząd projektu w sprawie programu "Aktywny rodzic".

Czytaj również: Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Autorka/Autor:Pkarp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Import chińskich samochodów na teren Unii Europejskiej zostanie objęty tymczasowym cłem od 4 lipca, jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzami Chin - poinformowała Komisja Europejska. "Subsydia stwarzają zagrożenie dla unijnych producentów." - oceniła Komisja. Władze Chin sprzeciwiają się tej decyzji i wzywają KE do "właściwego" rozwiązywania sporów gospodarczych.

Bruksela nakłada cła na chińskie elektryki. Pekin sprzeciwia się "protekcjonizmowi"

Bruksela nakłada cła na chińskie elektryki. Pekin sprzeciwia się "protekcjonizmowi"

Źródło:
PAP

Do 19 milionów zgonów rocznie na świecie przyczyniają się tylko cztery gałęzie przemysłu - donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). - Te same duże podmioty komercyjne blokują regulacje, które chroniłyby społeczeństwo przed szkodliwymi produktami - uważa dr Hans Henri P. Kluge z tej organizacji. Raport jest jednocześnie wezwaniem do podjęcia działań przez władze państw.

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Źródło:
PAP

Elon Musk nieoczekiwanie postanowił wycofać sprawę sądową przeciwko OpenAI oraz jej szefowi Samowi Altmanowi, któremu zarzucał porzucenie pierwotnej misji na rzecz zysku - przekazało BBC. Decyzja zapadła dzień przed tym, jak sąd miał zadecydować o przyszłości tej sprawy.

Zaskakująca decyzja Muska. To koniec sporu o sztuczną inteligencję

Zaskakująca decyzja Muska. To koniec sporu o sztuczną inteligencję

Źródło:
BBC

Zarządca targowiska ponosi odpowiedzialność za to, że na jego terenie handlarze sprzedają podrobiony towary. Nie tylko sprzedawcy - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To precedens. - Sprzedaż podróbek na targowiskach odbywa się za zgodą właścicieli - komentuje mecenas Jakub Kozak.

Francuska firma kontra polski bazar. Precedensowy wyrok w sprawie handlu podróbkami

Francuska firma kontra polski bazar. Precedensowy wyrok w sprawie handlu podróbkami

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

W tym roku zapłacimy mniej niż przed rokiem za truskawki, botwinkę, kapustę, czy młodą marchew  - wynika z analizy ekspertów aplikacji PanParagon. Ta ostatnia jest tańsza o blisko 23 procent.

Nowalijki tańsze niż przed rokiem

Nowalijki tańsze niż przed rokiem

Źródło:
tvn24.pl

W polskim marzeniu o atomie mają pomóc Amerykanie, którzy zdobywali doświadczenie przez dziesiątki lat. Według nich "bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe". Reporter Maciej Zalewski odwiedził z kamerą jedyny reaktor atomowy w Polsce. Pytał ekspertów także tych zza oceanu o technologie, bezpieczeństwo, współpracę i plany. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jedyna taka Maria w Polsce kończy w tym roku 50 lat

Jedyna taka Maria w Polsce kończy w tym roku 50 lat

Źródło:
TVN24

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zaoferował Polsce produkcję rakiet GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS - podał we wtorek portal Defense News, powołując się na przedstawiciela firmy. Jak informuje sam koncern, prowadzi rozmowy w sprawie produkcji tych rakiet przez polskie zakłady Mesko.

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Źródło:
PAP

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl

W przypadku garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym zastosowanie będzie miała stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych - wynika z informacji zamieszczonej we wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Zmiana przepisów oznacza niższy podatek w przypadku części osób, konieczne będzie jednak złożenie wcześniej w urzędzie gminy nowej informacji o posiadanych nieruchomościach.

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

Rośnie kumulacja w Lotto. We wtorek nie padła główna wygrana. W Lotto Plus również nikt z grających nie puścił zwycięskiego kuponu. W najbliższym losowaniu w Lotto będzie można wygrać 4 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 11 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z rozpoczętym właśnie okresem świadczeniowym konieczne jest złożenie nowego wniosku. - Jeśli rodzice dostarczą dokumenty po końcu czerwca, nie otrzymają wyrównania za ten miesiąc - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Zmiany w zakazie handlu w niedziele będą skutkować umocnieniem się trendu zamykania lokalnych sklepów. Apelujemy o utrzymanie obecnych regulacji - mówi prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. To kolejny głos krytykujący projekt, który trafił do Sejmu.

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Źródło:
tvn24.pl

Złoty tracił podczas wtorkowych notowań w stosunku do głównych walut. Zdaniem ekonomistów w krótkim terminie kurs euro do złotego może dojść do poziomu 4,35-4,36.

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada nadzorcza Polregio odwołała prezesa spółki Adama Pawlika. Stanowisko stracił również dotychczasowy wiceprezes Marcel Kalinowski.

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższą była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 142 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie i w piątek będzie można wygrać 120 milionów złotych. Oto liczby wylosowane 11 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Eurodeputowani, którzy odchodzą z Parlamentu Europejskiego, otrzymują odprawy przejściowe. To równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu. Europosłowie z najdłuższym stażem mogą liczyć na odprawy w wysokości ponad 870 tysięcy złotych.

Europejska kasa na pożegnanie. Tyle dostaną byli europosłowie

Europejska kasa na pożegnanie. Tyle dostaną byli europosłowie

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) sprawdziły 36 modeli pomp ciepła produkowanych poza Unią Europejską. 94 procent z nich nie spełniło wymagań formalnych - poinformował UOKiK.

"94 procent przebadanych modeli posiadało nieprawidłowości"

"94 procent przebadanych modeli posiadało nieprawidłowości"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie zainstalowania oprogramowania wywołującego blokowanie pociągów Impuls wyprodukowanych przez nowosądecki Newag - przekazała we wtorek rzeczniczka prokuratury Katarzyna Duda.

Zagadkowe awarie pociągów. Prokuratura o śledztwie

Zagadkowe awarie pociągów. Prokuratura o śledztwie

Źródło:
PAP

Pomimo poprawiającej się koniunktury gospodarczej zadłużenie Polaków zwiększyło o 7 procent w skali roku i osiągnęło już poziom 86,3 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Choć dłużników jest mniej, problemy finansowe tych, którzy je mają, wyraźnie się pogłębiły - wskazali eksperci.

Potężne długi Polaków

Potężne długi Polaków

Źródło:
PAP

W maju 2024 roku codziennie zakupy w sklepach zdrożały o 2,9 procent w porównaniu do cen w tym samym miesiącu przed rokiem - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych" przeprowadzonego przez UCE Research i Uniwersytety WSB Merito. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom wydobył w 2023 roku 359 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego - podała spółka w rocznym raporcie. To najniższy wynik w historii firmy.

Rosyjski gigant z najniższym wynikiem w historii

Rosyjski gigant z najniższym wynikiem w historii

Źródło:
PAP

Najwięcej widzów poznało sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego podczas oglądania wieczoru wyborczego w TVN24 i TVN24 BiS. To stacje należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery. W grupie osób powyżej czwartego roku życia oba kanały miały łącznie 13,32 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjnym wynikiem może również pochwalić się portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki wyborczej niedzieli w TVN24, TVN24 BiS i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki wyborczej niedzieli w TVN24, TVN24 BiS i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl