"Udało nam się!". Przed astronautami kilkanaście godzin lotu
- Źródło:
- tvn24.pl
Rakieta Falcon 9 o godzinie 21.22 wystartowała z Przylądka Canaveral na Florydzie, wynosząc na orbitę statek Dragon z dwoma astronautami na pokładzie. Tak rozpoczęła się historyczna misja NASA i SpaceX. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety wrócił na ziemię i wylądował na platformie u wybrzeży Florydy. Teraz przed astronautami kilkanaście godzin lotu. Do ISS zadokują około 16.30 polskiego czasu w niedzielę. Pół godziny wcześniej rozpocznie się program specjalny w TVN24 GO.
Relacja odświeża się automatycznie
- 22:26
Zakończył się program specjalny w TVN24 GO. Wracamy do Państwa już jutro o godzinie 16. Pokażemy ciąg dalszy misji, czyli dokowanie statku Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Gratulujemy astronautom Dougowi Hurley'owi i Bobowi Behnkenowi, którzy na naszych oczach pisali dziś historię. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami.
Zapraszamy jutro!
- 22:18
Stanisławski: Ten start był bardzo wyczekiwany. Wyszło wzorowo, idealnie. To wielki sukces. Trzymamy kciuki za to, co ma się wydarzyć jutro, czyli za pomyślnym dokowaniem.
- 22:13
Wkrótce temperatura wewnątrz kapsuły Dragon obniży się, a astronauci będą mieli możliwość zdjęcia niektórych elementów swoich skafandrów, które mają na sobie już od kilku godzin.
- 22:08
Stanisławski: Ten lot jest lotem całkowicie zautomatyzowanym. Etap startu, lot, dokowanie powinny być automatyczne. Miejmy nadzieję, że nie będzie potrzeby przechodzenia na sterowanie ręczne.
- 22:06
Moment startu historycznej misji Demo-2, która otwiera nowy rozdział w eksploracji kosmosu, oglądało ponad 10 milionów ludzi na całym świecie.
- 21:52
Udało nam się! - oświadczył szef NASA Jim Bridenstine, który oglądał start rakiety Falcon 9 z Kennedy Space Center razem z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem Mikiem Pencem. Dodał jednak, że nie będzie świętować "dopóki Bob i Doug nie wrócą bezpiecznie do domu".
Pierwszy raz od dziewięciu lat wystrzeliliśmy w kosmos amerykańskich astronautów, na pokładzie amerykańskiej rakiety z amerykańskiej Ziemi. Jestem dumny z NASA i SpaceXu za sprawienie, że było to możliwe.
Teraz Bridenstine uda się do centrali NASA w Houston w Teksasie, skąd będzie oglądał dokowanie Dragona do stacji kosmicznej.
- 21:47
Na astronautów Boba Behnkena i Douga Hurley'a nie działa już ziemska grawitacja, co oznacza, że znajdują się w stanie nieważkości.
- 21:41
Jak informuje NASA, dotarcie do celu zajmie astronautom 19 godzin.
- 21:37
Kapsuła Dragon odłączyła się od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 i zmierza obecnie na autopilocie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która znajduje się 400 kilometrów nad Ziemią.
- 21:34
Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wylądował na platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.
- 21:31
Załoga przekroczyła barierę dźwiękową.
- 21:28
Dolny stopień rakiety został odłączony i wkrótce wyląduje na Ziemi.
- 21:25
Rafalski: Astronauci są wgniatani teraz w fotel. Działają na nich teraz ogromne siły.
- 21:24
3...2...1... Start! Rakieta Falcon 9 wyruszyła w kosmos!
- 21:22
Co wydarzy się po starcie?
Zgodnie z planem rakieta Falcon 9 dotrze na orbitę dziewięć minut po starcie. Wówczas dojdzie do odłączenia się kapsuły Dragon z załogą, która następnie zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wciąż nie wiadomo jak długo astronauci Bob i Doug pozostaną w kosmosie, szacuje się, że od 1 do 3 miesięcy.
- 21:17
Rożek: Elon Musk pełnymi garściami korzysta z tego, czego NASA dokonała przez dziesięciolecia. On na pewno nie wynajdował koła od początku.
- 21:15
Do startu zostało ostatnie 10 minut.
- 21:07
15 minut do startu.
- 21:05
Zbiorniki rakiety Falcon 9 zostały napełnione paliwem rakietowym.
- 21:01
SpaceX pokazuje animację, przedstawiającą serię manewrów, które będzie musiał wykonać na orbicie statek Dragon.
- 20:58
Wilczyński: Astronauci to są bardzo odważni ludzie, którzy przede wszystkim mają fach w ręku. 40-50 lat to optymalny wiek predestynowany do lotów w kosmos. Sprawność fizyczna to nie wszystko. Liczy się także umiejętność opanowania ogromnego stresu. Muszą mieć nerwy ze stali. To są też lata doświadczenia.
- 20:54
Wilczyński: Był taki moment, gdy loty wahadłowców kosmicznych NASA spowszedniały. Misja Demo-2 to jest zupełnie inna jakość.
- 20:53
Do startu zostało 30 minut.
- 20:49
NASA: Obecnie jest 70 procent szans na korzystne warunki pogodowe o planowanej godzinie startu (21:22 czasu polskiego). Niebo rozpogadza się nad Przylądkiem Canaveral, gdzie znajduje się Kennedy Space Center oraz nad Oceanem Atlantyckim, gdzie ma wylądować kapsuła, gdyby doszło do sytuacji awaryjnej w trakcie lotu.
- 20:42
Kolejne kroki: Odsunięcie od rakiety ramienia dostępu i załadowanie paliwa.
- 20:38
Szef NASA: Na chwilę obecną mamy zielone światło do startu.
W ostatnim czasie przez Kennedy Space Center przeszły ulewne deszcze, jednak pogoda uległa poprawie.
- 20:34
Rożek: Możemy rzucać monetą, czy dojdzie do startu. Ja absolutnie nikogo nie namawiałbym, żeby startować, jeżeli jest ryzyko.
- 20:33
Lada chwila powinien pojawić się kolejny raport dotyczący warunków pogodowych.
- 20:26
Do planowanego startu misji Demo-2 została godzina.
- 20:23
O godzinie 20:30 rozpocznie się program specjalny w TVN24 GO.
Naszymi gośćmi będą:
Tomasz Rożek - doktor nauk fizycznych, specjalizujący się w fizyce jądrowej. Prowadzi kanał popularnonaukowy w serwisie YouTube - "Nauka. To Lubię"
Jakub Bochiński – astronom, projektant i konstruktor zrobotyzowanych teleskopów, odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym, specjalista z zakresu komunikacji naukowej, zarządzania procesami badawczo-rozwojowymi oraz budowy kadr dla sektora wysokich technologii.
Jerzy Rafalski – znany popularyzator astronomii, absolwent studiów astronomicznych. Na co dzień pracuje w toruńskim Planetarium. Często udziela się w mediach jako ekspert, opowiadając o zagadkach kosmosu.
Piotr Stanisławski - autor bloga"Crazy Nauka"
Łukasz Wilczyński - członek organizacji The Mars Society, której głównym celem jest eksploracja i przyszłe osadnictwo na Marsie.
Zapraszamy!
- 20:20
Prezydent Donald Trump jest w drodze do Kennedy Space Center, skąd będzie oglądać historyczny start misji Demo-2.
- 20:09
Centrum NASA w Houston informuje, że agencja jest optymistyczna co do pogody, trwają przygotowania do startu, statek i załoga są w gotowości.
- 19:46
Nad Kennedy Space Center pada deszcz. Synoptycy NASA stale monitorują pogodę. Jak poinformowała Agencja, gdyby do startu miało dojść w tej chwili, zostałby on odwołany. Jednak przez najbliższych kilkadziesiąt minut pogoda może się poprawić, dlatego wciąż czekamy na ostateczną decyzję.
- 19:23
Do planowanego startu zostały dokładnie 2 godziny.
- 19:22
Nad Przylądkiem Canaveral zbierają się czarne chmury. Ostatecznie to pogoda zdecyduje, czy dojdzie dziś do startu. NASA podaje, że wciąż jest 50 procent szans na korzystne warunki pogodowe, które pozwolą na odpalenie silników rakiety Falcon 9 .
- 19:12
Właz kapsuły Dragon został zamknięty.
- 18:56
Fotele w kapsule Crew Dragon zostały ustawione w pozycji startowej.
- 18:51
Trwają testy systemu komunikacji załogi z centralą NASA.
- 18:43
Ekipa techników pomaga astronautom zapiąć pasy.
- 18:39
Bob i Doug są już na pokładzie Dragona.
- 18:38
Astronauci szykują się do wejścia na pokład w tak zwanym Białym Pokoju.
- 18:30
Specjalna winda zawiozła astronautów na szczyt liczącej 78 metrów wieży, z której dostaną się na pokład statku Dragon.
- 18:28
Bob i Doug dotarli już na kompleks startowy w Kennedy Space Center.
- 18:10
Doug Hurley i Bob Behnken pomachali na pożegnanie żonom i synom, po czym wsiedli do białej Tesli, która zawiezie ich na kompleks startowy w Kennedy Space Center. Tam, na platformie startowej, czeka na nich rakieta Falcon-9.
- 17:59
Planowany start już za 3,5 godziny. Ale najpierw... selfie z szefem!
- 17:57
"Szykują się, są skupieni, zjedli śniadanie... To znowu staje się realne" - informuje NASA.
- 17:51
Astronauci Dough Hurley i Bob Behnken ponownie ubrali swoje kosmiczne kombinezony. Teraz przed nimi kontrola systemu komunikacji oraz szczelności skafandrów.
- 17:12
- 17:08
"Dzień startu. Z Ameryki. Raz jeszcze" - napisał na Twitterze astronauta Bob Behnken, który razem ze swoim przyjacielem Dougiem Hurleyem za kilka godzin wsiądzie na pokład statku Dragon.
- 17:06
Tak jeszcze wczoraj wieczorem wyglądało niebo nad Przylądkiem Canaveral na Florydzie, gdzie znajduje się Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego. To stamtąd ma wystartować rakieta Falcon 9.
- 16:58
50 na 50. "Szykujemy się do startu dziś. Ryzyko niekorzystnych warunków pogodowych pozostaje na poziomie 50 procent" - napisał na Twitterze szef NASA Jim Bridenstine.
- 16:49
"Jesteśmy gotowi na kolejną próbę!" Pierwotnie do startu rakiety Falcon 9 miało dojść w środę. Astronauci Bob Behnken i Dough Hurley byli już na pokładzie statku, w pełnej gotowości. Jednak z uwagi na zagrożenie burzowe na Florydzie misję przesunięto na sobotę. Z pewnością członkowie załogi czuli rozczarowanie, ale obaj byli na to przygotowani.
"Podczas mojej pierwszej misji kosmicznej STS-127 na pokładzie wahadłowca Endeavour, z powodów technicznych i złych warunków pogodowych przekładaliśmy start pięć razy w ciągu miesiąca" - napisał Hurley na Twitterze.
"Przekładanie startu jest częścią bezpiecznych i kończących się sukcesem lotów kosmicznych. Podczas mojej ostatniej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną pogoda także nas dopadła!" - przypomniał Behnken. "Jesteśmy gotowi na kolejną próbę!" - dodał.
- 16:32
Witamy ponownie na pokładzie!
Jeżeli pogoda pozwoli, za kilka godzin staniemy się świadkami otwarcia nowego rozdziału w historii astronautyki. Dziś o godzinie 21:22 czasu polskiego NASA i SpaceX podejmą drugą próbę wysłania w kosmos statku Dragon prywatnej firmy Elona Muska.
Wydarzenie to będziemy dla państwa relacjonować tutaj.
Zapraszamy także do oglądania programu specjalnego w TVN24 GO, który rozpocznie się o godzinie 20:30. Nasi goście będą mówić m.in. o znaczeniu misji Demo-2 oraz przyszłości eksploracji kosmosu przez człowieka.
Zostańcie z nami!
Autorka/Autor:momo
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.
To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze
Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"
Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.
Liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen została skazana za sprzeniewierzenie dużych sum pieniędzy. Warszawski sąd nie zgodził się na tymczasowy areszt dla Zbigniewa Ziobry. Z kolei na Litwie odnaleziono ciała trzech amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w wypadku na poligonie w Podbrodziu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 1 kwietnia.
Wyrok dla Le Pen, decyzja w sprawie Ziobry, ciała żołnierzy odnalezione
46-letni obywatel Ukrainy zostanie deportowany - taka decyzja zapadła po serii niebezpiecznych sytuacji, które inicjował. Według ustaleń poznańskiej policji, mężczyzna zaczepiał przechodniów i nagabywał młode dziewczyny. Został zatrzymany po tym, jak zaatakował pałką teleskopową mężczyznę na ulicy.
Pobił przechodnia, zaczepiał młode dziewczyny. Wróci do swojego kraju
Prezydent USA Donald Trump ocenił, że wykluczenie Marine Le Pen z wyborów przypomina mu jego własne perypetie prawne w USA. Premier Włoch Giorgia Meloni, odnosząc się do wyroku wydanego przez sąd w Paryżu, oświadczyła, że "każdy, kto ma w sercu demokrację nie może się cieszyć".
Trump i Meloni skomentowali wyrok dla Le Pen
Władze Tajwanu poinformowały we wtorek rano o wykryciu 19 chińskich okrętów w ciągu ostatniej doby oraz rozmieszczeniu przez Chiny w pobliżu wyspy lotniskowca Shandong. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła w tym dniu zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe wokół Tajwanu z udziałem wszystkich rodzajów wojsk.
"Zbliżamy się". Chińczycy ćwiczą blokadę Tajwanu
Na Litwie odnaleziono ciała trzech amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w wypadku na poligonie w Podbrodziu. Raimundas Vaiksznora, naczelny dowódca Litewskich Sił Zbrojnych, przekazał, że trwają poszukiwania czwartego wojskowego. - Wykorzystywane są sonary wodne, używany jest dron ze sprzętem skanującym - wskazywał. Wcześniej w poniedziałek z bagna wyciągnięto pancernego herculesa - pojazd, którym żołnierze z USA się poruszali.
Nurkowie szukają czwartego żołnierza. Na miejscu są amerykańscy śledczy
Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.
Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny
Poseł mołdawskiego parlamentu Aleksander Niesterowski, skazany na karę więzienia za nielegalne finansowanie partii i korupcję, został przewieziony do niekontrolowanego przez rząd w Kiszyniowie Naddniestrza samochodem należącym do ambasady Rosji - poinformował w poniedziałek szef wywiadu Mołdawii Alexandru Musteata.
Rosyjska ambasada i tajemnicze auto. Tak poseł uciekał z kraju
- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał.
Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"
Przywódczyni francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen oświadczyła w poniedziałek, że sąd wydał "decyzję polityczną", orzekając wobec niej pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne. - Doszło do naruszenia zasad państwa prawa - oceniła. Zadeklarowała, że nie wycofa się z życia politycznego.
Deklaracja Marine Le Pen po decyzji sądu
Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.
- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".
Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"
Władimir Putin podpisał dekret o wiosennym poborze obywateli Rosji do służby wojskowej. Niezależny rosyjski portal Meduza podał, że armię ma zasilić 160 tysięcy poborowych. To największy pobór od wybuchu pełnosalowej wojny w Ukrainie.
Rosja powiększa armię. Największy pobór od lat
19-letni kierowca, który w Chełmie pijany wypadł z drogi, uderzył w ogrodzenie i dachował, usłyszał zarzuty. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie. 19-latek odpowie za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, w której zginęło dwóch 18-latków. Łącznie autem, zarejestrowanym na pięć osób, jechało dziesięć - w wieku od 16 do 19 lat.
Dziesięć osób w aucie, dwie nie żyją. 19-latek z zarzutami i w areszcie
Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.
Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać
- Źródło:
- Fakty po Południu TVN24
Elon Musk przekazał dwojgu wyborców z Wisconsin czeki o wartości miliona dolarów każdy tuż przed wyborami do stanowego Sądu Najwyższego. Wybory te uważane są za wyjątkowo ważne, ponieważ mogą dać w sądzie większość sędziom popieranym przez republikanów. Zdaniem prokuratora generalnego Wisconsin rozdawanie pieniędzy przez Muska jest złamaniem prawa, biznesmen dopiera jednak te zarzuty.
Musk rozdaje czeki na milion dolarów przed wyborami, które śledzą całe USA
Premier Donald Tusk w poniedziałek wziął udział w uroczystości podpisania międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot. - Dla nas kwestia sojuszy, bezpieczeństwa, współpracy polsko-amerykańskiej, stabilności NATO - to wszystko nie jest abstrakcja, dla nas to są sprawy ważne - mówił w bazie wojskowej w Sochaczewie szef rządu.
Umowa z Amerykanami. "Niech polska lojalność będzie przykładem"
W poniedziałek rano zmarł postrzelony 9-latek z Prusic (woj. dolnośląskie). To kolejna ofiara rodzinnej tragedii. Według ustaleń śledczych, 51-letni funkcjonariusz Służby Więziennej po kłótni z żoną oddał strzały do swojej teściowej, córki oraz syna. Kobieta i dziewczynka zginęły na miejscu, chłopca przewieziono do szpitala.
Rodzinna tragedia w Prusicach. Zmarł dziewięciolatek postrzelony przez ojca
- Niestety, to, że Ukraina zgodziła się na bezwarunkowe zawieszenie broni, nie spotkało się z pozytywną odpowiedzią po drugiej stronie. Uważamy, że powinna być jakaś data, do której negocjujemy z Rosją zawieszenie broni - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z przedstawicielami Wielkiej Piątki i innych państw, na którym mówiono o rosyjskiej agresji.
Nie chcą "czekać, aż Putin przestanie chcieć zabijać"
- Nie chodzi o to, ile czasu potrzebujemy, ale ile czasu da nam Putin na przygotowanie się. A im szybciej się przygotujemy, tym lepiej - ocenia w rozmowie z BBC inspektor generalny Bundeswehry. Jak zauważa brytyjska stacja, wojna w Ukrainie wywołała zwrot w myśleniu o obronności w Niemczech, który właśnie przyspiesza po zmianie władzy w USA.
BBC: Niemcy zdecydowały szykować się na wojnę
Małżeństwo, które mieszka w pobliżu przyszkolnego orlika w Puławach (Lubelskie), skarżyło się na hałasy. Uzyskało sądowy zakaz korzystania z boiska po lekcjach przez wszystkich, którzy nie są uczniami szkoły. Miasto po tym, jak wybudowało ekrany akustyczne, ponownie pozwoliło na korzystanie z orlika również po lekcjach. Jako że zakaz nie został jednak formalnie uchylony, sąd nałożył na miasto pięć tysięcy złotych grzywny. Prezydent nie zamierza płacić. W poniedziałek, 7 kwietnia, stawi się więc w zakładzie karnym, żeby odbyć pięć dni aresztu. Mają też przyjść popierający go mieszkańcy.
Prezydent idzie do aresztu. Za hałas na szkolnym boisku. "Moja odsiadka to symbol"
Cztery osoby zostały wylegitymowane i pouczone o swoich prawach - informuje policja w Sanoku pytana o interwencję podczas spotkania wyborczego Karola Nawrockiego. W jego trakcie doszło do szarpaniny po tym, jak jeden z uczestników wydarzenia pokazał baner z napisem: "ps. Batyr kandydat wszystkich bandytów".
Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.
W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.