To jest wielkie rozczarowanie dla atronautów, dla inżynierów, którzy przygotowywali tę misję - mówił o niedoszłym starcie rakiety Falcon 9 generał Mirosław Hermaszewski. Pierwszy i jedyny Polak w kosmosie w programie "Wstajesz i wiesz" wspominał także swoją podróż na orbitę. Początek historycznej misji NASA i SpaceX przełożono na sobotę. Zobacz go razem z nami w TVN24 GO.
Z powodu niesprzyjającej pogody start amerykańskiej rakiety Falcon 9 nie odbył się w środę 27 maja. Szef NASA Jim Bridenstine poinformował, że zrezygnowano ze startu w związku z ryzykiem wywołania uderzenia pioruna. Kolejne podejście zaplanowano na sobotę 30 maja godzinę 15.22 (21.22 czasu polskiego).
Swoją podróż na orbitę wspominał w programie "Wstajesz i wiesz" generał Mirosław Hermaszewski. - Dwie i pół godziny przed przed planowanym startem zajęliśmy miejsca w statku kosmicznym - opowiadał. Dodał, że przed startem jest sporo rzeczy do sprawdzenia, jak na przykład sprawność skafandrów.
- To była praca skupiająca uwagę. Dopiero kiedy wszystkie czynności wykonaliśmy i było pięć minut do startu, nastąpiło takie otrzeźwienie: "o Jezu, to chyba już, to nie trening". I wyobrażam sobie co czuli astronauci, kiedy tuż przed startem powiedziano im "dziś nie lecimy". To jest wielkie rozczarowanie dla nich, dla inżynierów, którzy przygotowywali tę misję - podkreślił. - Ale bezpieczeństwo jest teraz na pierwszym miejscu, bo kiedyś pośpiech, nieuzasadniony niczym, spowodował tragedię Challengera. Tym bardziej, że jest to lot testowy jeszcze, ważne jest bezpieczeństwo - dodał.
Misja Crew Demo-2
Misja Demo-2
Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) polecą dwaj amerykańscy astronauci - Doug Hurley i Bobe Behnken. Będzie to pierwszy załogowy lot z terenu USA od niemal dekady, a jednocześnie pierwszy, wykonany przez prywatnego operatora - firmę SpaceX, która zbudowała załogowego Dragona.
Przez ostatnie dziewięć lat Amerykanie byli w kwestii podróży w kosmos uzależnieni od Rosjan - astronauci NASA latali na ISS wyłącznie na pokładzie rosyjskich statków Sojuz.
- Chciałabym przypomnieć szczególne cechy tej misji: nowy statek, absolutnie odmienny od dotychczasowych amerykańskich, takim szczytem był kiedyś statek Apollo, którym poleciano na Księżyc. Rosjanie od lat 60. zostali przy swojej koncepcji Sojuza. On do tej pory funkcjonuje wspaniale, oczywiście jest modyfikowany, ale jego aerodynamika pozostaje taka sama. Ale przede wszystkim jest statkiem bezpiecznym - mówił Hermaszewski.
- Firma SpaceX również duży nacisk kładzie na sprawy bezpieczeństwa i u nich system zabezpieczenia życia doszedł do pełnej perfekcji, którą zresztą testowano - mówił. Jak dodał, zupełnie inne niż w latach 70. są też skafandry firmy SpaceX. Są lekkie, nowoczesne i muszą zapewnić warunki do przetrwania w sytuacjach awaryjnych.
Zobacz start na żywo w TVN24 GO
W sobotę o 20:30, w TVN24 GO na kanale GO1 rozpocznie się program specjalny. Zobacz na żywo ostatnie przygotowania do lotu i moment startu rakiety Falcon 9, dowiedz się więcej o misji i poznaj komentarze ekspertów.
Gośćmi Michała Sznajdera będą między innymi: Karol Wójcicki, popularyzator nauki, dziennikarz naukowy Tomasz Rożek, Weronika Śliwa, kierownik planetarium Centrum Nauki Kopernik, popularyzator nauki i astronom Jerzy Rafalski, naukowiec Artur B. Chmielewski (NASA Jet Propulsion Laboratory) i Łukasz Wilczyński (European Space Foundation).
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Kim Shiflett/NASA