W najbliższą niedzielę wybory samorządowe. W piątek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zaapelowała do wyborców, aby jak najwcześniej poszli do lokali wyborczych, by uniknąć kolejek. Przypomniała również, że jeśli wyborca nie będzie chciał brać udziału w którymś z głosowań, nie musi pobierać wszystkich kart go głosowania. Zaznaczyła, że należy powiadomić o tym przedstawiciela komisji wyborczej.
Magdalena Pietrzak na piątkowej konferencji prasowej przypomniała, że lokale wyborcze będą w niedzielę otwarte od 7 do 21. - Chciałabym zaapelować, żeby wyborcy nie czekali na ostatnią chwilę, a udali się jak najszybciej do lokali wyborczych, żeby nie było problemów, jakie mieliśmy przy ostatnich wyborach jesienią, kiedy tworzyły się kolejki w lokalach, tam gdzie była duża liczba głosujących, którzy przybyli późno do lokalu - podkreśliła.
- Zachęcam, aby jak najwcześniej udać się do lokalu, żeby oddać głos - dodała.
KBW: wyborca nie musi pobierać wszystkich kart go głosowania
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego wyjaśniła, że wyborca po potwierdzeniu swojej tożsamości przy pomocy dokumentu ze zdjęciem, lub aplikacji mObywatel i potwierdzeniu przez komisję wyborczą obecności w spisie wyborców, otrzymuje karty do głosowania.
W zależności od miejsca zamieszkania wyborcy otrzymają trzy lub cztery karty wyborcze. Większości obywateli rozdane zostaną cztery karty. Na nich znajdą się listy kandydatów na radnych gminy, radnych powiatu, członków sejmiku województwa, burmistrza lub wójta gminy albo prezydenta miasta. Trzy karty otrzymają mieszkańcy miast na prawach powiatu. Tam bowiem kompetencje rady powiatu sprawują rada miasta i jego prezydent. Wyjątkiem będą mieszkańcy Warszawy, którym również rozdane zostaną po cztery karty. Stanie się tak, ponieważ będą oni dodatkowo wybierać członków rad dzielnic miasta.
- Jeżeli wyborca nie będzie chciał brać udziału w którymś z głosowań, jak wiemy - mamy cztery głosowania, musi to zgłosić komisji i wtedy weźmie tylko te karty do głosowania w wyborach, w których chce wziąć udział - wyjaśniła.
Jak oddać ważny głos
Na każdej z kart wyborczych stawia się tylko jeden znak X przy jednym nazwisku. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Po wypełnieniu kart wyborca musi je wrzucić do urny wyborczej. Ne wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty.
Szefowa KBW przypomniała ponadto, że w przypadku wyborców głosujących na podstawie aktu pełnomocnictwa należy pamiętać, by przynieść właściwy egzemplarz tego aktu. Sporządzane są w dwóch egzemplarzach: na pierwsze głosowanie i ponowne.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - tam gdzie będzie ona konieczna - zaplanowana jest na 21 kwietnia.
Źródło: PAP