Śledztwo w sprawie wyborów prezydenckich trwało kilka godzin. "Czynu nie popełniono"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Sasin: karty do głosowania są już drukowane
Sasin: karty do głosowania są już drukowane TVN24
wideo 2/4
Sasin: karty do głosowania są już drukowane TVN24

Śledztwo w sprawie decyzji o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich wszczęto w czwartek w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów. To samo śledztwo umorzono - również w czwartek. Również w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów.

Fakt, że prokurator Ewa Wrzosek rozpoczęła śledztwo, potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

- Prokurator otrzymała zawiadomienie od osoby prywatnej. Zgodnie z prawem przeprowadziła postępowanie sprawdzające, zgromadziła informacje o działaniu wirusa, ewentualnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą organizacja wyborów i podjęła decyzję – tłumaczy nam jeden z prokuratorów.

Uzasadnienie decyzji w sprawie wszczęcia śledztwa dotyczącego wyborów prezydenckicharchiwum prywatne

O fakcie wszczęcia śledztwa zostali poinformowani przełożeni pani prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a także z Prokuratury Regionalnej. Jak dowiaduje się tvn24.pl, w postępowaniu sprawdzającym najważniejsza była opinia epidemiologów, którzy ocenili, że głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich niesie ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2. 

Odpowiedzialność karna

W uzasadnieniu decyzji prokurator Wrzosek czytamy, że postanowiła "wszcząć śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez przedsięwzięcie działań mających na celu przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2020 roku w okresie ogłoszonego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2”.

Postępowanie zostało wszczęte w kierunku artykułu 165 Kodeksu karnego, punkt pierwszy, który brzmi: "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wiel­kich rozmiarach: powodując zagrożenie epidemiologiczne lub sze­rzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej". Zgodnie z tym artykułem odpowiedzialność karna sięga trzech lat. Ta kara może być surowsza – nawet do 12 lat – jeśli wynikiem działań będzie śmierć.

Ale śledztwo nie trwało długo. Zostało umorzone jeszcze tego samego dnia. Jak poinformowała w rozmowie z tvn24.pl prok. Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, śledztwo umorzył inny prokurator z tej samej prokuratury, gdzie dziś rano zostało ono wszczęte. Prokurator Chyr przekazała, że w uzasadnieniu stwierdzono, iż sprawa została umorzona "z uwagi, że czynu nie popełniono". Jak wyjaśniała dlatego, że nawet data wyborów jeszcze nie jest znana, a w parlamencie wciąż trwają prace legislacyjne.

Autorka/Autor:Robert Zieliński, Szymon Jadczak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl