W umowie koalicyjnej Trzeciej Drogi, do której dotarł reporter magazynu "Polska i Świat" w TVN24 wskazano, że Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe "idą do wyborów ze swoimi programami", ale równocześnie wypracowały listę sześciu spraw, których realizacja będzie "priorytetem w ramach współtworzonego przez nie rządu". To między innymi: usunięcie politycznych nominatów ze spółek i urzędów, referendum w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży, uproszczenie podatków i przeprowadzenie zielonej transformacji.
Prezes PSL Władysław-Kosiniak-Kamysz i przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia ogłosili 9 sierpnia podpisanie umowy o Koalicyjnym Komitecie Wyborczym Trzecia Droga. W czwartek politycy Trzeciej Drogi złożyli w PKW zawiadomienie o utworzeniu Koalicyjnego Komitetu Wyborczego.
Reporter magazynu "Polska i Świat" Maciej Warsiński dotarł do treści umowy koalicyjnej Trzeciej Drogi. W umowie o zawiązaniu koalicji wyborczej pomiędzy PSL a Polską 2050 Szymona Hołowni wskazano, że partie tworzące koalicję otrzymają po 50 procent subwencji z budżetu państwa na działalność statutową.
Jak czytamy w umowie, partie ustaliły, że "określają szczegółowe zasady funkcjonowania Koalicyjnego Komitetu Wyborczego w odrębnej, jawnej umowie podpisanej równolegle z niniejszą umową".
Lista wspólnych spraw
Pierwsza cześć umowy o "szczegółowych zasadach funkcjonowania Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe" poświęcona jest "współpracy programowej - liście wspólnych spraw".
"Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe idą do wyborów ze swoimi programami. Równocześnie wypracowaliśmy listę spraw, których załatwienie zgodnie uważamy za kluczowe dla dobrobytu Polek i Polaków. Są to strategiczne reformy, które zadecydują o sile Polski i o jakości życia każdego i każdej z nas" - napisano w umowie.
"Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo zobowiązują się, że realizacja tych sześciu spraw będzie priorytetem w ramach współtworzonego przez nie rządu" - dodano.
Oto sześć kluczowych dla Trzeciej Drogi punktów:
1. "Usuniemy politycznych nominatów ze spółek i urzędów - zastąpimy ich fachowcami".
"W ciagu 100 pierwszych dni funkcjonowania nowego rządu przedstawimy mechanizm konkurencyjnego naboru na na stanowiska urzędnicze, a także stanowiska zarządcze w spółkach państwowych i samorządowych. Sięgniemy po apolitycznych profesjonalistów. Wprowadzimy rynkowe standardy zarządzania majątkiem publicznym, w których troska o strategiczny interes Polski będzie jedynym wyznacznikiem działania" - deklarują politycy PSL i Polski 2050.
"Następnie przedstawimy projekt kodeksu służby publicznej zapewniającego stabilność i profesjonalizm kadry urzędniczej. Będzie to akt spokoju społecznego, który zagwarantuje, że administracja będzie pracować wolna od nacisku partii, dla całego państwa i wszystkich jego obywateli" - dodają.
Zapowiadają także "rozdzielenie urzędu Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości" i "odpolitycznienie" prokuratury "tak, by mogła skutecznie i bezstronnie rozliczać nadużycia rządzących".
2. "Oddamy głos obywatelkom i obywatelom - otworzymy dla nich Parlament. Rozpiszemy referendum w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży".
"Zapewnimy bezpieczeństwo polskim kobietom, odpowiednią ustawą odwracając negatywne skutki bulwersującego orzeczenia TK z 2020 r. ws. dopuszczalności przerywania ciąży. Następnie - w referendum - oddamy Polkom i Polakom głos w tej sprawie - napisano w umowie koalicyjnej.
Trzecia Droga zapowiada wprowadzenie zasady "Otwartego Parlamentaryzmu" - tak, aby "projekty istotne dla obywateli były konsultowane społecznie przez co najmniej 21 dni, wysłuchanie publiczne w parlamencie było zasadą, a nie wyjątkiem, a referenda w fundamentalnych kwestiach dla obywateli mogły być zapisywane częściej". "Wprowadzimy rozwiązania ułatwiające przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego" - dodano.
3. "Zapewnimy konkurencyjne płace w oświacie, ochronie zdrowia, pomocy społecznej i w całej służbie publicznej".
Trzecia Droga deklaruje, że "w pierwszym uchwalonym przez rząd budżecie" wprowadzi dla pracowników oświaty, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i służby publicznej "podwyżki niwelujące straty wynikające z inflacji". "Następnie przedstawimy plan stopniowego podwyższania ich pensji" - dodaje.
"Znajdziemy na to środki: zlikwidujemy zbędne instytucje państwowe znajdujące się poza kontrolą publiczną, które 'przejadają' pieniądze podatników, przywrócimy faktyczną kontrolę społeczną nad budżetem i pozabudżetowymi wydatkami państwa, ograniczymy rozbuchane wydatki na TVP i odpartyjnimy media publiczne" - zapowiadają politycy.
4. "Zmienimy program szkolny, tak aby szkoła uczyła rzeczy potrzebnych we współczesnym świecie i dawała młodym dobry start w życie".
W umowie wskazano, że Trzecia Droga wprowadzi "godzinę języka angielskiego dziennie od pierwszej klasy, by dzieci kończące podstawówkę mówiły płynnie po angielsku".
"W szkołach będziemy uczyć kompetencji przyszłości związanych z rozwojem nowych technologii i zdolności syntetycznego myślenia. Ograniczmy liczbę dzieci w klasach do 25, zagwarantujemy każdemu dziecku ciepły posiłek w szkole, a także stałą opiekę medyczną i psychologiczną" - napisano. Trzecia Droga zapowiada także "wyprowadzenie polityki ze szkół".
5. "Przeprowadzimy zieloną transformację, wzmocnimy samodzielność finansową samorządów lokalnych, zapewnimy bezpieczeństwo żywnościowe Polakom".
Politycy PSL i Polski 2050 proponują wprowadzenie "nowej ustawy o finansowaniu samorządów". "Zwiększymy ich udział w PIT i zapewnimy zwrot VAT-u przy inwestycjach publicznych. Subwencja z budżetu państwa będzie pokrywała 100 % wynagrodzeń nauczycieli" - deklarują.
W umowie zapisano, że "właściciele domów, mieszkańcy bloków, rolnicy i przedsiębiorcy - wspólnoty lokalne i gminy jako inwestorzy i właściciele infrastruktury OZE, będą największymi beneficjentami zielonej transformacji energetycznej zapewniającej czysty i tani prąd ze słońca, wiatru i biogazowni".
"Małe elektrownie w domach i gminach zapewnią nam bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, stając się również kluczowym elementem powstrzymywania zmian klimatycznych i ochrony środowiska" - dodano.
"Uczynimy Polskę Lokalną, w tym wieś, lepszym miejscem do zakładania rodziny i prowadzenia aktywności zawodowej, Podniesiemy jakość usług publicznych, dostępność żłobków i przedszkoli oraz opieki zdrowotnej. Wesprzemy rozwój rolnictwa, w tym ekologicznego, zadbamy o jakość i dostępność żywności dla konsumentów" - zapowiada Trzecia Droga.
6. "Uprościmy podatki. Zagwarantujemy stabilne warunki działania dla polskich przedsiębiorców".
"Podatnik będzie płacił jedną daninę od dochodów z pracy. Musi ona zawierać wszystkie obecne podatki i składki, które będą następnie rozdysponowywane na poszczególne fundusze" - zadeklarowano w umowie. "Skończymy ze skomplikowanymi procedurami i mnożeniem urzędów, do których trzeba składać deklaracje i uiszczać składki" - dodano.
"Stworzymy zachęty do zróżnicowanej aktywności zawodowej. Wyjdziemy naprzeciw potrzebom rodzin, wprowadzając francuski model rozliczania podatków przy uwzględnieniu dzieci. Potrzebujemy rozwiązań tworzących dobry klimat dla zwiększenia dzietności. Nie wystarczy utrzymać '500+' i przywrócić refundowania in vitro, trzeba też urealnić dostęp do własności i wynajmu mieszkań" - napisano.
"Będziemy rozwijać instytucjonalną opiekę nad najmłodszymi i kodeksowo zagwarantujemy możliwość pracy młodego rodzica na pół etatu, by stale wyrównywać szanse na łączenie rodzicielstwa z pracą" - deklaruje Trzecia Droga.
Zapowiada wsparcie przedsiębiorców, "zwłaszcza prowadzących niewielkie firmy". "Zagwarantujemy im stabilność prawno-podatkową i wsparcie w inwestowaniu w rozwój swoich firm. Zaczniemy od regulacji składki zdrowotnej, aby przestała dobijać małe polskie przedsiębiorstwa. Wprowadzimy również zasadę, iż wszystkie zmiany podatkowe będą uchwalane z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem przed nowym rokiem podatkowym" - czytamy w umowie.
"Uproszczenie systemu podatkowego będzie częścią szerokiego planu odbiurokratyzowania gospodarki, na który składać się będzie m.in.: ograniczenie rocznej kontroli państwowych, wprowadzenie prostego systemu ubiegania się o pomoc publiczną oraz mechanizm opłacania przez państwo zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia" - dodano.
Odrębne sztaby wyborcze
W umowie napisano, że "partie zgodnie postanawiają, że każda z nich zobowiązuje się do zapewnienia po 50% kandydatów na posłów na wspólnej liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego w wyborach do Sejmu RP (t. po 460 osób)".
Wskazano, że "każda z partii powołuje odrębny sztab wyborczy, które ściśle koordynują swoją pracę". "Sztaby informują się nawzajem o zamiarze zgłaszania postulatów programowych nie mieszczących się w ramach wspólnego programu wyborczego" - dodano.
Zgodnie z umową "ewentualne poszerzenie Koalicyjnego Komitetu Wyborczego o inne podmioty polityczne, społeczne i samorządowe wymaga obopólnej zgody prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego i przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni".
Źródło: TVN24