Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku

Aktualizacja:
Źródło:
gov.pl
Głosowanie poza miejscem zamieszkania - jak złożyć wniosek
Głosowanie poza miejscem zamieszkania - jak złożyć wniosek
wideo 2/5
Głosowanie poza miejscem zamieszkania - jak złożyć wniosek

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się już w najbliższą niedzielę, 15 października. Osoby, które chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania, mają ostatni dzień na dopełnienie formalności. Co należy zrobić? Gdzie złożyć wniosek? Jak uzyskać zaświadczenie? Wyjaśniamy.

Osoby, które chcą głosować poza miejscem swojego stałego pobytu czy zameldowania, do 12 października mogą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania na te wybory. Zgodnie z instrukcją podaną na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, należy przygotować dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i wypełnić wniosek o zmianę miejsca głosowania (jego wzór dostępny jest na stronie gov.pl).

Wniosek o zmianę miejsca głosowania - jak złożyć w urzędzie

We wniosku powinniśmy podać swoje dane: nazwisko, imię (imiona), obywatelstwo, numer PESEL i adres, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Wniosek wypełniamy i składamy w urzędzie gminy lub miasta, na terenie którego będziemy przebywać w dniu wyborów. Po rozpatrzeniu wniosku otrzymamy odpowiednie zaświadczenie.

ZOBACZ TEŻ: Cisza wyborcza. Od kiedy obowiązuje i co jest zabronione?

Wniosek o zmianę miejsca głosowania - jak złożyć online

Osoby, które chcą ubiegać się o zmianę miejsca głosowania przez internet, powinny wejść na odpowiednią podstronę witryny gov.pl i kliknąć w odnośnik "złóż wniosek". Zostaną wówczas przekierowane na stronę e-puap, gdzie będą musiały zalogować się do swojego konta. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Po zalogowaniu się na konto e-puap użytkownicy zostaną automatycznie przekierowani do podstrony z wnioskiem o zmianę miejsca głosowania. Tam należy uzupełnić informacje na temat adresu, pod którym będzie się przebywać w dniu wyborów, oraz wypełnić pozostałe pola wniosku. Następnie konieczne jest elektroniczne podpisanie wniosku.

Kto może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wniosek może złożyć każdy, kto ma ukończone 18 lat i ma czynne prawo wyborcze, będzie głosować w Polsce, a w czasie głosowania przebywa na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na miejsce zameldowania lub stałego zamieszkania.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 październikaRed_Baron/Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Głosowanie za granicą: rekordowa liczba zarejestrowanych. Podajemy top 20 miast

Zaświadczenie o prawie do głosowania - gdy nie wiesz, gdzie będziesz głosować

Osoby, które planują głosować poza miejscem zamieszkania lub też nie są jeszcze pewne, gdzie zamierzają oddać swój głos w niedzielnych wyborach, mogą skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument ten uprawnia do wzięcia udziału w wyborach w dowolnie wybranym przez głosującego lokalu wyborczym na terenie kraju i za granicą. Termin na złożenie wniosku o jego wydanie również upływa dziś - 12 października. Wniosek złożyć można w dowolnym urzędzie gminy. Zaświadczenia wydawane są na miejscu, a cała procedura zajmuje kilka minut. W związku ze wzmożonym zainteresowaniem wyborców, wiele urzędów wydłuża dziś swoje regularne godziny pracy.

Wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można składać osobiście lub przez upoważnioną do tego na piśmie osobę. Pisemne upoważnienie powinno zawierać imiona, nazwiska oraz numery PESEL wyborcy oraz osoby przez niego upoważnionej. Wydanie zaświadczenie o prawie do głosowania jest bezpłatne. 

Ważne jest, by otrzymanego już zaświadczenia nie zgubić. Jego duplikaty czy odpisy nie są wystawiane. 

Autorka/Autor:wac, jdw//az

Źródło: gov.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl