Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy proponuje wspólną wycieczkę nad Morskie Oko i obiad w górskim schronisku. "Trochę pieszo a trochę elektrycznym autobusem" – napisała polityczka. Tatrzańskim fiakrom nie podoba się, że wycieczka nie obejmuje jazdy wozem zaprzężonym w konie.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
"Pieszo, a może busem elektrycznym? Na licytację WOŚP trafił wspólny spacer nad Morskie Oko w towarzystwie moim oraz dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. To świetna okazja, żeby spędzić razem czas w pięknych Tatrach, poznać mało znane miejsca, a przy okazji wesprzeć Orkiestrę. Licytujcie i widzimy się na szlaku" – zachęciła ministra Hennig-Kloska na swoim profilu społecznościowym.
Wylicytowany spacer z ministrą klimatu i środowiska oraz dyrektorem TPN ma odbyć się latem b. r. Zwyciężczyni lub zwycięzca aukcji wraz z osobą towarzyszącą mają spędzić dzień na tatrzańskich szlakach i odwiedzić siedzibę dyrekcji TPN. W planach, jak podaje MKiŚ, jest także obiad w schronisku nad Morskim Okiem.
Busy, którymi ma się odbyć część wycieczki, sfinansował resort klimatu i środowiska za kwotę 3 mln 198 tys.
Fiakrzy rozczarowani
Fiakrzy wożący turystów nad Morskie Oko wozami konnymi są rozżaleni, że w swojej ofercie ministra proponuje tylko wyprawę pieszą i jazdę elektrycznym autobusem. Twierdzą, że pojazdy elektryczne pozostawiają "gigantyczny ślad węglowy", a pojazdy konne są "najbardziej ekologiczne i zgodne z przyrodą".
- Z chęcią byśmy przywieźli panią minister do Morskiego Oka, ale podejrzewam, że nie wsiadłaby na wóz, bo błędnie wspiera transport elektryczny na tej drodze. Zdecydowała się na przeznaczenie milionów na zakup czterech busów zamiast wesprzeć nas w konstrukcji wozów hybrydowych. To nie ta opcja. Jakby zapromowała bryczki konne, to ekolodzy by ją zjedli - powiedział szef wozaków z Morskiego Oka Władysław Nowobilski.
Szef wozaków podkreślił, że chętnie by przewieźli ministrę klimatu, gdyby tylko zechciała, bo w przeszłości wozili już polityków, w tym premiera Kazimierza Marcinkiewcza (PiS) czy wojewodę małopolskiego Krzysztofa Klęczara (PSL).
- Przewieźlibyśmy też samego króla Karola III, bo niedługo przyjedzie do Polski, a on zna się na prawdziwej ekologii i wychował się przy koniach - jego ojciec, książę Filip sam świetnie powoził, a matka królowa Elżbieta II wspaniale jeździła konno i znakomicie znała się na koniach - przekonywał Nowobilski.
Elektryki na tatrzańskiej trasie od maja
Zakup czterech elektrycznych busów, które mają wozić turystów do Morskiego Oka, w ubiegłym roku sfinansowało ministerstwo. Na regularne kursy tych pojazdów nie zgadza się jednak zarządca drogi, czyli starosta tatrzański. Według zapowiedzi TPN "elektryki" mają kursować na trasie od maja - równolegle z transportem konnym.
W środę rano zainteresowanie w charytatywnej aukcji ministry klimatu brało udział kilkanaście osób, a najwyższa cena spaceru nad Morskim Okiem w jej towarzystwie nieznacznie przekroczyła 3 tys. zł.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc. Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. 33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Volodymyr Malovanyi/Shutterstock