Rozgrywka futbolu amerykańskiego na Rynku we Wrocławiu, Retro Karawana, "Rowerowy zawrót głowy", smok płynący Wisłą w Krakowie, pokaz rzemiosła Eskimosów - to jedne z najlepszych momentów 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP grała także w miastach poza Polską. W Sydney odbył się skrzypcowy koncert polskiego artysty, w Chicago lokalni złotnicy wykonali specjalne serduszka na licytacje. Do północy w niedzielę zebrano 136 282 325 złotych. To orkiestrowy rekord.
TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Około 120 tysięcy wolontariuszy w około 1700 sztabach kwestowało w niedzielę na ulicach polskich i zagranicznych miast. Tegoroczny, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Zebrane środki przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
Licznik WOŚP nadal bije. Ogłoszenie ostatecznego wyniku 30. Finału odbędzie się 30 marca.
Tego dnia miało miejsce wiele niepowtarzalnych chwil i charytatywnych akcji. Przedstawiamy subiektywny wybór 30 najlepszych momentów z 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
1. Oficjalny start 30. Finału WOŚP
W niedzielę o godzinie 8.30 oficjalnie ruszył 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otworzyła go córka Jerzego Owsiaka, Ewa.
Jak mówiła, "przez 30 lat świat zmienił się diametralnie". - Jednak przez ten czas nie zmieniła się jedna rzecz. Nie zmieniliśmy się my, to, że jesteśmy dobrzy, hojni, i że chcemy pomagać innym - powiedziała. - Bądźmy dumni, cieszmy się tym dniem i pamiętajmy, że to jest najpiękniejsze świadectwo tego, jacy jesteśmy, bo razem możemy wszystko - dodała Ewa Owsiak.
2. Pokaz rzemiosła Eskimosów i psie zaprzęgi w Suwałkach
30. Finał WOŚP w Suwałkach, najzimniejszym regionie naszego kraju, został połączony z imprezą "Stacja Pogodne Suwałki".
Zorganizowana została Wioska Eskimoska prowadzona przez Dariusza Morsztyna, czyli Biegnącego Wilka z "Republiki Ściborskiej". Odbyła się tam m.in. prezentacja psich zaprzęgów rasy alaskan malamute, syberian husky i alaskan husky. Oprócz tego były również opowieści o życiu "ludzi północy", czy też pokaz rzemiosła Eskimosów.
- Chcemy w tak fantastycznym, uroczystym dniu dać troszeczkę szczęścia dzieciom i je powozić. Pieski też muszą troszkę pomóc - mówił Morsztyn.
3. "Rowerowy zawrót głowy" w Poznaniu
Zebrani na Międzynarodowych Targach Poznańskich kręcili kilometry i wylewali litry potu po to, by zebrać jak najwięcej pieniędzy dla Orkiestry.
Odbyła się tam akcja "Rowerowy zawrót głowy", w której każdy przejechany na rowerku stacjonarnym kilometr to wsparcie dla Orkiestry.
Jednemu z instruktorów, Jackowi Ilmerowi, WOŚP pomogła 30 lat temu. - Urodziłem się z wadą serca, którą zdiagnozowano tuż po porodzie. Była szansa, że ta dziura, którą miałem między przedsionkami, się sama zasklepi. Niestety tak się nie stało i w wieku sześciu lat przeszedłem operację. O tym, że leżałem ma OIOM-ie pod aparaturą zakupioną przez WOŚP, tego nie pamiętam. Natomiast powiedziała mi to mama i od tamtego czasu zawsze wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - mówił w rozmowie z reporterką TVN24 kolarz.
4. Smok przepłynął Wisłę
Krakowskie morsy z klubu Kaloryfer połączyły w niedzielę dwa ważne wydarzenia – finał WOŚP oraz 50. urodziny rzeźby Smoka Wawelskiego. Figura legendarnego stwora została przeciągnięta z jednego końca Wisły na drugi. Pływakom z brzegu kibicowali między innymi aktor Piotr Cyrwus i śpiewaczka operowa Magdalena Barylak.
5. Wolontariuszem jest po raz trzydziesty. 85-letni harcerz z Orkiestrą gra od początku
Marian Ptak, 85-letni harcmistrz z Kłodzka (woj. dolnośląskie), z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra nieprzerwanie od 1993 roku. Pan Marian "zakochał się" w Orkiestrze, gdy miał 55 lat. Był nauczycielem w Kłodzku i zapalonym harcerzem.
Podczas 30. Finału WOŚP mężczyzna trzydziesty raz wyszedł na ulice swojego miasta, by z puszką w dłoni zbierać pieniądze na szczytny cel.
6. Koziołek Matołek kibicował kwestującym w Pacanowie
Na ulice Pacanowa (Świętokrzyskie) wyszło 65 wolontariuszy. Dopingował ich Koziołek Matołek we własnej pluszowej osobie.
- Pomagamy cały czas, i w tym roku też postanowiliśmy pomagać. W tym roku hasło to "Przejrzyj na oczy", czyli jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Pomagamy i będziemy pomagać, aż do końca świata i jeszcze jedne dzień dłużej! - zadeklarowała maskotka miasta Pacanów w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Wojtusik. Sztab WOŚP umiejscowiono w Europejskim Centrum Bajki.
7. "Dziara za pół dara" w Gdańsku
W Gdańsku zorganizowana została akcja "Dziara za pół dara", czyli tatuaż za około połowę ceny. Cały dochód przeznaczany był na WOŚP. By zaoszczędzić czas i wytatuować jak najwięcej osób, salon Zajawa Tattoo Gdańsk przygotował wcześniej gotowe szablony, które można było sobie wybrać. Chętnych obsługiwało ośmiu tatuatorów.
Jak mówiła menadżerka salonu w rozmowie z reporterką TVN24, z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
8. Warszawskie Światełko do Nieba
W Warszawie odbyło się tradycyjne już Światełko do Nieba. Huczne odliczanie nastąpiło tuż przed godziną 20. W koncertowym namiocie, który stanął na potrzeby imprezy na placu Defilad, sygnał do startu pokazu fajerwerków dali szef WOŚP Jurek Owsiak razem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.
9. Retro Karawana w Bydgoszczy
Ulicami Bydgoszczy, ale także mniejszych okolicznych miejscowości, zaplanowano trasę Retro Karawana.
Adam Niedźwiecki, organizator przedsięwzięcia, mówił w rozmowie z reporterem TVN24, że "tu jest cała plejada samochodów, które są przygotowane właśnie na dzisiejszy dzień". - Samochodów okrojonych w jakiś sposób: flagi, baloniki, serca. Chcemy pokazać wszystkim, że dzisiaj świętujemy to wielkie święto - powiedział.
10. Parada straży miejskiej w Łodzi
Ulica Piotrkowska w Łodzi przeszła parada, w której udział wzięła straż miejska. Pojawiły się tam również konne bryczki.
Jak mówił Marek Marusik z łódzkiej straży miejskiej, wszyscy mieszkańcy miasta, a także wolontariusze czekali na to wydarzenie. - Każdy chce zobacz tę najbarwniejszą, kolorową paradę na ulicy Łodzi - dodał. - Chyba nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, jak teraz ulica Piotrkowska, gdzie tyle pięknego, kolorowego, ciepłego, serdecznego się dzieje - dodał.
11. Biszkoptowe golden retriever na ulicach Poznania. "Otwierają ludzkie serca, a w tym dniu też portfele"
Poznański 30. Finał zgromadził na ulicach biszkoptowe golden retrievery, które zachęcały przechodniów do wrzucenia pieniędzy do puszek.
- My tylko trzymamy smycz, ale to pieski robią robotę. Golden ma tak przyjazne usposobienie, tak fajnie wygląda, że ludzie idąc, już z daleka się uśmiechają. Otwierają te psy ludzkie serca, a w tym dniu też portfele - mówi Szymon Kapela z grupy Golden Retriever WOŚP Poznań.
12. Na Finale w Poznaniu "Moja i Twoja Nadzieja" wybrzmiała ponownie po 28 latach
Małgorzata Ostrowska, Piotr Banach oraz inni artyści zabrali mieszkańców Poznania w sentymentalną podróż. Po 28 latach znów na Finale WOŚP wybrzmiał tam utwór "Moja i Twoja Nadzieja". Poprzedni raz został wykonany w czasie 2. Finału WOŚP.
13. Diabelski stanął młyn we Wrocławiu
Na wrocławskim rynku stanął duży, świecący diabelski młyn. Wraz z reporterem TVN24 zabraliśmy Was na wycieczkę na górę.
14. Strażacka pomoc w otwarciu skarbonki
Czteroletnia Ada i sześcioletnia Lila z Wieliszewa (powiat legionowski) zbierały do skarbonki pieniądze, które chciały przekazać dla Orkiestry podczas 30. Finału.
Jednak, gdy w niedzielę chciały skarbonkę otworzyć, okazało się, że bez fachowej pomocy się nie obejdzie. Pomogli strażacy z OSP Wieliszew, którzy otworzyli puszkę z oszczędnościami. Zgromadzone pieniądze dziewczynki Ada i Lila przekazały zgodnie z planem do puszki WOŚP.
15. Rozgrywka futbolu amerykańskiego na rynku we Wrocławiu
Na wrocławskim rynku pojawiła się - jak relacjonował reporter TVN24 Bartłomiej Ślak - najlepsza drużyna futbolu amerykańskiego w Polsce. Można było zagrać wraz z nimi mecz i poznać zawodników.
Jeden z nich, Przemysław Lewszyk z Panthers Wrocław, wyjaśniał, że od samego rana obstawiają kolejny Finał WOŚP. - Razem gramy już od ośmiu lat - powiedział.
16. Całodzienny dochód w Streetparku na rzecz WOŚP
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera także właściciel Streetparku w Krakowie. Zapowiedział, że dochód z całego dnia zamierza przekazać na rzecz WOŚP.
Łukasz Gawąd mówił w rozmowie z TVN24, że "będąc dzieckiem, leczył się w centrum okulistyki w Katowicach". - Miałem problem ze wzrokiem, więc tym bardziej ten rok i ta edycja jest dla nas bardzo ważna - dodał.
17. Złote serduszka od lokalnych złotników w Chicago
W Chicago utworzono największy sztab WOŚP za granicą. Jak relacjonował korespondent TVN24 Jan Pachlowski, lokalni złotnicy przygotowali na ten finał serduszka. Jedno zostało wylicytowane za dwa tysiące dolarów.
18. Relacja siedmiolatka z polsko-białoruskiej granicy
Siedmioletni Janek Czaban, syn dziennikarza TVN24 Piotra Czabana, sam wcielił się w rolę reportera i relacjonował działalność całodobowego punktu pomocy humanitarnej, który Orkiestra założyła w Michałowie przy granicy polsko-białoruskiej.
Mówił o dzieciach migrantów, które znajdowały się w siedzibie Straży Granicznej w Michałowie. - Były tu, ale nie trafiły do domów. Zostały wywiezione na Białoruś. Tak nie wolno - powiedział Janek Czaban.
19. Orkiestrowy tramwaj w Katowicach
Tramwaje Śląskie S.A. udostępniły tramwaj dla wolontariuszy, który wyjechał na ulice Katowic w dzień 30. Finału.
Szef katowickiego sztabu Krystian Utkowski mówił, że taka akcja organizowana jest już po raz drugi. - Wolontariusze mogą sobie tym tramwajem pojeździć między centrum przesiadkowym Zawodzie a placem Wolności - dodał.
20. Koncertowe wsparcie Orkiestry w Sydney
Również w australijskim Sydney wspierano WOŚP. W szkole Strings Embassy odbył się koncert na rzecz Orkiestry.
Na scenie wystąpił Dominik Przywara na skrzypcach. Podczas wydarzenia odbyły się również licytacje.
21. Gigantyczny burger z Bielska Podlaskiego
W Bielsku Podlaskim powstał gigantyczny burger, przygotowany specjalnie na 30. Finał WOŚP. Waży ponad 30 kilogramów, a kotlet przygotowany został według przepisu Magdy Gessler.
24. Wolontariusze po raz pierwszy w Turcji
Także Alanya zagrała w niedzielę z Orkiestrą i to po raz pierwszy. Polskie Stowarzyszenie Kultury i Przyjaźni zorganizowało morsowanie, a później szereg atrakcji. Niektórzy z wolontariuszy ubrani byli w ludowe stroje z Polski.
25. W Tokio koncert z polskimi utworami
Wsparcia dla WOŚP nie zabrakło także w Japonii. W Tokio odbył się koncert, gdzie wybrzmiały polskie piosenki. Na saksofonie wykonano też znaną melodię kojarzoną z Orkiestrą.
26. Koncerty i tańce w Wielkiej Brytanii
W szkockim Aberdeen w Wielkiej Brytanii 30. Finał minął pod znakiem koncertów i wspólnego tańca.
27. Znani wspierają WOŚP
Podczas 30. Finału nie zabrakło wparcia od celebrytów i znanych artystów. Wyraziły je między innymi aktorki Anita Sokołowska i Maja Ostaszewska.
28. Wspomnienie Pawła Adamowicza
W Gdańsku wspomniano zmarłego Pawła Adamowicza, który został zaatakowany podczas 27. Finału WOŚP.
29. Licytacja Złotej Karty Telefonicznej
30. Finał to także ekscytująca licytacja Złotej Karty. Ostatecznie zdobyła ją ITA TOOLS za 600 001 złotych.
30. Licytacja Złotego Serduszka
Nie zabrakło także sfinalizowania aukcji Złotego Serduszka. Trafi ono do Bio-Gen Łódź, a wylicytowane zostało za 777 777 złotych.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24