TVN24 | WOŚP 2022

30. Finał WOŚP i 30 najlepszych momentów

TVN24 | WOŚP 2022

Autor:
akr
Źródło:
TVN24
Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚP
Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚPTVN24
wideo 2/20
TVN24Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚP

Rozgrywka futbolu amerykańskiego na Rynku we Wrocławiu, Retro Karawana, "Rowerowy zawrót głowy", smok płynący Wisłą w Krakowie, pokaz rzemiosła Eskimosów - to jedne z najlepszych momentów 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP grała także w miastach poza Polską. W Sydney odbył się skrzypcowy koncert polskiego artysty, w Chicago lokalni złotnicy wykonali specjalne serduszka na licytacje. Do północy w niedzielę zebrano 136 282 325 złotych. To orkiestrowy rekord.

TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Około 120 tysięcy wolontariuszy w około 1700 sztabach kwestowało w niedzielę na ulicach polskich i zagranicznych miast. Tegoroczny, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Zebrane środki przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Licznik WOŚP nadal bije. Ogłoszenie ostatecznego wyniku 30. Finału odbędzie się 30 marca.

Tego dnia miało miejsce wiele niepowtarzalnych chwil i charytatywnych akcji. Przedstawiamy subiektywny wybór 30 najlepszych momentów z 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS #WOSPwTVN24

1. Oficjalny start 30. Finału WOŚP

W niedzielę o godzinie 8.30 oficjalnie ruszył 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otworzyła go córka Jerzego Owsiaka, Ewa.

Jak mówiła, "przez 30 lat świat zmienił się diametralnie". - Jednak przez ten czas nie zmieniła się jedna rzecz. Nie zmieniliśmy się my, to, że jesteśmy dobrzy, hojni, i że chcemy pomagać innym - powiedziała. - Bądźmy dumni, cieszmy się tym dniem i pamiętajmy, że to jest najpiękniejsze świadectwo tego, jacy jesteśmy, bo razem możemy wszystko - dodała Ewa Owsiak.

Ewa Owsiak: to serduszko, które mam na koszulce, bije w każdym z nas od 30 lat
Ewa Owsiak: to serduszko, które mam na koszulce, bije w każdym z nas od 30 latTVN24

2. Pokaz rzemiosła Eskimosów i psie zaprzęgi w Suwałkach

30. Finał WOŚP w Suwałkach, najzimniejszym regionie naszego kraju, został połączony z imprezą "Stacja Pogodne Suwałki".

Zorganizowana została Wioska Eskimoska prowadzona przez Dariusza Morsztyna, czyli Biegnącego Wilka z "Republiki Ściborskiej". Odbyła się tam m.in. prezentacja psich zaprzęgów rasy alaskan malamute, syberian husky i alaskan husky. Oprócz tego były również opowieści o życiu "ludzi północy", czy też pokaz rzemiosła Eskimosów.

- Chcemy w tak fantastycznym, uroczystym dniu dać troszeczkę szczęścia dzieciom i je powozić. Pieski też muszą troszkę pomóc - mówił Morsztyn.

30. Finał WOŚP w Suwałkach
30. finał WOŚP w SuwałkachTVN24

3. "Rowerowy zawrót głowy" w Poznaniu

Zebrani na Międzynarodowych Targach Poznańskich kręcili kilometry i wylewali litry potu po to, by zebrać jak najwięcej pieniędzy dla Orkiestry.

Odbyła się tam akcja "Rowerowy zawrót głowy", w której każdy przejechany na rowerku stacjonarnym kilometr to wsparcie dla Orkiestry.

Jednemu z instruktorów, Jackowi Ilmerowi, WOŚP pomogła 30 lat temu. - Urodziłem się z wadą serca, którą zdiagnozowano tuż po porodzie. Była szansa, że ta dziura, którą miałem między przedsionkami, się sama zasklepi. Niestety tak się nie stało i w wieku sześciu lat przeszedłem operację. O tym, że leżałem ma OIOM-ie pod aparaturą zakupioną przez WOŚP, tego nie pamiętam. Natomiast powiedziała mi to mama i od tamtego czasu zawsze wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - mówił w rozmowie z reporterką TVN24 kolarz.

Rowerowy zawrót głowy w Poznaniu. Akcja "Kręcimy dla WOŚP"
Rowerowy zawrót głowy w Poznaniu. Akcja "Kręcimy dla WOŚP"TVN24

4. Smok przepłynął Wisłę

Krakowskie morsy z klubu Kaloryfer połączyły w niedzielę dwa ważne wydarzenia – finał WOŚP oraz 50. urodziny rzeźby Smoka Wawelskiego. Figura legendarnego stwora została przeciągnięta z jednego końca Wisły na drugi. Pływakom z brzegu kibicowali między innymi aktor Piotr Cyrwus i śpiewaczka operowa Magdalena Barylak.

30. Finał WOŚP w KrakowieTVN24
Morsowanie w Krakowie dla WOŚP
Morsowanie w Krakowie dla WOŚP31.01 | W Krakowie morsy przeciągnęły przez Wisłę figurę smoka, w Suwałkach psie zaprzęgi przewiozą dzieci. Fatalna pogoda nie odstrasza tych, którzy w niedzielę zebrali się na 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.TVN24

5. Wolontariuszem jest po raz trzydziesty. 85-letni harcerz z Orkiestrą gra od początku

Marian Ptak, 85-letni harcmistrz z Kłodzka (woj. dolnośląskie), z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra nieprzerwanie od 1993 roku. Pan Marian "zakochał się" w Orkiestrze, gdy miał 55 lat. Był nauczycielem w Kłodzku i zapalonym harcerzem.

Podczas 30. Finału WOŚP mężczyzna trzydziesty raz wyszedł na ulice swojego miasta, by z puszką w dłoni zbierać pieniądze na szczytny cel.

85-letni harcmistrz Marian Ptak z WOŚP gra po raz trzydziestyarchiwum prywatne

6. Koziołek Matołek kibicował kwestującym w Pacanowie

Na ulice Pacanowa (Świętokrzyskie) wyszło 65 wolontariuszy. Dopingował ich Koziołek Matołek we własnej pluszowej osobie.

- Pomagamy cały czas, i w tym roku też postanowiliśmy pomagać. W tym roku hasło to "Przejrzyj na oczy", czyli jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Pomagamy i będziemy pomagać, aż do końca świata i jeszcze jedne dzień dłużej! - zadeklarowała maskotka miasta Pacanów w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Wojtusik. Sztab WOŚP umiejscowiono w Europejskim Centrum Bajki.

Pacanów gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
Pacanów gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej PomocyTVN24

7. "Dziara za pół dara" w Gdańsku

W Gdańsku zorganizowana została akcja "Dziara za pół dara", czyli tatuaż za około połowę ceny. Cały dochód przeznaczany był na WOŚP. By zaoszczędzić czas i wytatuować jak najwięcej osób, salon Zajawa Tattoo Gdańsk przygotował wcześniej gotowe szablony, które można było sobie wybrać. Chętnych obsługiwało ośmiu tatuatorów.

Jak mówiła menadżerka salonu w rozmowie z reporterką TVN24, z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W Gdańsku organizowana jest akcja "Dziara za pół dara"
W Gdańsku organizowana jest akcja "Dziara za pół dara"tvn24

8. Warszawskie Światełko do Nieba

W Warszawie odbyło się tradycyjne już Światełko do Nieba. Huczne odliczanie nastąpiło tuż przed godziną 20. W koncertowym namiocie, który stanął na potrzeby imprezy na placu Defilad, sygnał do startu pokazu fajerwerków dali szef WOŚP Jurek Owsiak razem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

9. Retro Karawana w Bydgoszczy

Ulicami Bydgoszczy, ale także mniejszych okolicznych miejscowości, zaplanowano trasę Retro Karawana.

Adam Niedźwiecki, organizator przedsięwzięcia, mówił w rozmowie z reporterem TVN24, że "tu jest cała plejada samochodów, które są przygotowane właśnie na dzisiejszy dzień". - Samochodów okrojonych w jakiś sposób: flagi, baloniki, serca. Chcemy pokazać wszystkim, że dzisiaj świętujemy to wielkie święto - powiedział.

Retro Karawana WOŚP wyruszyła z Bydgoszczy. Relacja Mariusza Sidorkiewicza
Retro Karawana WOŚP wyruszyła z Bydgoszczy. Relacja Mariusza SidorkiewiczaTVN24

10. Parada straży miejskiej w Łodzi

Ulica Piotrkowska w Łodzi przeszła parada, w której udział wzięła straż miejska. Pojawiły się tam również konne bryczki.

Jak mówił Marek Marusik z łódzkiej straży miejskiej, wszyscy mieszkańcy miasta, a także wolontariusze czekali na to wydarzenie. - Każdy chce zobacz tę najbarwniejszą, kolorową paradę na ulicy Łodzi - dodał. - Chyba nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, jak teraz ulica Piotrkowska, gdzie tyle pięknego, kolorowego, ciepłego, serdecznego się dzieje - dodał.

Łódź gra z WOŚP
Łódź gra z WOŚPTVN24

11. Biszkoptowe golden retriever na ulicach Poznania. "Otwierają ludzkie serca, a w tym dniu też portfele"

Poznański 30. Finał zgromadził na ulicach biszkoptowe golden retrievery, które zachęcały przechodniów do wrzucenia pieniędzy do puszek.

- My tylko trzymamy smycz, ale to pieski robią robotę. Golden ma tak przyjazne usposobienie, tak fajnie wygląda, że ludzie idąc, już z daleka się uśmiechają. Otwierają te psy ludzkie serca, a w tym dniu też portfele - mówi Szymon Kapela z grupy Golden Retriever WOŚP Poznań.

Psy tradycyjnie zbierają na WOŚP w Poznaniu
Psy tradycyjnie zbierają na WOŚP w PoznaniuTVN24 Poznań

12. Na Finale w Poznaniu "Moja i Twoja Nadzieja" wybrzmiała ponownie po 28 latach

Małgorzata Ostrowska, Piotr Banach oraz inni artyści zabrali mieszkańców Poznania w sentymentalną podróż. Po 28 latach znów na Finale WOŚP wybrzmiał tam utwór "Moja i Twoja Nadzieja". Poprzedni raz został wykonany w czasie 2. Finału WOŚP.

"Moja i Twoja Nadzieja" po 28 latach ponownie wybrzmiała na Finale WOŚP
"Moja i Twoja Nadzieja" po 28 latach ponownie wybrzmiała na Finale WOŚPTVN24

13. Diabelski stanął młyn we Wrocławiu

Na wrocławskim rynku stanął duży, świecący diabelski młyn. Wraz z reporterem TVN24 zabraliśmy Was na wycieczkę na górę.

Diabelski młyn we Wrocławiu
Diabelski młyn we WrocławiuTVN24

14. Strażacka pomoc w otwarciu skarbonki

Czteroletnia Ada i sześcioletnia Lila z Wieliszewa (powiat legionowski) zbierały do skarbonki pieniądze, które chciały przekazać dla Orkiestry podczas 30. Finału.

Jednak, gdy w niedzielę chciały skarbonkę otworzyć, okazało się, że bez fachowej pomocy się nie obejdzie. Pomogli strażacy z OSP Wieliszew, którzy otworzyli puszkę z oszczędnościami. Zgromadzone pieniądze dziewczynki Ada i Lila przekazały zgodnie z planem do puszki WOŚP. 

Strażacy z OSP Wieliszew pomogli dziewczynkom otworzyć puszkę z oszczędnościami fot. Piotr Mostowiec
Strażacy z OSP Wieliszew pomogli dziewczynkom otworzyć puszkę z oszczędnościami fot. Piotr Mostowiec

15. Rozgrywka futbolu amerykańskiego na rynku we Wrocławiu

Na wrocławskim rynku pojawiła się - jak relacjonował reporter TVN24 Bartłomiej Ślak - najlepsza drużyna futbolu amerykańskiego w Polsce. Można było zagrać wraz z nimi mecz i poznać zawodników.

Jeden z nich, Przemysław Lewszyk z Panthers Wrocław, wyjaśniał, że od samego rana obstawiają kolejny Finał WOŚP. - Razem gramy już od ośmiu lat - powiedział.

Rozgrywka futbolu amerykańskiego na rynku we Wrocławiu
Rozgrywka futboolu amerykańskiego na rynku we WrocławiuTVN24

16. Całodzienny dochód w Streetparku na rzecz WOŚP

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera także właściciel Streetparku w Krakowie. Zapowiedział, że dochód z całego dnia zamierza przekazać na rzecz WOŚP.

Łukasz Gawąd mówił w rozmowie z TVN24, że "będąc dzieckiem, leczył się w centrum okulistyki w Katowicach". - Miałem problem ze wzrokiem, więc tym bardziej ten rok i ta edycja jest dla nas bardzo ważna - dodał.

Właściciel Streetparku gra razem z WOŚP. Przekaże dochód z niedzieli
Właściciel Streetparku gra razem z WOŚP. Przekaże dochód z niedzieliTVN24

17. Złote serduszka od lokalnych złotników w Chicago

W Chicago utworzono największy sztab WOŚP za granicą. Jak relacjonował korespondent TVN24 Jan Pachlowski, lokalni złotnicy przygotowali na ten finał serduszka. Jedno zostało wylicytowane za dwa tysiące dolarów.

Finał WOŚP za oceanem. Relacja Jana Pachlowskiego
Finał WOŚP za oceanem. Relacja Jana PachlowskiegoTVN24

18. Relacja siedmiolatka z polsko-białoruskiej granicy

Siedmioletni Janek Czaban, syn dziennikarza TVN24 Piotra Czabana, sam wcielił się w rolę reportera i relacjonował działalność całodobowego punktu pomocy humanitarnej, który Orkiestra założyła w Michałowie przy granicy polsko-białoruskiej.

Mówił o dzieciach migrantów, które znajdowały się w siedzibie Straży Granicznej w Michałowie. - Były tu, ale nie trafiły do domów. Zostały wywiezione na Białoruś. Tak nie wolno - powiedział Janek Czaban.

Janek Czaban w punkcie pomocy humanitarnej w Michałowie
Janek Czaban w punkcie pomocy humanitarnej w MichałowieTVN24

19. Orkiestrowy tramwaj w Katowicach

Tramwaje Śląskie S.A. udostępniły tramwaj dla wolontariuszy, który wyjechał na ulice Katowic w dzień 30. Finału.

Szef katowickiego sztabu Krystian Utkowski mówił, że taka akcja organizowana jest już po raz drugi. - Wolontariusze mogą sobie tym tramwajem pojeździć między centrum przesiadkowym Zawodzie a placem Wolności - dodał.

Morsowanie w Rzeszowie, spotkanie z labradorami w Poznaniu, orkiestrowy tramwaj i ciasto od seniorów w Katowicach
Morsowanie w Rzeszowie, spotkanie z labradorami w Poznaniu, orkiestrowy tramwaj i ciasto od seniorów w KatowicachTVN24

20. Koncertowe wsparcie Orkiestry w Sydney

Również w australijskim Sydney wspierano WOŚP. W szkole Strings Embassy odbył się koncert na rzecz Orkiestry.

Na scenie wystąpił Dominik Przywara na skrzypcach. Podczas wydarzenia odbyły się również licytacje.

21. Gigantyczny burger z Bielska Podlaskiego

W Bielsku Podlaskim powstał gigantyczny burger, przygotowany specjalnie na 30. Finał WOŚP. Waży ponad 30 kilogramów, a kotlet przygotowany został według przepisu Magdy Gessler.

Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚP
Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚPTVN24

24. Wolontariusze po raz pierwszy w Turcji

Także Alanya zagrała w niedzielę z Orkiestrą i to po raz pierwszy. Polskie Stowarzyszenie Kultury i Przyjaźni zorganizowało morsowanie, a później szereg atrakcji. Niektórzy z wolontariuszy ubrani byli w ludowe stroje z Polski.

Turcja wspiera WOŚP
Turcja wspiera WOŚPTVN24

25. W Tokio koncert z polskimi utworami

Wsparcia dla WOŚP nie zabrakło także w Japonii. W Tokio odbył się koncert, gdzie wybrzmiały polskie piosenki. Na saksofonie wykonano też znaną melodię kojarzoną z Orkiestrą.

26. Koncerty i tańce w Wielkiej Brytanii

W szkockim Aberdeen w Wielkiej Brytanii 30. Finał minął pod znakiem koncertów i wspólnego tańca.

Wielka Brytania zagrała z WOŚP
Wielka Brytania zagrała z WOŚPTVN24

27. Znani wspierają WOŚP

Podczas 30. Finału nie zabrakło wparcia od celebrytów i znanych artystów. Wyraziły je między innymi aktorki Anita Sokołowska i Maja Ostaszewska.

Znani wspierają WOŚP. "Potrzeba serca", "wyjątkowy na skalę świata zryw", "to już 30. taki dzień w historii" >>>

28. Wspomnienie Pawła Adamowicza

W Gdańsku wspomniano zmarłego Pawła Adamowicza, który został zaatakowany podczas 27. Finału WOŚP.

Piotr Adamowicz przed Światełkiem do Nieba
Piotr Adamowicz przed Światełkiem do Nieba TVN24

29. Licytacja Złotej Karty Telefonicznej

30. Finał to także ekscytująca licytacja Złotej Karty. Ostatecznie zdobyła ją ITA TOOLS za 600 001 złotych.

Licytacja Złotej Karty Telefonicznej
Licytacja Złotej Karty Telefonicznej TVN24

30. Licytacja Złotego Serduszka

Nie zabrakło także sfinalizowania aukcji Złotego Serduszka. Trafi ono do Bio-Gen Łódź, a wylicytowane zostało za 777 777 złotych.

Autor:akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości