30. Finał WOŚP i 30 najlepszych momentów

Źródło:
TVN24
Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚP
Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚPTVN24
wideo 2/20
Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚPTVN24

Rozgrywka futbolu amerykańskiego na Rynku we Wrocławiu, Retro Karawana, "Rowerowy zawrót głowy", smok płynący Wisłą w Krakowie, pokaz rzemiosła Eskimosów - to jedne z najlepszych momentów 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP grała także w miastach poza Polską. W Sydney odbył się skrzypcowy koncert polskiego artysty, w Chicago lokalni złotnicy wykonali specjalne serduszka na licytacje. Do północy w niedzielę zebrano 136 282 325 złotych. To orkiestrowy rekord.

TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Około 120 tysięcy wolontariuszy w około 1700 sztabach kwestowało w niedzielę na ulicach polskich i zagranicznych miast. Tegoroczny, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Zebrane środki przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Licznik WOŚP nadal bije. Ogłoszenie ostatecznego wyniku 30. Finału odbędzie się 30 marca.

Tego dnia miało miejsce wiele niepowtarzalnych chwil i charytatywnych akcji. Przedstawiamy subiektywny wybór 30 najlepszych momentów z 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS #WOSPwTVN24

1. Oficjalny start 30. Finału WOŚP

W niedzielę o godzinie 8.30 oficjalnie ruszył 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otworzyła go córka Jerzego Owsiaka, Ewa.

Jak mówiła, "przez 30 lat świat zmienił się diametralnie". - Jednak przez ten czas nie zmieniła się jedna rzecz. Nie zmieniliśmy się my, to, że jesteśmy dobrzy, hojni, i że chcemy pomagać innym - powiedziała. - Bądźmy dumni, cieszmy się tym dniem i pamiętajmy, że to jest najpiękniejsze świadectwo tego, jacy jesteśmy, bo razem możemy wszystko - dodała Ewa Owsiak.

Ewa Owsiak: to serduszko, które mam na koszulce, bije w każdym z nas od 30 lat
Ewa Owsiak: to serduszko, które mam na koszulce, bije w każdym z nas od 30 latTVN24

2. Pokaz rzemiosła Eskimosów i psie zaprzęgi w Suwałkach

30. Finał WOŚP w Suwałkach, najzimniejszym regionie naszego kraju, został połączony z imprezą "Stacja Pogodne Suwałki".

Zorganizowana została Wioska Eskimoska prowadzona przez Dariusza Morsztyna, czyli Biegnącego Wilka z "Republiki Ściborskiej". Odbyła się tam m.in. prezentacja psich zaprzęgów rasy alaskan malamute, syberian husky i alaskan husky. Oprócz tego były również opowieści o życiu "ludzi północy", czy też pokaz rzemiosła Eskimosów.

- Chcemy w tak fantastycznym, uroczystym dniu dać troszeczkę szczęścia dzieciom i je powozić. Pieski też muszą troszkę pomóc - mówił Morsztyn.

30. Finał WOŚP w Suwałkach
30. finał WOŚP w SuwałkachTVN24

3. "Rowerowy zawrót głowy" w Poznaniu

Zebrani na Międzynarodowych Targach Poznańskich kręcili kilometry i wylewali litry potu po to, by zebrać jak najwięcej pieniędzy dla Orkiestry.

Odbyła się tam akcja "Rowerowy zawrót głowy", w której każdy przejechany na rowerku stacjonarnym kilometr to wsparcie dla Orkiestry.

Jednemu z instruktorów, Jackowi Ilmerowi, WOŚP pomogła 30 lat temu. - Urodziłem się z wadą serca, którą zdiagnozowano tuż po porodzie. Była szansa, że ta dziura, którą miałem między przedsionkami, się sama zasklepi. Niestety tak się nie stało i w wieku sześciu lat przeszedłem operację. O tym, że leżałem ma OIOM-ie pod aparaturą zakupioną przez WOŚP, tego nie pamiętam. Natomiast powiedziała mi to mama i od tamtego czasu zawsze wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - mówił w rozmowie z reporterką TVN24 kolarz.

Rowerowy zawrót głowy w Poznaniu. Akcja "Kręcimy dla WOŚP"
Rowerowy zawrót głowy w Poznaniu. Akcja "Kręcimy dla WOŚP"TVN24

4. Smok przepłynął Wisłę

Krakowskie morsy z klubu Kaloryfer połączyły w niedzielę dwa ważne wydarzenia – finał WOŚP oraz 50. urodziny rzeźby Smoka Wawelskiego. Figura legendarnego stwora została przeciągnięta z jednego końca Wisły na drugi. Pływakom z brzegu kibicowali między innymi aktor Piotr Cyrwus i śpiewaczka operowa Magdalena Barylak.

30. Finał WOŚP w KrakowieTVN24
Morsowanie w Krakowie dla WOŚP
Morsowanie w Krakowie dla WOŚP31.01 | W Krakowie morsy przeciągnęły przez Wisłę figurę smoka, w Suwałkach psie zaprzęgi przewiozą dzieci. Fatalna pogoda nie odstrasza tych, którzy w niedzielę zebrali się na 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.TVN24

5. Wolontariuszem jest po raz trzydziesty. 85-letni harcerz z Orkiestrą gra od początku

Marian Ptak, 85-letni harcmistrz z Kłodzka (woj. dolnośląskie), z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra nieprzerwanie od 1993 roku. Pan Marian "zakochał się" w Orkiestrze, gdy miał 55 lat. Był nauczycielem w Kłodzku i zapalonym harcerzem.

Podczas 30. Finału WOŚP mężczyzna trzydziesty raz wyszedł na ulice swojego miasta, by z puszką w dłoni zbierać pieniądze na szczytny cel.

85-letni harcmistrz Marian Ptak z WOŚP gra po raz trzydziestyarchiwum prywatne

6. Koziołek Matołek kibicował kwestującym w Pacanowie

Na ulice Pacanowa (Świętokrzyskie) wyszło 65 wolontariuszy. Dopingował ich Koziołek Matołek we własnej pluszowej osobie.

- Pomagamy cały czas, i w tym roku też postanowiliśmy pomagać. W tym roku hasło to "Przejrzyj na oczy", czyli jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Pomagamy i będziemy pomagać, aż do końca świata i jeszcze jedne dzień dłużej! - zadeklarowała maskotka miasta Pacanów w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Wojtusik. Sztab WOŚP umiejscowiono w Europejskim Centrum Bajki.

Pacanów gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
Pacanów gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej PomocyTVN24

7. "Dziara za pół dara" w Gdańsku

W Gdańsku zorganizowana została akcja "Dziara za pół dara", czyli tatuaż za około połowę ceny. Cały dochód przeznaczany był na WOŚP. By zaoszczędzić czas i wytatuować jak najwięcej osób, salon Zajawa Tattoo Gdańsk przygotował wcześniej gotowe szablony, które można było sobie wybrać. Chętnych obsługiwało ośmiu tatuatorów.

Jak mówiła menadżerka salonu w rozmowie z reporterką TVN24, z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W Gdańsku organizowana jest akcja "Dziara za pół dara"
W Gdańsku organizowana jest akcja "Dziara za pół dara"tvn24

8. Warszawskie Światełko do Nieba

W Warszawie odbyło się tradycyjne już Światełko do Nieba. Huczne odliczanie nastąpiło tuż przed godziną 20. W koncertowym namiocie, który stanął na potrzeby imprezy na placu Defilad, sygnał do startu pokazu fajerwerków dali szef WOŚP Jurek Owsiak razem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

9. Retro Karawana w Bydgoszczy

Ulicami Bydgoszczy, ale także mniejszych okolicznych miejscowości, zaplanowano trasę Retro Karawana.

Adam Niedźwiecki, organizator przedsięwzięcia, mówił w rozmowie z reporterem TVN24, że "tu jest cała plejada samochodów, które są przygotowane właśnie na dzisiejszy dzień". - Samochodów okrojonych w jakiś sposób: flagi, baloniki, serca. Chcemy pokazać wszystkim, że dzisiaj świętujemy to wielkie święto - powiedział.

Retro Karawana WOŚP wyruszyła z Bydgoszczy. Relacja Mariusza Sidorkiewicza
Retro Karawana WOŚP wyruszyła z Bydgoszczy. Relacja Mariusza SidorkiewiczaTVN24

10. Parada straży miejskiej w Łodzi

Ulica Piotrkowska w Łodzi przeszła parada, w której udział wzięła straż miejska. Pojawiły się tam również konne bryczki.

Jak mówił Marek Marusik z łódzkiej straży miejskiej, wszyscy mieszkańcy miasta, a także wolontariusze czekali na to wydarzenie. - Każdy chce zobacz tę najbarwniejszą, kolorową paradę na ulicy Łodzi - dodał. - Chyba nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, jak teraz ulica Piotrkowska, gdzie tyle pięknego, kolorowego, ciepłego, serdecznego się dzieje - dodał.

Łódź gra z WOŚP
Łódź gra z WOŚPTVN24

11. Biszkoptowe golden retriever na ulicach Poznania. "Otwierają ludzkie serca, a w tym dniu też portfele"

Poznański 30. Finał zgromadził na ulicach biszkoptowe golden retrievery, które zachęcały przechodniów do wrzucenia pieniędzy do puszek.

- My tylko trzymamy smycz, ale to pieski robią robotę. Golden ma tak przyjazne usposobienie, tak fajnie wygląda, że ludzie idąc, już z daleka się uśmiechają. Otwierają te psy ludzkie serca, a w tym dniu też portfele - mówi Szymon Kapela z grupy Golden Retriever WOŚP Poznań.

Psy tradycyjnie zbierają na WOŚP w Poznaniu
Psy tradycyjnie zbierają na WOŚP w PoznaniuTVN24 Poznań

12. Na Finale w Poznaniu "Moja i Twoja Nadzieja" wybrzmiała ponownie po 28 latach

Małgorzata Ostrowska, Piotr Banach oraz inni artyści zabrali mieszkańców Poznania w sentymentalną podróż. Po 28 latach znów na Finale WOŚP wybrzmiał tam utwór "Moja i Twoja Nadzieja". Poprzedni raz został wykonany w czasie 2. Finału WOŚP.

"Moja i Twoja Nadzieja" po 28 latach ponownie wybrzmiała na Finale WOŚP
"Moja i Twoja Nadzieja" po 28 latach ponownie wybrzmiała na Finale WOŚPTVN24

13. Diabelski stanął młyn we Wrocławiu

Na wrocławskim rynku stanął duży, świecący diabelski młyn. Wraz z reporterem TVN24 zabraliśmy Was na wycieczkę na górę.

Diabelski młyn we Wrocławiu
Diabelski młyn we WrocławiuTVN24

14. Strażacka pomoc w otwarciu skarbonki

Czteroletnia Ada i sześcioletnia Lila z Wieliszewa (powiat legionowski) zbierały do skarbonki pieniądze, które chciały przekazać dla Orkiestry podczas 30. Finału.

Jednak, gdy w niedzielę chciały skarbonkę otworzyć, okazało się, że bez fachowej pomocy się nie obejdzie. Pomogli strażacy z OSP Wieliszew, którzy otworzyli puszkę z oszczędnościami. Zgromadzone pieniądze dziewczynki Ada i Lila przekazały zgodnie z planem do puszki WOŚP. 

Strażacy z OSP Wieliszew pomogli dziewczynkom otworzyć puszkę z oszczędnościami fot. Piotr Mostowiec
Strażacy z OSP Wieliszew pomogli dziewczynkom otworzyć puszkę z oszczędnościami fot. Piotr Mostowiec

15. Rozgrywka futbolu amerykańskiego na rynku we Wrocławiu

Na wrocławskim rynku pojawiła się - jak relacjonował reporter TVN24 Bartłomiej Ślak - najlepsza drużyna futbolu amerykańskiego w Polsce. Można było zagrać wraz z nimi mecz i poznać zawodników.

Jeden z nich, Przemysław Lewszyk z Panthers Wrocław, wyjaśniał, że od samego rana obstawiają kolejny Finał WOŚP. - Razem gramy już od ośmiu lat - powiedział.

Rozgrywka futbolu amerykańskiego na rynku we Wrocławiu
Rozgrywka futboolu amerykańskiego na rynku we WrocławiuTVN24

16. Całodzienny dochód w Streetparku na rzecz WOŚP

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera także właściciel Streetparku w Krakowie. Zapowiedział, że dochód z całego dnia zamierza przekazać na rzecz WOŚP.

Łukasz Gawąd mówił w rozmowie z TVN24, że "będąc dzieckiem, leczył się w centrum okulistyki w Katowicach". - Miałem problem ze wzrokiem, więc tym bardziej ten rok i ta edycja jest dla nas bardzo ważna - dodał.

Właściciel Streetparku gra razem z WOŚP. Przekaże dochód z niedzieli
Właściciel Streetparku gra razem z WOŚP. Przekaże dochód z niedzieliTVN24

17. Złote serduszka od lokalnych złotników w Chicago

W Chicago utworzono największy sztab WOŚP za granicą. Jak relacjonował korespondent TVN24 Jan Pachlowski, lokalni złotnicy przygotowali na ten finał serduszka. Jedno zostało wylicytowane za dwa tysiące dolarów.

Finał WOŚP za oceanem. Relacja Jana Pachlowskiego
Finał WOŚP za oceanem. Relacja Jana PachlowskiegoTVN24

18. Relacja siedmiolatka z polsko-białoruskiej granicy

Siedmioletni Janek Czaban, syn dziennikarza TVN24 Piotra Czabana, sam wcielił się w rolę reportera i relacjonował działalność całodobowego punktu pomocy humanitarnej, który Orkiestra założyła w Michałowie przy granicy polsko-białoruskiej.

Mówił o dzieciach migrantów, które znajdowały się w siedzibie Straży Granicznej w Michałowie. - Były tu, ale nie trafiły do domów. Zostały wywiezione na Białoruś. Tak nie wolno - powiedział Janek Czaban.

Janek Czaban w punkcie pomocy humanitarnej w Michałowie
Janek Czaban w punkcie pomocy humanitarnej w MichałowieTVN24

19. Orkiestrowy tramwaj w Katowicach

Tramwaje Śląskie S.A. udostępniły tramwaj dla wolontariuszy, który wyjechał na ulice Katowic w dzień 30. Finału.

Szef katowickiego sztabu Krystian Utkowski mówił, że taka akcja organizowana jest już po raz drugi. - Wolontariusze mogą sobie tym tramwajem pojeździć między centrum przesiadkowym Zawodzie a placem Wolności - dodał.

Morsowanie w Rzeszowie, spotkanie z labradorami w Poznaniu, orkiestrowy tramwaj i ciasto od seniorów w Katowicach
Morsowanie w Rzeszowie, spotkanie z labradorami w Poznaniu, orkiestrowy tramwaj i ciasto od seniorów w KatowicachTVN24

20. Koncertowe wsparcie Orkiestry w Sydney

Również w australijskim Sydney wspierano WOŚP. W szkole Strings Embassy odbył się koncert na rzecz Orkiestry.

Na scenie wystąpił Dominik Przywara na skrzypcach. Podczas wydarzenia odbyły się również licytacje.

21. Gigantyczny burger z Bielska Podlaskiego

W Bielsku Podlaskim powstał gigantyczny burger, przygotowany specjalnie na 30. Finał WOŚP. Waży ponad 30 kilogramów, a kotlet przygotowany został według przepisu Magdy Gessler.

Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚP
Gigantyczny burger na 30. Finał WOŚPTVN24

24. Wolontariusze po raz pierwszy w Turcji

Także Alanya zagrała w niedzielę z Orkiestrą i to po raz pierwszy. Polskie Stowarzyszenie Kultury i Przyjaźni zorganizowało morsowanie, a później szereg atrakcji. Niektórzy z wolontariuszy ubrani byli w ludowe stroje z Polski.

Turcja wspiera WOŚP
Turcja wspiera WOŚPTVN24

25. W Tokio koncert z polskimi utworami

Wsparcia dla WOŚP nie zabrakło także w Japonii. W Tokio odbył się koncert, gdzie wybrzmiały polskie piosenki. Na saksofonie wykonano też znaną melodię kojarzoną z Orkiestrą.

26. Koncerty i tańce w Wielkiej Brytanii

W szkockim Aberdeen w Wielkiej Brytanii 30. Finał minął pod znakiem koncertów i wspólnego tańca.

Wielka Brytania zagrała z WOŚP
Wielka Brytania zagrała z WOŚPTVN24

27. Znani wspierają WOŚP

Podczas 30. Finału nie zabrakło wparcia od celebrytów i znanych artystów. Wyraziły je między innymi aktorki Anita Sokołowska i Maja Ostaszewska.

Znani wspierają WOŚP. "Potrzeba serca", "wyjątkowy na skalę świata zryw", "to już 30. taki dzień w historii" >>>

28. Wspomnienie Pawła Adamowicza

W Gdańsku wspomniano zmarłego Pawła Adamowicza, który został zaatakowany podczas 27. Finału WOŚP.

Piotr Adamowicz przed Światełkiem do Nieba
Piotr Adamowicz przed Światełkiem do Nieba TVN24

29. Licytacja Złotej Karty Telefonicznej

30. Finał to także ekscytująca licytacja Złotej Karty. Ostatecznie zdobyła ją ITA TOOLS za 600 001 złotych.

Licytacja Złotej Karty Telefonicznej
Licytacja Złotej Karty Telefonicznej TVN24

30. Licytacja Złotego Serduszka

Nie zabrakło także sfinalizowania aukcji Złotego Serduszka. Trafi ono do Bio-Gen Łódź, a wylicytowane zostało za 777 777 złotych.

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu na Sorbonie w Paryżu zaapelował w czwartek o silniejszą, bardziej zintegrowaną obronę europejską. Biorąc pod uwagę aktualne zagrożenia militarne, gospodarcze i handlowe, ocenił, że "istnieje ryzyko, że nasza Europa może umrzeć".

Macron: istnieje ryzyko, że Europa może umrzeć

Macron: istnieje ryzyko, że Europa może umrzeć

Źródło:
Reuters

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rekonstrukcja rządu jest planowana na 10 maja. "A jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników" - napisał w mediach społecznościowych.

Jest data rekonstrukcji rządu

Jest data rekonstrukcji rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że część z nich będzie mogło być przeprowadzane poza stacją kontroli. Dotyczy to między innymi ciągników rolniczych. Zmiany mają wejść w życie od początku czerwca 2024 roku.

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

W Kazimierzu (woj. pomorskie) odkryto niewybuch prawdopodobnie pochodzący z II wojny światowej. Na czas działań saperów ewakuowano mieszkańców okolicznych miejscowości i uczniów pobliskiej szkoły.

Znaleziono niewybuch ważący pół tony. Ewakuacja mieszkańców

Znaleziono niewybuch ważący pół tony. Ewakuacja mieszkańców

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z oskarżeniami korupcyjnymi kierowanymi pod adresem jego żony premier Hiszpanii Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Jego decyzja sprawiła, że "wszyscy zaczęli się zastanawiać, kim jest" Begona Gomez.

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Źródło:
Diario AS, El Confidencial, El Munod, Heraldo, Mujer Hoy, TVN24.pl

Policjanci z Gniezna zatrzymali kierującą, która omal nie staranowała pieszego prowadzącego rower przez przejście dla pieszych. 46-latka została ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych i 15 punktami karnymi.

Prawie staranowała pieszego i to na oczach policjantów. Nagranie z radiowozu

Prawie staranowała pieszego i to na oczach policjantów. Nagranie z radiowozu

Źródło:
tvn24.pl

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Po jego wystąpieniu na konferencji prasowej pojawił się Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że jest "zażenowany" przemówieniem Sikorskiego. Równocześnie chwalił osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie trwa debata po wystąpieniu szefa dyplomacji. relacja w tvn24.pl.

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W wystąpieniu ministra Radosława Sikorskiego znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda, komentując expose szefa MSZ w Sejmie. Powiedział, że niektóre wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji wzbudziły jego niesmak. Równocześnie chwalił ostatnie lata rządów Prawa i Sprawiedliwości i politykę zagraniczną środowiska, z którego się wywodzi.

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

Kalendarz szczepień, stosowany w Polsce od dziesięcioleci, kojarzony jest głównie z dziećmi. To błąd - wskazują epidemiolodzy. - Obecnie wiemy, że szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci - wyjaśnia dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PIB.

Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź, czy nie powinieneś się zaszczepić

Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź, czy nie powinieneś się zaszczepić

Źródło:
PAP

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. Jeszcze dziś w Gdyni odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem lekarza weterynarii i służb miejskich.

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Źródło:
TVN24, PAP

Brytyjski dziennik "The Telegraph" poleca pięć miast w Europie jako atrakcyjne, a zarazem "najtańsze na wypoczynek". Wśród nich jest m.in. Gdańsk. Zdaniem dziennikarzy gazety polskie miasto oferuje wiele możliwości, a wciąż pozostaje nieodkryte dla wielu europejskich turystów.

Dokąd na długi weekend? Polskie miasto wśród polecanych "najtańszych w Europie"

Dokąd na długi weekend? Polskie miasto wśród polecanych "najtańszych w Europie"

Źródło:
The Telegraph

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

Wszyscy zwracają się do mnie Luna, a jak ktoś mówi Ola, to już nawet nie bardzo reaguję - przyznała w rozmowie z "Forbesem" Aleksandra Wielgomas, zapowiadając, że planuje zmienić imię. Wokalistka będzie reprezentowała Polskę na tegorocznej Eurowizji.

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24