30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to m.in. niezwykłe aukcje. Jedną z nich jest dzień pracy z neurochirurgiem prof. Mirosławem Ząbkiem w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Osoba, która wygra tę aukcję, weźmie między innymi udział w planowaniu zabiegów oraz będzie mogła obserwować na specjalnych monitorach przebieg operacji mózgu. Prof. Ząbek był gościem w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24.
TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. Tradycyjną częścią wydarzenia są wyjątkowe aukcje internetowe. Zwycięzca jednej z nich spędzi dzień z profesorem Mirosławem Ząbkiem - wybitnym neurochirurgiem, kierownikiem Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz kierownikiem Centrum Gamma Knife Warszawa.
- Taki dzień rzeczywistej pracy zaczyna się ze mną na miejscu o godzinie 6:45. Spotykamy się w Centrum Gamma Knife. Tu mamy taki unikalny nóż, gdzie za pomocą 190 wiązek promieniowania jonizującego, bezinwazyjnie, bez hospitalizacji kilkoma strzałami napromieniowane są najróżniejsze zmiany w mózgu - najczęściej są to nowotwory. Taki pacjent może wrócić tego samego dnia do domu - wyjaśniał prof. Ząbek, który był gościem piątkowego wydania "Wstajesz i wiesz" w TVN24.
WOŚP 2022 - udział w operacji na "pacjencie w pełni przytomnym"
- Później przeszlibyśmy do Szpitala Bródnowskiego, gdzie, po wzięciu udziału w odprawie i omówieniu chorych, przygotowany byłby specjalny program, żeby osoba, która wylicytuje dzień ze mną, mogła uczestniczyć w unikalnych procedurach chirurgii mózgowej. Współczesne możliwości i wysoko zaawansowane technologie potrafią w świecie wirtualnym na monitorach pokazać wszystko, co będzie robione z pacjentami - tłumaczył.
Zwrócił uwagę, że obecnie zabiegi związane z leczeniem tętniaków czy naczyniaków mózgu, nie wymagają od lekarzy przeprowadzania skomplikowanych i niebezpiecznych operacji czaszki. Najczęściej - jak wyjaśniał - przez tętnicę promieniową lub przez pachwinę wprowadzane są drobne cewniki, za pomocą których można dotrzeć do mózgu, a tam do odpowiednich naczyń, które wymagają interwencji.
Zwycięzca tej aukcji będzie mógł przyglądać się wszystkim czynnościom neurochirurgicznym, które w czasie rzeczywistym będą wyświetlane na specjalnych monitorach, umieszczonych za szklaną ścianą sali operacyjnej. Będzie mógł również dopytywać o szczegóły.
Dodatkowo będzie mógł przyglądać się procedurom mającym na celu zmiany czynności mózgu poprzez akt chirurgiczny. - Tutaj myślę o głębokiej stymulacji mózgu - dodał profesor.
- Ta operacja odbywa się na pacjencie całkowicie przytomnym. Wprowadzamy do mózgu czterokanałową elektrodę, czterokontaktową i stymulujemy różnymi prądami, żeby zobaczyć czy to położenie elektrody jest poprawne - zwrócił uwagę prof. Ząbek. Tłumaczył, że "świadomość pacjenta musi być zachowana, z tego względu że pacjent musi spełniać polecenia, żebyśmy wiedzieli czy ta elektroda jest poprawnie położona". Zaznaczył, że "otwór", przez który wprowadzana jest elektroda, wykonywany jest pod znieczuleniem. - To są bardzo spektakularne operacje - dodał.
Zwycięzca aukcji będzie miał dwustronny kontakt z salą operacyjną i będzie mógł się przyglądać obrazowi spod mikroskopu operacyjnego.
30. Finał WOŚP
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 29 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad półtora miliarda złotych, które przeznaczyła na zakup ponad 67 tysięcy urządzeń. W czasie ubiegłorocznego Finału zebrano blisko 211 milionów złotych, co jest najwyższą kwotą w historii organizacji.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez Grupę IQS i opublikowanych w styczniu 2021 roku - największym zaufaniem społecznym w Polsce. 84 proc. badanych wskazało, że ufa Fundacji WOŚP - w tym 52 proc. badanych określiło, że zdecydowanie ma zaufanie do Orkiestry, a 32 proc. - raczej ma zaufanie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24