TVN24 | WOŚP 2022

Hymn WOŚP. Historia niezwykłej pieśni Voo Voo

TVN24 | WOŚP 2022

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl
Jerzy Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. Finale WOŚP
Jerzy Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. Finale WOŚPWOŚP
wideo 2/21
WOŚPJerzy Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. Finale WOŚP

Hymn WOŚP - słowa i muzykę - napisał Wojciech Waglewski. "Orkiestrowa" wersja utworu została nagrana w 1998 roku przy udziale polskiego zespołu Jafia Namuel. Hymn WOŚP "Karnawał" grany jest przez Voo Voo tylko raz w roku - w trakcie Finału.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz pierwszy 3 stycznia 1993 roku. Jednak na długo przed pierwszym Finałem, w 1991 roku, gdy zrodził się pomysł publicznej zbiórki pieniędzy na zakup płuco-serca dla kliniki kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Wojciech Waglewski - na prośbę Jerzego Owsiaka - napisał utwór "Łobi jabi". Później - właśnie w 1998 roku - utwór został nagrany jako "Karnawał". Piosenka stała się hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a Waglewski zarejestrował w ZAiKS utwór w taki sposób, żeby tantiemy przechodziły bezpośrednio na konto Fundacji. 

W 2018 roku lider Voo Voo w rozmowie z Łukaszem Kamińskim dla Cojestgrane24.pl powiedział, że "sama kompozycja powstała o wiele wcześniej na potrzeby Lubelskiej Sceny Ruchu, choć sam motyw instrumentalny jest jeszcze starszy, sięgający początku lat siedemdziesiątych". - Przymierzając się do hymnu, wykorzystałem więc gotową już kompozycję i dopisałem do niej słowa - dodał Waglewski. 

Hymn WOŚP - tekst

"Karnawał" wykonywany jest przez zespół Voo Voo tylko raz w roku - podczas występu w trakcie Finału WOŚP. "Orkiestrowa" wersja utworu została nagrana w 1998 roku przy udziale polskiego zespołu Jafia Namuel. W singlowej wersji wykorzystano również motyw z singla Jafii Namuel "Pozytywne myślenie".

Tekst autorstwa Wojciecha Waglewskiego, składa się z dwóch zwrotek. Oto cały tekst:

Myślę o nas a dusza ma bredzi, niczego nie można się od niej dowiedzieć Dialog był pełny, trzeba dusz dwu, życia bacik nie daje nam tchu Podobno ptaki upadły jak ludzie, a jednak bliżej są nieba Siedzę na tyłku z rękami w kieszeniach a duszy nie tego trzeba.

Dumam o nas a głowa ma bredzi, na myśl o wieczorze nie mogę wysiedzieć Będzie pięknie, miło ogromnie, niezbyt cnotliwie i niezbyt też skromnie Podobno ptaki upadły jak ludzie, a jednak bliżej są nieba Siedzę na tyłku z rękami w kieszeniach a duszy nie tego trzeba.

Fragment instrumentalnej części ze wstępu "Karnawału", który słychać przede wszystkim sekcję dętą, stał się muzycznym motywem przewodnim Fundacji WOŚP.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS #WOSPwTVN24

Voo VooStanisław Wadas/WOŚP

30. Finał WOŚP

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 29 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad półtora miliarda złotych, które przeznaczyła na zakup ponad 67 tysięcy urządzeń. W czasie ubiegłorocznego Finału zebrano blisko 211 milionów złotych, co jest najwyższą kwotą w historii organizacji.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez Grupę IQS, a opublikowanych w styczniu 2021 roku - największym zaufaniem społecznym w Polsce. 84 proc. badanych wskazało, że ufa Fundacji WOŚP - w tym z czego 52 proc. badanych określiło, że zdecydowanie ma zaufanie do Orkiestry, a 32 proc. - raczej ma zaufanie.

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stanisław Wadas/WOŚP

Pozostałe wiadomości