"Wiatr wiejący dziś w Partii Pracy to wiatr antysemityzmu"

TVN24


Jeremy Corbyn jest prawdziwym zagrożeniem dla stosunków pomiędzy Izraelem a Wielką Brytanią - oświadczyła wiceszefowa izraelskiej dyplomacji Cippi Chotoweli. Jak dodała, "wiatr wiejący dziś w Partii Pracy to wiatr antysemityzmu".

- Te (wybory - przyp. red.) bardzo nas niepokoją - powiedziała Chotoweli stacji Ynet TV. - To prawda, że my jako kraj nie możemy powiedzieć, że popieramy tego lub innego kandydata, ale (Jeremy) Corbyn jest prawdziwym zagrożeniem dla stosunków pomiędzy Izraelem a Wielką Brytanią i wiem, że brytyjscy Żydzi są bardzo zaniepokojeni taką możliwością (jego wygranej - przyp. red.) - dodała.

Środowiska żydowskie zarzucają Corbynowi tendencje antysemickie, a brytyjskie media cytują Żydów, którzy rozważają emigrację, jeśli Corbyn zostanie premierem Wielkiej Brytanii. - Wiatr wiejący dziś w Partii Pracy to wiatr antysemityzmu i jest to bardzo poważna sprawa - powiedziała Chotoweli. Zaznaczyła także, że "Żydzi zawsze będą mieli miejsce w państwie Izrael i nie muszą czuć się zagrożeni". - Ważne jest jednak zrozumienie, że te wybory są kluczowe - dodała.

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Kac wyraził 5 grudnia nadzieję, że przywódca Partii Pracy przegra wybory parlamentarne, które odbywają się w czwartek.

Lider laburzystów przeprasza

26 listopada Corbyn publicznie przeprosił za swe niedostateczne wysiłki na rzecz wykorzenienia antysemityzmu w szeregach Partii Pracy. Była to reakcja na opublikowanie tego samego dnia w "Timesie" artykułu naczelnego rabina Wielkiej Brytanii Ephraima Mirvisa, który zarzucił kierownictwu laburzystów tolerowanie wrogości wobec Żydów.

W ubiegłym roku Corbyn zapowiedział, że w razie objęcia rządów uzna państwo palestyńskie. W wygłoszonym na początku grudnia przemówieniu obiecał wzmocnienie kontroli nad brytyjskim eksportem broni do Izraela, aby nie podsycać jego konfliktu z Palestyńczykami.

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii
PAP

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP