Oszuści próbowali wyłudzać pieniądze na odbudowę Notre Dame. Jest śledztwo

TVN24

Zabrzmiał Dzwon Zygmunt. Na znak solidarności z Notre Dametvn24
wideo 2/21

Paryska prokuratura wszczęła w piątek śledztwo w sprawie "oszustwa popełnionego przez grupę zorganizowaną". Objęto nim osoby, które podszywały się pod zbierających datki na odbudowę zniszczonej w pożarze katedry Notre Dame - informuje AFP.

ZOBACZ RAPORT: Pożar Notre Dame>

Francuska agencja prasowa, informując o domniemanych oszustach, powołuje się na prokuraturę, która apeluje o zachowanie czujności.

Mieli wyłudzać pieniądze na Notre Dame

Śledztwo wszczęto po skardze złożonej przez fundację Fondation du patrimoine. Zdaniem organizacji, pewni ludzie, podając się za jej członków, wyłudzali pieniądze, które rzekomo miały zostać przeznaczone na odbudowę Notre Dame. Oszuści mieli do ofiar dzwonić i wysyłać e-maile, namawiając do wykonania przelewów. Przestępcy stworzyli również fałszywą stronę internetową, dzięki której podszywali się pod fundację. W sumie na rekonstrukcję świątyni legalnie zebrano już około miliarda euro. Środki wysyłają zarówno miliarderzy czy duże firmy, jak i zwykli obywatele.

Pożar Notre Dame
PAP/Reuters

Pożar Notre Dame

Poniedziałkowy pożar początkowo objął 97-metrową iglicę i dach nawy poprzecznej, następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że chce, by Notre Dame została odbudowana w ciągu pięciu lat. Jednak eksperci oceniają, że ten ambitnie wyznaczony okres może nie być wystarczający na tak dużą operację.

Autor: js/ / Źródło: PAP