"Tu nie Rosja, dowodzimy sami"

[object Object]
Pomnik marszałka Koniewa stoi na placu Interbrigady w PradzeGoogle Earth
wideo 2/24

W stolicy Czech stanęli w sobotę naprzeciwko siebie zwolennicy i przeciwnicy upamiętniania radzieckiego marszałka Iwana Koniewa w związku ze 122. rocznicą jego urodzin. Przed jego pomnikiem doszło do słownych przepychanek. Interweniowała policja, która zarekwirowała atrapę broni.

Wśród kilkudziesięciu zwolenników Koniewa zebranych w dzielnicy Praga 6 obecna była para ubrana w sowieckie mundury z drugiej wojny światowej, a także politycy Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM), którzy prowadzą kampanię na rzecz zachowania pomnika.

Przeciwnicy - kilkanaście osób - mieli flagi czeskie, europejskie oraz amerykańskie. "Tu nie Rosja, dowodzimy sami" – głosiło hasło na ich transparencie. Z jednej i drugiej strony rozlegały się gwizdy i hasła skandowane przez megafony.

Zabezpieczający manifestację policjanci zarekwirowali atrapę broni przyniesioną przez ubranego w sowiecki mundur zwolennika pozostawienia pomnika.

W manifestacji uczestniczył też starosta innej dzielnicy Pragi, Rzeporyje - Pavel Novotny. Zamierza on wystawić pomnik żołnierzom generała Andrieja Własowa, którzy walczyli razem z Niemcami, a w maju 1945 r. stanęli po stronie praskich powstańców.

"Kolejny akt wandalizmu wobec pomnika"

Rosyjska ambasada w Czechach uznała sobotnie wydarzenia za akt wandalizmu. "Kolejny akt wandalizmu wobec pomnika w dzielnicy Praga 6 ma charakter cyniczny i w jasny sposób obrazuje poziom kultury tych, którzy walczą z pomnikami wyzwolicieli i jednocześnie starają się zrobić bohaterów z lokajów nazistów" – cytuje czeska agencja CTK wypowiedź rzecznika ambasady Nikołaja Brjakina dla agencji rosyjskiej TASS. Rzecznik wezwał władze dzielnicy do ochrony pomnika i ukarania osób odpowiedzialnych za "barbarzyńskie czyny".

CTK przytacza także wypowiedź szefa komisji zagranicznej izby wyższej rosyjskiego parlamentu Konstantina Kosaczowa, który w rozmowie z TASS powiedział, że bezczeszczenie pomników zwycięzców nad faszyzmem oznacza usprawiedliwianie nazizmu. Dodał, że "czescy neonaziści ujawnili się" i tym ważniejsza jest, jego zdaniem, inicjatywa uznania zwycięstwa nad faszyzmem za dziedzictwo ludzkości, a związane z tym pomniki za ogólnoświatowe pamiątki.

Kontrowersyjny pomnik

Pomnik radzieckiego marszałka, który dowodził wojskami wyzwalającymi Pragę, a także m.in. część zachodnich Czech oraz Polski i Saksonii, w dzielnicy Praga 6 od lat wywołuje protesty zwolenników jego likwidacji. Pomnik niejednokrotnie był oblewany czerwoną farbą.

W 2018 r. na postumencie, na którym stoi odlana w brązie postać Koniewa, zamieszczono tablice informujące o roli marszałka w tłumieniu powstania na Węgrzech w 1956 roku, budowaniu muru berlińskiego w 1961 roku oraz w inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. W październiku samorząd praski zdecydował, że miejsce Koniewa zajmie na postumencie pomnik "Wyzwolicieli Pragi". O miejscu, w które ewentualnie miałby zostać przeniesiony pomnik radzieckiego marszałka, jeszcze nie zdecydowano.

Pomnik marszałka Koniewa stoi na placu Interbrigady w PradzeGampe/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Autor: mjz/adso / Źródło: PAP, ceskenoviny.cz

Źródło zdjęcia głównego: Gampe/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)