Na warszawskich targowiskach ruszył cykl spotkań edukacyjnych z kupcami i mieszkańcami dotyczący niemarnowania żywności. W weekend owocne były rozmowy miejskiej edukatorki z kupcami na Mołdawskiej, a na Ursynowie udało się nawiązać współpracę z fundacją pomagającą potrzebującym.
Akcję niemarnowania miasto prowadziło już w 2022 roku. Urzędnicy i miejskie edukatorki rozmawiały z 142 kupcami i 224 klientami targowisk. Zauważyli coraz większą świadomość wartości żywności i potrzebę przeciwdziałania jej stratom. Kupcy podeszli do rozmów z zaangażowaniem, czego efektem były przeprowadzone zbiórki nadwyżek żywności. Na sześciu targowiskach zebrano niemal 30 ton owoców i warzyw.
Ratują jedzenie przed zmarnowaniem
- Nasza współpraca ze stroną społeczną już przynosi realne efekty w Warszawie. Wspólnie ratujemy jedzenie przed zmarnowaniem. Oprócz tego, że aktywnie wspieramy organizacje pozarządowe, stawiamy na edukację - uczymy, jak traktować i przechowywać produkty, aby ich nie marnować. Wierzę, że nasza inicjatywa nie tylko zmieni nawyki środowisk kupieckich i lokalnych społeczności, ale będzie również dobrą praktyką, która zachęci inne targowiska do zorganizowania podobnych akcji i zbiórki żywności na swoim terenie - mówi cytowana w komunikacie na ten temat Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy.
Projekt skierowany jest do kupców sprzedających artykuły żywnościowe na warszawskich targowiskach. Jeden cel to wzrost wiedzy dotyczącej strat żywności i bioodpadów. Drugi – możliwość przekazania warzyw potrzebującym.
Z kupcami będzie rozmawiała edukatorka z doświadczeniem w nurcie zero-waste. Sprawdzi jak kupcy radzą sobie z nadwyżkami żywności. W razie potrzeby zaproponuje możliwe do wprowadzenia rozwiązania, np. nawiązanie współpracy z organizacją pozarządową, która zbierze nadwyżki żywności i przekaże je osobom potrzebującym. Miasto liczy, że w bezpośrednich rozmowach da się wypracować indywidualne rozwiązania, które będą prowadziły do zmniejszenia marnotrawstwa żywności – w szczególności owoców i warzyw, których marnuje się najwięcej.
Odwiedzą targowiska w kolejnych pięciu dzielnicach
W piątek edukatorka spotkała się z kupcami na targowisku przy ul. Mołdawskiej. Handlujący na bazarku byli otwarci i mocno zainteresowani możliwością wypracowania rozwiązań, które pozwolą uratować żywność przed wyrzuceniem.
Z kolei w niedzielę, na targowisku u zbiegu ulic Indiry Gandhi i Witolda Pileckiego na Ursynowie, udało nawiązać pierwszą współpracę. Fundacja A.R.T. w każdą niedzielę, po zakończeniu dniu handlowego, będzie odbierała niesprzedaną żywność, którą przekaże osobom potrzebującym. Pierwsza zbiórka odbędzie się już w najbliższą niedzielę 23 kwietnia.
W kwietniu i maju przedstawiciele miasta odwiedzą targowiska:
- przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie, - przy ul. Mołdawskiej na Ochocie, - przy ul. Namysłowskiej na Pradze-Północ, - przy ul. Stalowej róg ul. Szwedzkiej na Pradze-Północ, - przy ul. Indiry Gandhi róg ul. Pileckiego na Ursynowie, - przy ul. Słowackiego 45 na Żoliborzu, - przy ul. Włościańskiej 35A na Żoliborzu.
Zrównoważona polityka żywnościowa w Warszawie
Wszystkie te działania wpisują się w założenia powstającej polityki żywnościowej stolicy. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które podjęło inicjatywę tworzenia dobrze działającej i zrównoważonej polityki żywnościowej. Stolica spełnia w ten sposób zobowiązania Paktu o Żywnościowej Polityce Miejskiej z Mediolanu, którego jest sygnatariuszem.
Ratusz przypomina, że akcja edukacyjna na warszawskich targowiskach to nie jedyne starania miasta przeciw marnowaniu żywności. W mieście działa sieć jadłodzielni, czyli ogólnodostępnych miejsc, do których każdy może przynieść nadmiar żywności. Każdy, kto tego potrzebuje, może zabrać produkty, które się tam znajdują. Sieć jadłodzielni w stolicy stale się powiększa, obecnie jest ich blisko 50. Priorytetem polityki jest ograniczenie nadwyżek żywności nad poziomem konsumpcji, co pozwoli zminimalizować marnowanie żywności.
Miasto zajmuje się nie tylko kwestią żywności. Rozwija także przedsięwzięcia związane ze współdzieleniem zasobów – Współdzielnik, Spółdzielnia Kultury czy platforma WawaShare. Promuje gospodarkę cyrkularną, czego przejawem są m.in. Targi Zero Waste oraz podejmuje akcje informacyjne i edukacyjne np. Eko-poukładani.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa