Plac Zbawiciela "największą kawiarnią plenerową w Polsce"? Aktywiści proponują letni deptak na Marszałkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Od 15 maja otwarte ogródki restauracyjne. Przedstawicielka branży: bardzo szeroko się uśmiecham
Od 15 maja otwarte ogródki restauracyjne. Przedstawicielka branży: bardzo szeroko się uśmiechamTVN24
wideo 2/3
Od 15 maja otwarte ogródki restauracyjne. Przedstawicielka branży: bardzo szeroko się uśmiechamTVN24

Warszawa może mieć największą kawiarnię plenerową w Polsce – twierdzi Miasto Jest Nasze. Aktywiści postulują, by w letnie weekendy plac Zbawiciela w całości zajęły ogródki kawiarniane. Chcą też wyłączyć ruch na jednokierunkowym odcinku Marszałkowskiej.

Na wtorkowej konferencji prasowej pod hasłem #WolnyZbawix aktywiści z Miasto Jest Nasze przypominali, że ich ubiegłoroczny pomysł, by plac Zbawiciela stał się wielką kawiarnią na świeżym powietrzu, miasto zrealizowało tylko częściowo. - W tym roku pora zrealizować go w całości. Warszawiacy, po roku pandemii, jak nigdy potrzebują deptaku – przekonywali.

Swój pomysł motywują tym, że "epidemia ciężko doświadczyła przedsiębiorców i wyczerpała także mieszkańców". - Dlatego proponujemy przekształcenie całego odcinka Marszałkowskiej między placem Unii Lubelskiej a placem Konstytucji w wielką strefę pieszo-rowerową. Odzyskaną przestrzeń oddamy ludziom – warszawiakom i turystom. Restauracje i bary będą mogły wystawić na jezdnię stoliki, pojawią się foodtrucki – wyliczyli.

MJN zakłada, że przy stolikach będzie można nie tylko jeść i spotykać się ze znajomymi, ale także pracować zdalnie. Ofertę gastronomiczną mogą uzupełnić stanowiska dla lokalnych rzemieślników oraz plenerowe zajęcia, koncerty, spotkania na wolnym powietrzu, galerie uliczne. - Jest też miejsce na handel - w Śródmieściu Południowym nie ma hali targowej. Na Marszałkowskiej można więc zorganizować sobotnie targi, tak jak się to dzieje w wielu miastach na świecie – zaproponowali.

- Dzięki temu warszawiacy będą mogli bezpiecznie korzystać z szerokiego wachlarza usług, zachowując dystans społeczny. Zyskają też miejsce do spacerów, co jest szczególnie istotne w kontekście faktu, że w tym roku nie będzie deptaku na Nowym Świecie. Na placu Zbawiciela jest "x" restauracji. A wiele lokali stoi pustych. To unikalna szansa na pełne wykorzystanie potencjału tego miejsca dla mieszkańców – zauważył Maciej Folta. 

Aktywiści przedstawili wizualizacje Miasto Jest Nasze

"Dramatycznie potrzebujemy otwartych przestrzeni"

Stowarzyszenie wskazało też, że tych kilka ostatnich ciepłych dni pokazało, jak bardzo mieszkańcy są spragnieni przebywania poza domem i przebywania wśród ludzi. - Tłumy spacerowiczów nad Wisłą pokazują, jak dramatycznie potrzebujemy otwartych przestrzeni miejskich. Na całym świecie miasta wykorzystują pandemię jako okazję do przekształcania przestrzeni miejskiej. Kilka dni temu wyłączenie ruchu indywidualnych samochodów na ogromnej przestrzeni ogłosił Londyn. W wielką kawiarnię uliczną ponownie przekształci się tego lata niemal całe centrum Wilna. Tymczasem Warszawa marnuje szansę na zmianę – wymieniło MJN.

Dwa tygodnie temu stowarzyszenie przedstawiło swój projekt prezydentom: Rafałowi Trzaskowskiemu i Michałowi Olszewskiemu. W odpowiedzi miasto ogłosiło, że ograniczy się do powtórzenia rozwiązania sprzed roku. - W zeszłym roku media społecznościowe wyśmiewały betonowe zapory oddzielające samochody od stolików. Czy picie kawy metr od rur wydechowych samochodów jest rzeczywiście aż tak przyjemne? Dlaczego władze Warszawy powtarzają błędy sprzed roku? Zamiast oddać przestrzeń ludziom, próbują za wszelką cenę wcisnąć ich między samochody? – pytała Marta Wójcicka, aktywistka MJN.

Stowarzyszenie uważa, że mieszkańcy Warszawy chcą radykalnych zmian w przestrzeni miejskiej: zieleni na ulicach, ograniczenia ruchu samochodowego, bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego. - Inwestycje, które realizuje miasto, to tylko udawanie, a nie realna zmiana. Aleja Jana Pawła może nieco wyładniała, gdy posadzono na niej drzewa i krzewy, ale czy ruch samochodowy zmniejszył się na niej choć trochę? Pora na realne działania, które podniosą jakość życia mieszkańców. Nie da się zmienić przestrzeni wykorzystując połowiczne rozwiązania – ocenił z kolei aktywista MJN Maciej Czapliński.

Jakie plusy przyniósłby pomysł? MJN wymieniło, że deptak na Marszałkowskiej to mniej spalin i smogu, więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów,  poszerzenie oferty gastronomicznej, handlowej i usługowej. To - według oceny aktywistów - także szansa na pobudzenie gospodarki po ciężkim roku.

Tak wyglądała sytuacja w ubiegłym roku (zdjęcie archiwalne)Rafał Trzaskowski, Twitter

Ogródki na placu Zbawiciela od wakacji

O tym, że na placu Zbawiciela pojawić się mają znów ogródki na jezdni informował pod koniec kwietnia stołeczny ratusz. Urzędnicy zapowiadali, że jeśli pozwolą na to m.in. obostrzenia, najpewniej ruszy to w wakacje.

W ubiegłym roku w ramach wersji pilotażowej ogródki gastronomiczne zajęły prawy pas jezdni rond na placu. Tego lata ma być podobnie. Władze Warszawy podkreślały, że dzięki zwężeniu jezdni i poszerzeniu strefy klienci lokali mogli zachować bezpieczny dystans między sobą, a zarazem zwiększyła się przestrzeń dla pieszych.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Jest Nasze

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekty budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl