Piesi, rowery, hulajnogi na bulwarach. Radna chce zmiany oznakowania i kontroli prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ścieżka rowerowa na Bulwarach Wiślanych
Ścieżka rowerowa na Bulwarach Wiślanych
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Ścieżka rowerowa na Bulwarach WiślanychArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Jedna ze stołecznych radnych zwróciła się do ratusza z prośbą o zmianę oznakowania i czasowe kontrole prędkości na ścieżce rowerowej wzdłuż bulwarów. "Jeszcze na dobre nie rozpoczął się sezon rowerowy, a już mogliśmy dowiedzieć się o wypadkach także z udziałem dzieci" - zwraca uwagę w interpelacji. Z odpowiedzi miasta wynika, że urzędnicy rozważają pewne zmiany.

Pod koniec kwietnia pieszy został potrącony przez rowerzystę na Bulwarach Wiślanych. Podobnych sytuacji nie brakuje, zwłaszcza w sezonie, gdy nad Wisłę tłumnie ściągają spacerowicze, cykliści, rolkarze i osoby na hulajnogach. Nadmierna prędkość, wyprzedzanie na trzeciego, gwałtowane zatrzymywanie się lub skręcanie, jazda bez świateł czy rozmowy rowerzystów jadących obok siebie - takie widoki na bulwarach już, niestety, nikogo nie dziwią. Swoje "za uszami" mają też piesi, którzy często beztrosko wchodzą na część przeznaczoną na dla rowerzystów. Najgorzej jest w tych najbardziej reprezentacyjnych miejscach bulwarów, gdzie ścieżkę wyznaczają jedynie okrągłe, metalowe wypustki z symbolicznym rowerem, zainstalowane na granitowych płytach.

Stołeczna radna Aleksandra Śniegocka-Goździk (Koalicja Obywatelska) zwróciła się z prośbą do ratusza o zmiany oznakowania i czasowe kontrole prędkości na ścieżce. "Jeszcze na dobre nie rozpoczął się sezon rowerowy, a już mogliśmy dowiedzieć się z doniesień medialnych o wypadkach także z udziałem dzieci na w/w ścieżce" - pisze radna w interpelacji.

Według Śniegockiej-Goździk, są dwie przyczyny wypadków. "Niedostateczne oznakowanie zarówno pionowe, jak i poziome - szczególnie tam, gdzie ścieżka przecina przejścia i wyjścia dla pieszych, brak wiedzy użytkowników o tym, że tam jest ścieżka. Przekraczanie prędkości i łamanie przepisów przez część użytkowników ścieżki".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Więcej znaków poziomych

W odpowiedzi na interpelację dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman przypomniała, że na Bulwarach Wiślanych, została wprowadzona zasada ruchu zintegrowanego, czyli wszyscy mają prawo ruchu według hierarchii (od najważniejszego): pieszy - rowerzysta - samochód. "Dodatkowo na terenie Bulwarów Wiślanych ustawione są znaki D-40, strefa zamieszkania, gdzie zgodnie z definicją w oznakowanej strefie pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami" - wyjaśniła Glusman.

Dodała, że ponadto obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę, postój pojazdu jest dozwolony jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, progi zwalniające oraz przejścia dla pieszych nie muszą być oznaczone znakami pionowymi, a opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Glusman zwróciła uwagę, że na bulwarach nie ma osobno wydzielonej ścieżki rowerowej, co dawałoby pierwszeństwo rowerzystom przed pieszymi. "Zarząd Zieleni zdaje sobie sprawę, że istniejące rozwiązanie nie jest idealne, ale jest jedynym, które daje w każdym miejscu na deptaku Bulwarów Wiślanych pierwszeństwo pieszemu przed osobami poruszającymi się różnego rodzaju pojazdami" - zaznaczyła dyrektorka.

Urzędnicy rozważają jednak wprowadzenie pewnych zmian: "Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników bulwarów oraz zgodnie z zawartą w interpelacji sugestią oznakowania bulwarów dodatkowymi znakami w celu zwiększenia świadomości, przede wszystkim osób poruszających się po nich różnego rodzaju pojazdami, ZZW rozważy możliwość zastosowania takiego rozwiązania. Przedstawiona w interpelacji propozycja dot. przede wszystkim znaków poziomych, wydaje się w obecnej sytuacji najlepszym możliwym rozwiązaniem".

Do pomysłu wprowadzenia czasowych kontroli prędkości na ścieżce dyrektorka się jednak nie odniosła.

Ścieżka rowerowa na Bulwarach WiślanychArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pomysł wprowadzenia dodatkowego oznakowania na bulwarach już się w tym roku pojawił. Radna Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Jaczewska-Golińska zaproponowała w kwietniu władzom miasta, by dodatkowe znaki poziome informujące o pierwszeństwie rowerzystów pojawiły się na drogach rowerowych, natomiast poza nimi mogłyby znaleźć się informacje dla pieszych w dwóch językach - polskim i angielskim. Odpowiedź Justyny Glusman wyglądała niemal identycznie jak w przypadku interpelacji radnej Aleksandry Śniegockiej Goździk - dyrektorka również wskazywała na zasadę ruchu zintegrowanego i że "wydzielenie osobnej ścieżki rowerowej powodowałoby zmianę generalnej zasady ruchu wynikającej ze znaków D-40, D-41 i dawałoby pierwszeństwo rowerzystom przed pieszymi".

Na ogólnikach się zakończyło, bo Glusman nie przychyliła się wówczas do propozycji radnej. Ta skierowała więc 11 maja kolejną interpelację, w której poprosiła o doprecyzowanie stanowiska. Dopiero wtedy Glusman odpowiedziała, że Zarząd Zieleni rozważy możliwość zastosowania dodatkowego oznakowania bulwarów znakami poziomymi.

Mandaty dla rowerzystów

W innej interpelacji w sprawie bezpieczeństwa rowerzystów, radna Renata Królak (Koalicja Obywatelska) zapytała ratusz, czy straż miejska wyciąga konsekwencje wobec rowerzystów za niepostrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym. Poprosiła o dane z ostatniego roku.

Z odpowiedzi wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego wynika, że w tym roku najczęściej straż miejska interweniowała w kwietniu - 114 rowerzystów otrzymało pouczenie, a 11 mandaty karne. W maju 46 osób dostało pouczenia, a dwie mandaty (tabelka zawiera dane do 16 maja). Z kolei w ubiegłym roku najwięcej mandatów wystawiono w listopadzie (29), październiku (26), sierpniu (22) i wrześniu (18).

Działania podejmowane przez straż miejską wobec rowerzystów łamiących przepisyBiuletyn Informacji Publicznej Warszawa

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl