TVN Warszawa | Śródmieście

Wianki, ognisko i koncerty. Równonoc jesienna w blasku księżyca

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawyDzielnica Wisła zaprasza na „Nadwiślańską Równonoc”

Dzielnica Wisła wraz z Warszawskimi Plażowymi zapraszają na wspólne spędzenie pierwszego dnia jesieni. Na plaży Saskiej będzie można zapleść wianki, posiedzieć przy ognisku i posłuchać muzyki, a w Porcie Czerniakowskim zaśpiewa Luna, której słuchać będzie można...z drewnianej łodzi.

"Tegoroczny sezon nad rzeką upływał pod hasłem re/Wisły - remiksu starego z nowym i współczesnej interpretacji nadwiślańskich zwyczajów. A koniec lata od czasów przedchrześcijańskich był czasem podsumowań, świętem plonów, biesiad i tańca" - tłumaczy ratusz. Dzielnica Wisła razem z Warszawskimi Plażowymi zapraszają do wspólnych wspominek i przywoływania ludowych tradycji na "Nadwiślańskiej Równonocy".

23 września, z okazji jesiennej równonocy nad Wisłą zapłonie wielkie ognisko, a warszawiacy i warszawianki - naśladując dawne zwyczaje - zaplatać będą dożynkowe wianki. Zabrzmią także tradycyjne pieśni w wykonaniu zespołu Z LASU, który poszukuje śladów archaicznej kultury na Polesiu. Start wydarzenia o godz. 17 na plaży Saskiej.

Koncert na wodzie o blasku księżyca

W ramach wydarzenia zaplanowano także występ LUNY o blasku księżyca. – LUNA słyszy i widzi więcej, ma własne połączenie z kosmosem, z naturą. Jej artystyczne alter ego przenika się z codziennością, czyniąc ją piękniejszą. Kosmiczny pop LUNY to pogranicze teatru, astrologii i czegoś własnego, nie nazwanego. Jak u Leśmiana i Bjork. Na Times Square i w Porcie Czerniakowskim. Najlepiej pod księżycem – mówi Piotr Metz, ambasador Dzielnicy Wisła i gospodarz koncertu.

Równonocny koncert odbędzie się na wodzie, w Porcie Czerniakowskim. Słuchacze będą uczestniczyć w tym wydarzeniu na tradycyjnych, drewnianych łodziach. Jak informują organizatorzy wejście na koncert jest bezpłatne, jednak konieczne jest posiadanie wejściówki, a liczba miejsc jest ograniczona.

Dzielnica Wisła zaprasza na „Nadwiślańską Równonoc”UM Warszawy

Symboliczny moment styku sezonów

– Swoje działania edukacyjne, rekreacyjne, sportowe czy kulturalne Dzielnica Wisła zawsze łączy z wodą, naturą i żeglugą. Wisła to zawsze punkt wyjścia i inspiracja do różnych wydarzeń realizowanych w ulubionym miejscu warszawianek i warszawiaków. Koncert na równonoc jesienną jest tylko symbolicznym momentem styku sezonów. W żadnym razie nie kończymy spotkań nad Wisłą – wracamy niebawem z propozycjami na zimową rekreację – zapowiada Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Przeczytaj także: Weszli do Wisły "w intencji ochrony rzek". Aktywiści sprzeciwiają się betonowaniu akwenów

Akcja "Big Jump 2022" nad Wisłą
Akcja "Big Jump 2022" nad WisłąTVN24

Autor:mg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości