Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach na Karowej (wideo z 5 kwietnia 2024)
Rafał Trzaskowski o zmianach na Karowej (wideo z 5 kwietnia 2024)TVN24
wideo 2/4
Rafał Trzaskowski o zmianach na Karowej (wideo z 5 kwietnia 2024)TVN24

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Tuż przed ciszą wyborczą Rafał Trzaskowski ogłosił, że ratusz planuje zmiany na ulicy Karowej. - Chcemy zmienić ciąg Karowej aż do Krakowskiego Przedmieście, tak, żeby się to idealnie komponowało z mostem (pieszo-rowerowym - red), żeby to było w pewnym sensie przedłużenie mostu, wyjście na Trakt Królewski - mówił podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych w piątek 5 kwietnia prezydent Warszawy.

Dopytywany przez tvnwarszawa.pl, w jakiej formule się to wydarzy, przyznał, że planowany jest konkurs architektoniczny. - My mamy pewną bardzo ogólną koncepcję. Oczywiście będzie potrzebny konkurs w ramach normalnej procedury - odparł Trzaskowski.

Pasy rowerowe na wiadukcie i efektowne schody

Co zawiera ta ogólna koncepcja można wyczytać z dwóch obrazków, które opublikował w mediach społecznościowych? Wynika z nich, że w minimalnym stopniu zmiany dotknęłyby to, co jest pierwszym skojarzaniem warszawiaków z hasłem "Karowa", czyli wiadukt Markiewicza. Historyczny ślimak zaprojektowany przez Stefana Szyllera jest zabytkiem, więc większe ingerencje w niego są niemożliwe.

Wydaje się, że dopuszczalne byłyby pasy rowerowe narysowane na wspomnianej koncepcji. Niewątpliwie przydałyby się. W okolicy brakuje łagodnego podjazdu pod skarpę, każdy z dostępnych - Tamka, Dynasy, Książęca - jest dla rowerzystów wyzwaniem. Wiadukt Karowej podnosi się delikatnie, w dodatku ruch na nim jest niewielki z uwagi na brak możliwości wjazdu na Krakowskie Przedmieście.

Nowe schody i winda przy wiadukcie KarowejRafał Trzaskowki / X

Rewolucja dotyczyłaby sąsiedztwa wiaduktu, czyli schodów. W koncepcji Rafała Trzaskowskiego są szersze, łagodniejsze, bardziej reprezentacyjne od dzisiejszych, które mają funkcję wyłącznie użytkową (nie są zabytkowe). Autor koncepcji uwzględnił siedziska, zieleń, a nawet ciek wodny, który płynie po stopniach. Przewidziano też windę, do szybu której prowadziłaby kilkunastometrowa kładka.

Schody kończyłyby się w okolicy dzisiejszego parkingu przy Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Otwarte pozostaje pytanie, jak kancelaria prezydenta zareagowałaby na propozycję likwidacji części miejsc parkingowych na rzecz chodników i zieleni.

Dziś to zwykłe schody zwieńczone parkingiemtvnwarszawa.pl

Ścieżka rowerowa wzdłuż Karowej i nowa zebra

Tutaj obrazek się urywa, ale zapowiedziany konkurs architektoniczny ma objąć także dalszą część Karowej, do Dobrej. Bo krótki fragment od Dobrej do Wisłostrady zostanie przebudowany w ramach budowy przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego przez Wybrzeże Kościuszkowskie (na przedłużeniu kładki). Zarząd Dróg Miejskich analizuje oferty, które wpłynęły w przetargu. Jest nadzieja, że zebra zostanie wytyczona jeszcze latem.

W ramach tych prac pojawi się też dwukierunkowa ścieżka rowerowa po południowej stronie Karowej. Widać to na drugim schemacie upublicznionym przez Rafała Trzaskowskiego, potwierdził to także w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Tamas Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem w ratuszu. Na razie nie wiadomo, jak dwukierunkowa ścieżka zostanie skomunikowana z jednokierunkowymi pasami na wiadukcie.

Koncepcja przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego przez Wybrzeże KościuszkowskieRafał Trzaskowski / X

Wizualizacje poglądowe, ale "pokazują słuszną intencję"

Zapowiedź ambitniejszego spojrzenia na Karową cieszy Małgorzatę Dembowską, której praca dyplomowa była inspiracją dla budowy mostu pieszo-rowerowego. W koncepcji architektki kładka była elementem zmian, których punktem docelowym było stworzenie alternatywy dla Traktu Królewskiego. Pisaliśmy o tym więcej na tvnwarszawa.pl.

- Karowa to bardzo ważny temat. Na razie elementy pokazane na wizualizacjach w rejonie skarpy są bardzo poglądowe, pokazują słuszną intencję zejścia z Karowej nad Wisłą, ale projektowo to nie jest jeszcze rozwiązane. Właśnie po to ma być ogłoszony konkurs, żeby wyłonić dobry projekt - komentuje Dembowska.

Most na przedłużeniu KarowejMałgorzata Dembowska

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Trzaskowki / X

Pozostałe wiadomości

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba zmarła, a dwie, w tym dziecko, trafiły do szpitala.. Przyczyny wypadku bada policja.

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sochaczewie policjanci zatrzymali 38-letniego mężczyznę. W jego domu znaleźli kilogram narkotyków. Wizytę złożyli również w domku letniskowym mężczyzny. Tam znaleźli kolejne dwa kilogramy zabronionych substancji. Grozi mu do 10 lat więzienia.

W domu miał kilogram narkotyków, w domku letniskowym kolejne dwa

W domu miał kilogram narkotyków, w domku letniskowym kolejne dwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Andrzej Z., były wójt Raszyna został oskarżony o przekroczenie uprawnień związanych z dysponowaniem gminnymi nieruchomościami. Miał też nie dopełnić związanych z tym obowiązków. Chodzi o ośrodek zdrowia.

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wystosował list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na problem fentanylu. W Polsce do tej pory po tym narkotyku zmarły co najmniej cztery osoby - w lutym trzy w Żurominie (Mazowsze), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zielony teren pomiędzy ulicami: Łowicką, Wiktorską i Jana Józefa Lipskiego to już oficjalnie skwer imienia Wojciecha Młynarskiego.

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na popularnym portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży trzech biletów na mecze rozgrywane w czasie Euro 2024. Wpłacił całą kwotę i wtedy oferta zniknęła, podobnie jak sprzedający.

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 32-latka, podejrzanego o znęcanie się nad konkubiną. Mężczyzna był również agresywny podczas policyjnej interwencji. Miał wymusić na funkcjonariuszach zaniechanie wykonywania obowiązków służbowych oraz naruszyć ich nietykalność.

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie zderzyły się pojazd ciężarowy oraz samochód osobowy. Drugi z nich dachował. Na miejscu zjawiły się służby. Na szczęście nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wielu miejscach na drodze krajowej numer 7 trwają teraz prace budowlane. Czasami kierowcy mają z tym problem. Tylko jednego dnia, w jednym powiecie, na przebudowywanych odcinkach doszło do czterech groźnych zdarzeń drogowych z udziałem w sumie ośmiu aut. Policja apeluje o ostrożność.

Cztery wypadki jednego dnia na przebudowywanej drodze

Cztery wypadki jednego dnia na przebudowywanej drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca na widok radiowozu nagle przyspieszył. Gdy został zatrzymany, okazało się, że jest pod wpływem narkotyków. Testy wykazały, że były to amfetamina, kokaina i opiaty.

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Zniszczony, pokryty graffiti autobus miejski na krakowskich numerach rejestracyjnych od kilku miesięcy "straszy" na błoniach Stadionu Narodowego. Mieszkańcy składają w tej sprawie skargi, ale przedstawiciele operatora obiektu rozkładają ręce, bo parking jest ogólnodostępny. Sprawę przekazano straży miejskiej.

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24