Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Śródmieście

#NieZapominajmy. Kwietny napis upamiętni zmarłych na COVID-19

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"71 tysięcy osób straciło życie w związku z epidemią"TVN24
wideo 2/2
TVN24"71 tysięcy osób straciło życie w związku z epidemią"

Warszawa uczciła pamięć osób, które zmarły z powodu COVID-19. Przy pomniku Nike powstał napis #NieZapominajmy z kwiatów. W akcji sadzenia roślin wzięli udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz wiceprezydent Renata Kaznowska.

Akcję ku pamięci zmarłych na skutek pandemii prezydent Trzaskowski zapowiedział już pod koniec kwietnia. Wskazywał wtedy, że datą jej przeprowadzenia będzie obchodzony 15 maja Dzień Polskiej Niezapominajki. W sobotę przed południem urzędnicy pojawili się przed Pomnikiem Warszawskich Bohaterów, zwanym potocznie pomnikiem Nike. - Wszyscy bardzo chcemy, żeby skończyła się epidemia. Dziś jest Noc Muzeów i pierwszy dzień, gdy w przestrzeni publicznej możemy występować bez masek. Natomiast musimy pamiętać o tym, że 71 tysięcy osób straciło życie w związku z epidemią, stąd ten napis #NieZapominajmy, który układamy z begonii. Chciałem podziękować miastom, które się włączyły w tę akcję, takim jak Poznań, Gdańsk czy Tczew. Ważne, aby pamiętać – zaapelował prezydent Trzaskowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Chcemy przede wszystkim nadziei"

- Oczywiście rządzący po raz kolejny odtrąbili sukces, że pandemia się skończyła. Ja bym radził jednak, żeby na wszelki wypadek przygotować się na gorszy scenariusz – stwierdził Trzaskowski. - Oczywiście wszyscy chcemy przede wszystkim w tej chwili nadziei. Chcemy wszyscy patrzeć w przyszłość, cieszyć się tym, że będziemy mogli się spotykać. Ale uważajmy, róbmy to w sposób bezpieczny – zaznaczył prezydent.

Zaapelował też do warszawianek i warszawiaków, by pamiętali o zachowaniu dystansu i zakładaniu maseczek w zamkniętych pomieszczeniach. Zachęcał też, by nie rezygnować z zasłaniania ust i nosa, gdy znajdziemy się w dużym skupisku ludzi na świeżym powietrzu.

Jak podaje urząd miasta, kwietnik przed pomnikiem Nike ma 28 metrów długości i cztery metry wysokości, przy czym sam napis #NieZapominajmy ma długość 26 metrów i dwa metry wysokość. Do jego wypełnienia potrzebnych było 1470 sztuk białych begonii. Wykorzystano odmianę nazywaną stale kwitnącą – begonia semperflorens.

Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 2 896 nowych zakażeń koronawirusem, przy czym 137 przypadków dotyczy samej stolicy. Od początku pandemii SARS-CoV-2 wykryto łącznie u 2 851 911 osób, spośród których 71 609 zmarło.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Renata Kaznowska / Facebook

Tagi:
Raporty: