Akwarium nad bulwarem, zielony most, Jerozolimskie w tunelu. Tak widzą przyszłość Warszawy

Autor:
mg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaWizualizacja Starego Miasta-Bulwar Karskiego

W śródmieściu od 17 sierpnia można oglądać wystawę "Warszawa 2050 - miastem przyszłości" przygotowaną przez studentów z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest ona podróżą w przyszłość i wyobraźnię.

Od 17 sierpnia do 18 września przed Zodiakiem można oglądać wizje studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zaprezentowane na wystawie "Warszawa 2050 - miastem przyszłości". Studenci przedstawiają wizje stolicy na kilkunastu planszach. Każda z nich podzielona jest na dwie części. Jedna pokazuje jak dziś wygląda dane miejsce, a druga - jak mogłoby wyglądać za 30 lat.

Akwarium nad Bulwarem Karskiego

Warszawa przyszłości to zielone miasto pełne udogodnień i przyjazne mieszkańcom. - Nasza wizja koreluje z zauważalnymi na świecie trendami. Oddajemy w niej miasto warszawiakom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu, Aleje Jerozolimskie, proponując nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz Bulwarów z architekturą Starego Miasta.

Studenci zaproponowali też stworzenie gigantycznego akwarium nad Bulwarem Karskiego, a także inną aranżację mostów. - Śląsko-Dąbrowski może być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Wisły. Mamy oczywiście więcej propozycji. Zapraszam do odwiedzenia wystawy – mówi Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.

Wizualizacja Placu Konstytucji UM Warszawa

Warszawa taka jak społeczeństwo

- Architektura przyszłych miast będzie zależała nie tylko od architektów, ale też od czynników społecznych. Czy pracować będziemy w domu, czy w biurze? Czy będziemy się przemieszczać pojazdami zeroemisyjnymi, czy transportem szynowym? Będziemy wypoczywać w przestrzeni realnej, czy wirtualnej? – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu.

- Pomysły konkretnych rozwiązań, ale przede wszystkim pytania, które stawiają studenci, są dla nas wyzwaniem i inspiracją do działania. Chcemy kolejnym pokoleniom warszawianek i warszawiaków zostawić jeszcze lepsze miasto do życia, pracy i rozwoju. Być może podobne do wizji, które prezentują studenci na wystawie - dodaje Zdrodowska.

Młodzi stworzą Warszawę przyszłości

Inspiracją dla studentów przy tworzeniu wizji przyszłego miasta był raport "Polskie Miasta Przyszłości 2050", opracowany przez firmę Saint-Gobain we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością. Raportowi towarzyszył ranking miast przyszłości. Uwzględniono w nim największe polskie miasta i oceniono, które z nich najlepiej wprowadzają rozwiązania pozwalające urzeczywistnić wizję miasta przyszłości. Stolica zajęła w nim pierwsze miejsce.

- Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć wiemy, że są osiągalne już dziś – tłumaczy Michał Ciesielski z grupy Saint-Gobain w Polsce.

Współorganizatorami wystawy przed Zodiakiem – Warszawskim Pawilonem Architektury – są miasto stołeczne Warszawa i Grupa Saint-Gobain. Można ją oglądać do 18 września, wstęp jest wolny.

Przeczytaj także: Wielka wystawa prac twórcy Thorgala. Pokażą oryginalne plansze komiksowe i malarstwo

Prace autorstwa Grzegorza Rosińskiego
Prace autorstwa Grzegorza RosińskiegoKamil Kołodziejczyk/EC1 Łódź -Miasto Kultury

Autor:mg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości