"Ścięli w sumie ponad 60 zdrowych, najbardziej dorodnych drzew"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"
Wycinka drzew w Milanówku
Wycinka drzew w Milanówku
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Wycinka drzew w MilanówkuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Wycinka drzew na prywatnej działce w centrum Milanówka zakończyła się interwencją policji. Władze miasta zapowiadają, że zawiadomią prokuraturę, bo bez zgody konserwatora zabytków i starostwa powiatowego miało zostać usuniętych ponad 60 drzew. Jak przekonują urzędnicy, właściciel terenu miał wyłącznie pozwolenie na pozbycie się 22 zniszczonych sztuk.

Wycinkę drzew na działce u zbiegu ulic Piłsudskiego, Dębowej i Smoleńskiego zauważyli jeszcze w sobotę rano mieszkańcy Milanówka. Relacjonował ją również w mediach społecznościowych radny miejscowości – Piotr Napłoszek. "To co się stało to pokaz bezsilności służb miejskich i milczącego przyzwolenia na dewastację chronionego terenu, gdy pod ostrzami pił spalinowych padło dziś ponad 60 dębów w samym centrum Milanówka, na terenie który stanowił zieloną wizytówkę miasta" – pisał na Facebooku. "Straż miejska nie podjęła działań mimo wielokrotnych zgłoszeń mieszkańców oraz uzasadnionego przypuszczenia, że doszło co najmniej do wykroczenia" – twierdzi Napłoszek. I krytykuje też władze miasta, które też miały nie reagować na tę sytuację.

Około godziny 11.30 w sobotę na teren wycinki została wezwana policja. - Na miejscu funkcjonariusze wylegitymowali cztery osoby, które prowadziły prace. Z uwagi na fakt, że mężczyzna nadzorujący wycinkę nie posiadał na nią stosownego zezwolenia, zobligowano osoby do zaprzestania prac. Około godziny 15.00 policjanci zostali poinformowani o dalszym prowadzeniu prac przy wycince drzew i podjęli kolejną interwencję, po której nakazano osobom opuszczenie terenu – informuje Katarzyna Zych z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Dodaje też, że po obu interwencjach została sporządzona dokumentacja, którą przekazano do Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Milanówku. - Kolejne czynności i ustalenia będą prowadzone po otrzymaniu zawiadomienia w tej sprawie – zaznacza Zych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Bezprawna wycinka"

"Sprawa jest procedowana ze wszystkimi właściwymi organami w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności. Burmistrz Miasta Milanówka jest głęboko przejęty rozmiarem zniszczeń i jego wpływem na nasz lokalny ekosystem" – czytamy w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie urzędu miasta. Przekazano w nim, że w poniedziałek odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego "powołanego w związku z bezprawną wycinką drzew na prywatnej działce leśnej przy wiadukcie".

Ratusz przytacza relację leśnika powiatowego, z której wynika, że tydzień wcześniej właściciel działki wraz z nim oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w starostwie powiatowym oznakowali 22 suche i zniszczone drzewa przeznaczone do wycinki. "W poprzednią sobotę w nocy, leśnik powiatowy otrzymał od mieszkańców osiedla znajdującego się przy posesji, powiadomienie, że ktoś pomalował pozostałe drzewa. Na miejscu pojawiła się straż miejska, która wraz z nim farbą niebieską (policyjną) zamazała nielegalne oznakowania. Nie powstrzymało to jednak ekipy wycinającej i zamiast 22 chorych drzew oznaczonych legalnie, ścięli w sumie ponad 60 zdrowych, najbardziej dorodnych drzew" – przekonują urzędnicy.

Wyjaśniają też, że prywatna działka jest oznaczona w ewidencji gruntów jako las, objęty planem urządzenia. Znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Gdy konieczna jest wycinka sanitarna, czyli dotycząca chorych drzew, zgodę musi wydać leśnik powiatowy. Ale w przypadku drzew w dobrym stanie, właściciel działki musi zgłosić zamiar do starostwa i konserwatora przyrody. "W wyjątkowych przypadkach, gdy jest podejrzenie, że drzewo zdrowe, może stwarzać zagrożenie potrzebna jest opinia dendrologa i na jej podstawie konserwator może wydać zgodę. Tak nie było w tym przypadku. Mamy więc podstawy do złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa" – zaznaczają przedstawiciele UM w Milanówku.

Zapowiadają też, że we wtorek złożą zawiadomienie wraz z wnioskiem o odtworzenie stanu pierwotnego, a ścięte w sobotę drzewa "zostaną zabezpieczone przez policję jako materiał dowodowy i przeprowadzona zostanie ich inwentaryzacja przez pracowników urzędu miasta i starostwa".

Konserwator nie wydawał

Zgody na wycinkę nie wydawał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak przekonuje przedstawiciel jego biura, do urzędu nie wpływały też żadne wnioski w tej sprawie. Tę informację potwierdziła Anna Grudzińska, kierowniczka Wydziału Zabytkowych Założeń Zieleni. Zaznaczyła też, że w kwestii tej konkretnej działki kompetencje konserwatora zabytków ograniczają się do uzgadniania gospodarki leśnej, czyli tak zwanego uproszczonego planu urządzania lasu. - Podjęcie działań wyjaśniających, kontrolnych czy zgłoszenie sprawy do prokuratury jako samowolne zniszczenia lasu niewynikające z decyzji urządzeniowej leży w kompetencji starostwa w Grodzisku Mazowieckim – dodała.

Czy o sprawie wiedziało z kolei starostwo powiatu grodziskiego? Wypowiedź przedstawicieli tamtejszego Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Wodnej cytuje "Gazeta Stołeczna". - Zgody na taką wycinkę nie wydawaliśmy – twierdzą urzędnicy.

Zawiadomienie do prokuratury

Podobne informacje przekazano również naszej redakcji. Przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Wodnej potwierdzają, że wydano wyłącznie zgodę na wycinkę sanitarną 22 drzew, które oznaczono przy udziale przedstawiciela starostwa oraz leśnika powiatowego. - Właściciel usunął po prostu te drzewa, które mu przeszkadzały. To nie miało w ogóle związku z cięciami sanitarnymi – mówią urzędnicy po przeprowadzeniu oględzin.

Starosta grodziski złożył we wtorek zawiadomienie do prokuratury o wycince drzew niezgodnej z planem urządzenia lasu (artykuł 158 Kodeksu wykroczeń). Urzędnicy analizują także możliwość wszczęcia postępowania administracyjnego, na drodze którego właściciel terenu zostałby zobowiązany do przeprowadzenia nasadzeń zastępczych.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP