Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zmiany w budżecie miasta. Więcej pieniędzy na wyborcze obietnice

Warszawa

Planowane inwestycje w żłobkiTVN24
wideo 2/6

Od września przyszłego roku wszystkie żłobki publiczne będą w Warszawie darmowe - zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zmiany w budżecie zakładają też między innymi podwyżki dla nauczycieli stażystów i kontraktowych oraz dodatkowe 145 milionów złotych na ochronę zdrowia.

Środowa konferencja w ratuszu odbyła się z udziałem wiceprezydentów: Renaty Kaznowskiej, Pawła Rabieja, Michała Olszewskiego, Roberta Soszyńskiego, a także koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyny Glusman oraz skarbnika miasta Mirosława Czekaja.

Prezydent Warszawy zapowiedział, że na środowej komisji budżetowej zostanie zgłoszona autopoprawka do projektu budżetu. - W przyszłym tygodniu na radzie miasta będziemy rozmawiali o szczegółach - dodał.

Prezentując priorytety budżetu, Trzaskowski wymienił edukację, transport i kulturę.

36 żłobków, 1000 dodatkowych miejsc

- Pamiętacie państwo, że w pewnym sensie jednym z leitmotivów kampanii był temat żłobków - mówił Trzaskowski. - Rzeczywiście jest tak, że od września wszystkie żłobki publiczne będą w Warszawie za darmo - zapowiedział. Decyzja ta ma kosztować budżet miasta 36 milionów złotych.

Prezydent stolicy zapowiedział powstanie 36 nowych żłobków w ciągu całej kadencji. 1000 dodatkowych miejsc w żłobkach ma pojawić się w przyszłym roku, w czasie całej kadencji ma ich powstać 5 tysięcy. - Będziemy również organizowali nowe miejsca, czyli będziemy dopłacali do tych miejsc prywatnych, które się na rynku pojawią - dodał, tłumacząc, że niemożliwe jest zbudowanie nowych placówek tak szybko, by sprostać zapotrzebowaniu w tej kwestii.

Jak zaznaczył, celem na całą kadencję jest dojście do sytuacji, w której każdy, kto chce skorzystać z bezpłatnego żłobka, będzie mógł to zrobić.

Podwyżki dla nauczycieli

Trzaskowski zapowiedział też podwyżki dla 9,6 tys. nauczycieli stażystów i kontraktowych, co ma kosztować budżet miasta 39 mln zł. Zgodnie z zapowiedzią ratusza w 2019 r. nauczyciele kontraktowi z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzymają 270 zł brutto podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, a nauczyciele stażyści z tymi samymi kwalifikacjami 250 zł brutto.

Podwyżki dotyczą też 7,1 tys. pracowników obsługi w szkołach i przedszkolach. Na ten cel miasto przeznaczyło ponad 17 mln zł. Jak czytamy w komunikacie prasowym urzędu miasta, ci pracownicy mieli wyższe pensje już w grudniu. W sumie dotyczą one 11 dzielnic. Podwyżki, w zależności od dzielnicy, wyniosły od 50 do 268 zł brutto.

- Chcemy zachęcać nowych nauczycieli, żeby przychodzili do zawodu i tych najmłodszych, żeby zostawali w zawodzie - mówił prezydent stolicy. Zapowiedział jednocześnie budowę 19 nowych przedszkoli oraz 14 nowych szkół.

Ochrona zdrowia

Na zdrowie przeznaczonych ma być w nowym budżecie dodatkowych 145 mln zł. Mają one zapewnić pomoc seniorom, sfinansować dopłaty do szczepień 6w1 oraz przeciwko wirusowi HPV, a także pomóc w rozszerzeniu programu in vitro oraz sfinansować dodatkowe weekendowe i świąteczne dyżury lekarskie.

Dodatkowe fundusze trafią także na walkę ze smogiem. Na ten cel miasto ma przeznaczyć 30 mln w 2019 r. W roku kolejnym kwota ma wzrosnąć do 60 mln zł, a w 2021 r. - do 100 mln zł. Poprawa jakości powietrza ma uwzględnić m.in. likwidację tzw. "kopciuchów" oraz termomodernizację budynków.

Sport i kultura

Miasto planuje też wydać 3,2 mln złotych na zadaszenie "orlików" i "syrenek" halami pneumatycznymi. 26 milionów złotych zostanie przeznaczonych na dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Wśród obietnic na nadchodzący rok znalazło się też wsparcie udział warszawskich drużyn w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych.

Wśród finansowanych przez miasto inwestycji kulturalnych znajdzie się m.in. budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, modernizacja Muzeum Powstania Warszawskiego oraz budowa Teatru Rozmaitości. "Do końca kadencji chcielibyśmy, żeby otoczenie Pałacu Kultury wygadało zupełnie inaczej" - zapowiedział Trzaskowski.

Poza tym w planach jest budowa pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik. Miasto chce też wyłożyć środki na modernizację teatru "Baj" oraz modernizację zabytkowych obiektów i budowę sali koncertowej na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Komunikacja miejska i inwestycje drogowe

Mówiąc o transporcie, prezydent stolicy podkreślił, że w obecnej kadencji ma zostać dokończona druga linia metra. - Chcielibyśmy w tej kadencji przygotować prace koncepcyjne, a jeżeli pojawią się pieniądze z unijnego budżetu, chcielibyśmy zacząć również budowę kolejnych linii metra - powiedział. W komunikacie ratusza czytamy, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace z tym związane, a w budżecie miasta zostanie przeznaczonych na ten cel 12,5 mln złotych.

W ciągu najbliższych czterech lat w 20 lokalizacjach zostaną przebudowane lub powstaną nowe przystanki, zatoki i pętle autobusowe. Przy stacji PKP Żerań planowana jest budowa parkingu P+R.

Urzędnicy rozpoczynają też prace przygotowawcze przy budowie układu drogowego towarzyszącego nowej linii tramwajowej na Gocław i Zieloną Białołękę. "W planach jest budowa drogi na odcinku od ulicy Bora-Komorowskiego do alei Stanów Zjednoczonych oraz budowa drogi na odcinku od Rembielińskiej do ulicy Zaułek" - zapowiada ratusz.

Bezpieczniej na moście Poniatowskiego

W ramach programu "Bezpieczna Warszawa" sfinansowany będzie system odcinkowego pomiaru prędkości na Moście Poniatowskiego. Do czasu jego instalacji miasto ma zamiar opłacać stałą obecność policji w tym miejscu.

Urzędnicy chcą też dostosować most do ruchu rowerowego. Na ten cel w ramach programu budowy tras rowerowych przeznaczono 3 mln zł.

Polityka mieszkaniowa

Podczas konferencji prasowej prezydent Trzaskowski zapowiedział też budowę nowych mieszkań komunalnych i modernizację istniejących budynków komunalnych. Dodatkowo miasto planuje też udział programie budowy mieszkań w systemie TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego). Na najbliższe cztery lata w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 272 mln zł.

W budynkach mieszkalnych należących do miasta będą też budowane windy. Celem tego programu jest poprawa komfortu życia osób starszych i z niepełnosprawnościami. W latach 2019-2021 miasto przeznaczy na ten cel 30 mln zł.

PAP/kk