Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wojewoda remontuje dziedziniec. "Tymczasowy" głaz zostanie?

Warszawa

Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.plPrzebudowa dziedzińca urzędu wojewódzkiego

W poniedziałek ruszył remont dziedzińca przed warszawskim ratuszem i siedzibą wojewody. Przybędzie zieleni, pojawi się nowa nawierzchnia. Nie wiadomo natomiast, co stanie się z nielegalnym głazem upamiętniającym Lecha Kaczyńskiego.

Przebudowa dziedzińca - prowadzona na zlecenie wojewody mazowieckiego - pochłonie ponad 2,7 mln złotych. Zakłada całkowite odnowienie dziedzińca, na którym granitowa kostka zastąpi nawierzchnię z płyt.

Pod placykiem położone zostaną nowe linie wodociągowe, a po zakończeniu prac pojawi się też zieleń - w centrum dziedzińca posadzone mają być bukszpanowe żywopłoty i graby. Placyk ma też zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Remont będzie podzielony na etapy tak, by zachować dostęp zarówno do ratusza, jak i do biur wojewody ma się zakończyć w październiku.

A co z głazem?

Nie wiadomo natomiast, co stanie się z ustawionym w zeszłym roku, bez zgody konserwatora zabytków głazem upamiętniającym Lecha Kaczyńskiego. Zapytany o to urząd wojewódzki napisał tylko: "Projekt budowlany remontu dziedzińca był zaakceptowany przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, a miejsce upamiętnienia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie przesunięte w południowo-zachodni narożnik centrum dziedzińca".

Nie wynika z tego jednak, czy w narożniku stanie ten sam głaz, czy też pojawi się tam nowy pomnik. Gdy pojawiły się zarzuty, że obecny jest samowolą budowlaną, urząd przekonywał, że jest on tymczasowy i jako taki zgody nie potrzebuje.

jr/r/jb

Remont urzędu | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Remont urzędu | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Remont urzędu | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl