Przez koronawirusa w części szpitali i domów opieki nie będzie komisji wyborczych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szefowa KBW o bezpieczeństwie w trakcie wyborów
Szefowa KBW o bezpieczeństwie w trakcie wyborówTVN24
wideo 2/3
Szefowa PKW o bezpieczeństwie w trakcie wyborówTVN24

Nie wszyscy pacjenci warszawskich szpitali i domów opieki będą mogli wziąć udział w wyborach prezydenckich. Kierownicy niektórych placówek zdecydowali, że ze względu na stan epidemii nie utworzą odrębnych komisji wyborczych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Do naszej redakcji dotarła informacja, że zagłosować w placówce nie będą mogli pacjenci Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Potwierdził to w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik tej placówki Mariusz Gierej.

- Zapadła decyzja, by nie powstała komisja wyborcza z tego względu, że trzymamy w dalszym ciągu reżim sanitarny. Pacjenci onkologiczni są pacjentami o obniżonej odporności. Izolujemy poszczególne oddziały od siebie. Także naszych sanitariuszy i sanitariuszki, lekarzy czy pielęgniarki. Nie wymieniają się między sobą nawet pomiędzy oddziałami. Zapewnienie tego reżimu w momencie, kiedy miałaby być ustanowiona komisja wyborcza, do której każdy może się udać, może graniczyć z cudem - tłumaczył Gierej.

Podkreślił, że szpital swoją decyzję motywuje głównie względami bezpieczeństwa. - Dla nas w tym momencie dużo ważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowie pacjentów. Zdecydowaliśmy, że nie możemy ich narażać - zaznaczył. - Jeżeli z każdego oddziału osoby udadzą się na głosowanie i nastąpi transmisja, to wtedy mamy ryzyko zakażenia całego szpitala. Do tej pory udawało nam się to ryzyko ograniczać. Mieliśmy pojedyncze przypadki na pojedynczych oddziałach. Przy izolacji personelu i pacjentów od siebie, wyłączany był tylko ten jeden oddział - dodał.

Wskazał też, że ryzyko zakażeń wewnątrz placówki istnieje, choć przyjmowani do szpitala pacjenci przechodzą wcześniej testy w kierunku SARS-CoV-2. - Specyfika tego wirusa polega na tym, że istnieje "okienko", w którym test może być nieskuteczny. Potencjalnie osoba zakażona może zostać przyjęta na oddział z wynikiem negatywnym testu - wyjaśnił rzecznik.

Jak podał Gierej, w szpitalu będzie w czasie wyborów przebywać maksymalnie kilkadziesiąt osób.  - Część może wziąć przepustki przed wyborami, jeśli to będzie bardzo potrzebne. Staraliśmy się też uprzedzać, że najlepiej będzie głosować korespondencyjnie - podkreślił.

21 komisji nie powstanie

Okazuje się, że Centrum Onkologii nie jest jedyną placówką w takiej sytuacji. - Nie wszędzie zostały powołane odrębne komisje wyborcze - informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka urzędu miasta. I dodaje, że w Warszawie zwykle powoływano ponad 50 takich komisji, a w tym roku 21 z nich nie powstanie. - W związku z tym, że mamy stan epidemii, kierownicy tych jednostek zdecydowali, że ze względu na warunki bądź stan ich podopiecznych nie będzie możliwe bezpieczne przeprowadzenie wyborów - przyznaje rzeczniczka. I dodaje, że lista 21 komisji, które nie powstaną, zawiera m.in. wszystkie miejskie szpitale.

Do ponad 50 miejsc, w których zwykle tworzono odrębne komisje, poza szpitalami zaliczały się: domy opieki oraz zakłady karne i areszty śledcze. Ale, jak się dowiadujemy, osadzeni na terenie stolicy - w przeciwieństwie do pacjentów szpitali - nie będą mieli problemów z głosowaniem. - Na terenie wszystkich zakładów karnych i aresztów śledczych okręgu warszawskiego będą znajdować się obwodowe komisje wyborcze. Wszyscy uprawnieni osadzeni będą mieli możliwość uczestniczenia w wyborach - przekazał nam porucznik Zbigniew Śpiewak, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.

"Prawo nie jest w stanie uregulować każdej sytuacji"

Zgodnie z przepisami komisarz wyborczy tworzy odrębne odwody głosowania na terenie zakładów leczniczych, domów opieki społecznej oraz zakładów karnych i aresztów śledczych, gdy w dniu wyborów w danej placówce będzie przebywać minimum 15 osób. Kodeks wyborczy dopuszcza jednak sytuację, w której kierownik danej jednostki może wnioskować o nieutworzenie takiego obwodu. Jego prośba musi mieć jednak konkretne uzasadnienie.

- Kilka lat temu Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę, w której celem było sprecyzowanie, czym jest taki "nieuzasadniony przypadek". Stwierdzono wtedy, że może to być wyjątkowa sytuacja związana z chorobą zakaźną - wyjaśnia Tomasz Grzelewski, rzecznik PKW.

Nie ma jednak przepisów, które mówiłyby o tym, jak rozwiązać problem pacjentów chcących wziąć udział w nadchodzących wyborach, gdy w ich placówce nie powstaje komisja wyborcza. - Prawo nie jest w stanie uregulować każdej sytuacji - przyznaje Grzelewski.

Kto może zagłosować korespondencyjnie?

Przed 16 czerwca była jeszcze możliwość zadeklarowania chęci głosowania korespondencyjnego. Obecnie jeszcze przez dwa dni mogą to zrobić wyłącznie osoby, które po 23 czerwca dowiedziały się, że są zakażone koronawirusem albo został na nie nałożony obowiązek kwarantanny. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być przepustka i głosowanie w miejscu zamieszkania, ale stan zdrowia wielu pacjentów i podopiecznych domów opieki wyklucza tę możliwość.

Jeśli chodzi o minimalizację ryzyka zakażenia w szpitalach i domach opieki społecznej, przygotowane zostały dwa ułatwienia. Jak zaznacza Grzelewski, dozwolono, by skład komisji wyborczych zminimalizować do trzech osób. Dodatkowo "Ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego" mówi, że na wniosek kierownika danej jednostki komisarz wyborczy mógł wyrazić zgodę, by w skład obwodowej komisji powołane zostały osoby wskazane spośród pracowników.

Jak zagłosować korespondencyjniePAP/Maria Samczuk

Autorka/Autor:kk, katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie posiadał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę 1 maja na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl