Z Odolan do Miasteczka Wilanów. Największa inwestycja tramwajowa w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworzec Zachodni - Grójecka
Dworzec Zachodni - GrójeckaTramwaje Warszawskie
wideo 2/2
Tramwaj do Wilanowa

To największa inwestycja tramwajowa w historii powojennej Polski. Pod hasłem "tramwaj do Wilanowa" kryje się sześć odrębnych zadań, które są na różnych etapach zaawansowania. Tylko na połowę z nich zapewnione jest unijne dofinansowanie. Dla żadnego nie wybrano jeszcze wykonawcy. A terminy gonią.

Trasa będzie liczyła ponad 20 kilometrów, z czego ponad dwa w tunelach. Pasażer, który wsiądzie na Kasprzaka na Odolanach, bez wychodzenia z tramwaju będzie mógł dojechać nim aż do Południowej Obwodnicy Warszawy w Wilanowie. Zajmie to około 35 minut.

- Zadanie podzieliliśmy na sześć odcinków. Każdy z nich może funkcjonować oddzielnie i połączy szynami punkty stolicy, które takiego połączenia nie miały - mówi nam Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Innymi słowy, inwestycja została pomyślana tak, że nawet jej częściowa realizacja, ma sens komunikacyjny. Etapowanie ułatwia też jej realizację i finansowanie. - Mamy już gotowe koncepcje wszystkich odcinków. A trzy kluczowe mają dofinansowanie z funduszy UE, które muszą być wykorzystane i rozliczone z upływem 2023 roku - dodaje Dutkiewicz.

Kwota dofinansowania wraz z tramwajami to 555 mlionów złotych. Cały koszt inwestycji szacowany jest na niemal 1,2 miliarda złotych.

TRAMWAJ DO WILANOWA - CAŁA TRASA W WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI
Tramwaj do Wilanowa - cała trasaTramwaje Warszawskie

Odcinek A

Najbardziej splątany i inżyniersko wymagający odcinek (2,5 km). Dwa "wąsy" będą wychodzić z ulicy Kasprzaka (tu też projektowana jest nowa linia, ale to inna inwestycja). Pierwszy będzie przebiegać ulicą Ordona, drugi Krzyżanowskiego. Na obu odcinkach, mniej więcej na tej samej wysokości, znajdą się po dwa przystanki. Potem tramwaje będą zjeżdżać pod ziemię. Tunel pierwszego rozgałęzienia znajdzie się jeszcze przed aleją Prymasa Tysiąclecia, drugiego – na Prądzyńskiego, tuż przy historycznych rotundach gazowni. Pasażerowie będą mogli wysiąść na jednym z dwóch podziemnych przystanków, potem oba odcinki połączą się, a tramwaje przetną prostopadle tory i perony Dworca Zachodniego.

Za budowę tunelu w tym miejscu będą odpowiadać PKP Polskie Linie Kolejowe, bo spółka zamierza gruntowanie zmodernizować całą stację. Tramwajarze z dużym niepokojem patrzą, jak zakończy się przetarg na wykonawcę tych prac. W połowie lutego kolejarze otworzyli koperty, ale najtańsza oferta o prawie miliard przekroczyła kwotę, którą planowali na ten cel przeznaczyć. Choć Tramwaje Warszawskie będą partycypować w kosztach, decyzja, czy umowa z wykonawcą zostanie podpisana, leży w gestii spółki kolejowej.

Kiedy spodziewać się realizacji odcinka A? - Prace budowlane chcemy prowadzić po roku 2023, do tego czasu będziemy mieli gotową dokumentację projektową. Chcemy skorzystać z nowych środków Unii Europejskiej na lata 2021- 2027 - informuje Maciej Dutkiewicz.

Odcinek ATramwaje Warszawskie

Odcinek B

Odcinek inwestycyjny B (1,6 km) zaczyna się tuż za granicą wyznaczoną przez tory kolejowe. Zaraz za nimi, w okolicy peronów WKD, znajdzie się podziemny przystanek - pierwszy taki w Warszawie. - Będzie przypominał przystanek metra, tylko peron będzie niższy, bo tramwaje mają podłogę niżej niż wagony metra - opisuje rzecznik.

Podziemny przystanek przy Dworcu ZachodnimTramwaje Warszawskie

Tramwaje przetną ukosem Park Zachodni (kończy się właśnie jego remont, ale urzędnicy zapewniają nas, że uwzględniono, to iż część terenu zostanie wkrótce rozkopana), na powierzchnię wyjadą między jezdniami ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Na wysokości hotelu Ibis będzie można wsiąść i wysiąść z tramwaju.

- Następnie trasa pobiegnie aż do Grójeckiej, gdzie zbudujemy węzeł rozjazdowy tak zwaną pełną gwiazdę, pozwalającą tramwajom skręcać w każdym kierunku: do centrum, na Okęcie lub pojechać na wprost do pętli Banacha - tłumaczy rzecznik TW. I przypomina, że umowa na projekt odcinka został podpisana w połowie stycznia. - Wykonawca będzie musiał także uzyskać wszystkie zgody i pozwolenia, w tym pozwolenie na budowę. Umowę na budowę zaplanowaliśmy tak, by prace budowlane móc prowadzić w 2022 i 2023 roku, ale prace przygotowawcze będą mogły rozpocząć się jeszcze w 2021 roku - dodaje.

Budowa odcinka B jest dofinansowana z kasy UE.

Odcinek BTramwaje Warszawskie

Odcinek C

Odcinek C można uznać za najbardziej malowniczy. Połączy on pętlę przy Banacha ze skrzyżowaniem Rakowieckiej i Boboli. Większa część ponad dwukilometrowej trasy pobiegnie wzdłuż uliczki Rostafińskich na skraju Pola Mokotowskiego. Na razie nie ma pieniędzy ani projektu. - Dokumentację projektową chcemy przygotować w takim czasie, by podczas budowy korzystać z nowych środków unijnych na lata 2021 – 2027 - zapowiada nasz rozmówca.

Odcinek CTramwaje Warszawskie

Odcinki D i E

Te dwa odcinki, o łącznej długości 12 kilometrów, są kluczowe. Przygotowaniem ich budowy zajmuje się jeden wykonawca. Umowę na projektowanie i pozyskiwanie pozwoleń podpisano w 2019 roku z krakowską firmą Progreg. Dostała na to 15 miesięcy. Za swoje usługi zainkasuje ponad 7,6 miliona złotych. Z gotowym projektem w ręku, Tramwaje Warszawskie będą mogły ogłosić przetarg na wykonawcę. Roboty budowlane będą prowadzone w 2022 i 2023 roku. Niepokoić może sytuacja na rynku budowlanym - w ostatnich kilku latach oferty w niemal wszystkich dużych przetargach przekraczają zaplanowane budżety. A im większa inwestycja, tym więcej pieniędzy trzeba dosypywać.

Trasa pobiegnie Rakowiecką od stacji metra Pole Mokotowskie. Na Puławskiej przetnie istniejąca linię na Ursynów. Spacerową tramwaje pojadą w dół i skręcą prawo, stąd - jak po sznurku - ulicą Sobieskiego i aleją Rzeczpospolitej aż do Miasteczka Wilanów. Końcowy terminal głównej trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania alei Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego.

Trasa będzie miała dwie odnogi - pierwsza w ciągu Gagarina aż do Czerniakowskiej. Ta będzie realizowana wespół z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, które pod ulicą mają swoje rury. Niedawno udało się rozstrzygnąć przetarg projekt i budowę. Na Gagarina powstanie kilometr torów i zwrotnica pozwalająca zawracać tramwajom dwukierunkowym, ale także nowy kolektor. Na projektowanie i budowanie przewidziano prawie trzy lata. Jak mówi Dutkiewicz, krótki odcinek pozwoli na obsługę pasażerów z Dolnego Mokotowa. Daje też "wyjście", by w przyszłości przedłużyć linię na Siekierki.

Druga odnoga będzie zabudowana na ulicy Świętego Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny. - Dzięki temu będzie można zastąpić część autobusów, które obsługują rejon Stegien. Dziś jest ich bardzo dużo, bo nie ma alternatywy - zauważa rzecznik TW. Pętla daje także komunikacyjną elastyczność, która w przypadku systemu szynowego jest bardzo istotna. Możliwość zawrotki ułatwia organizowanie ruchu, gdy trzeba wyłączyć jakiś odcinek z powodu wypadku albo awarii.

Odcinki D i E są najbardziej zaawansowane i mają zapewniane finansowanie unijne. Muszą zostać zbudowane i rozliczone do końca 2023 roku.

Odcinek DTramwaje Warszawskie
Odcinek ETramwaje Warszawskie

Odcinek F

Ale na tym nie koniec. Częścią inwestycji, która połączy Wolę z Wilanowem przez Ochotę i Mokotów jest także krótki odcinek na Muranowie. - Będzie to tor odgałęziający się od ulicy Andersa, na północnym skraju Śródmieścia, który pozwoli tramwajom z Wilanowa kończyć bieg i zmieniać kierunek jazdy. Będzie miał znaczenie techniczne - tłumaczy Maciej Dutkiewicz. Innymi słowy: tu też chodzi o pętlę.

- W powojennej historii Polski nie budowano tak długiej trasy w ramach jednego projektu. Do 2023 roku będzie to 14,5 km, po 2023 roku - około 5 kilometrów - opowiada Dutkiewicz. - Przewidywany czas przejazdu z Wilanowa Zachodniego do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie - około 18 minut, a do Dworca Zachodniego - około 30 minut - wylicza.

Odcinek FTramwaje Warszawskie

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl