Kiedy zdjęli rusztowania, w internecie zawrzało. Konserwator zabytków uspokaja

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zabytkowy budynek dawnej fabryki Polleny
Zabytkowy budynek dawnej fabryki Polleny
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Zabytkowy budynek dawnej fabryki PollenyMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Wygląd remontowanego zabytkowego budynku przy skrzyżowaniu ulicy Szwedzkiej i Strzeleckiej wywołał niemałe poruszenie. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wskazało, że szara otynkowana nadbudówka zupełnie nie zgadza się z przedstawionymi wcześniej przez inwestora wizualizacjami. Konserwator zabytków uspokaja jednak, że inwestycja jest zgodna z wydaną decyzją, a wizualizacja krążąca w sieci jest nieważna.

W zabytkowych budynkach przy ulicy Szwedzkiej trwają prace remontowe. Od skrzyżowania z ulicą Strzelecką, po skrzyżowanie z 11 listopada teren należy do dewelopera OKAM. Powstaje tu osiedle Bohema. "Inwestycja wyrosła ze stworzonej przez nas idei unikalnego połączenia obiektów historycznych, mieszkalnych oraz nowoczesnych przestrzeni biurowych" - czytamy na stronie dewelopera.

Kontrowersyjny wygląd odsłoniętej fasady

Po niedawnym odsłonięciu fragmentu fasady przy skrzyżowaniu ulicy Szwedzkiej i Strzeleckiej w internecie zawrzało. Wygląd budynku skomentowali aktywiści z Miasto Jest Nasze. W poście, zamieszczonym w mediach społecznościowych kąśliwie zapytali "Czy jest z nami architekt?". W dalszej części opisali swoje wrażenia estetyczne, odnosząc je do wcześniejszej wizualizacji inwestycji. "Niestety, jesteśmy w ciężkim szoku, że obrazek z deweloperskich wizualizacji może aż tak dramatycznie rozminąć się z rzeczywistością" - stwierdzili.

"Naszym zdaniem zabytkowy obiekt został trwale oszpecony, a ostatnie piętro w aktualnej aranżacji w ogóle nie pasuje do pozostałej części budynku! Mówiąc wprost, wygląda jakby przebudowa została zaprojektowane po kosztach, a architekci nawet nie podjęli próby dostosowania ostatniego piętra do historycznego kontekstu" - czytamy w dalszej części postu.

"Cegła i przestrzenie płaskiej elewacji"

Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl pojechał zobaczyć odsłoniętą część. - Prace jeszcze trwają, od strony Strzeleckiej, w głębi, na kilkudziesięciu metrach zostały zdjęte rusztowania i odsłonięto elewację budynku. Tam widzimy nie tylko czerwoną cegłę ale spore przestrzenie płaskiej elewacji, pokrytej prawdopodobnie szarym barankiem. Inaczej jest z odcinkiem tej samej elewacji tuż przy skrzyżowaniu Szwedzkiej i Strzeleckiej oraz całym odcinkiem od ulicy Szwedzkiej. On pokryty jest czerwoną cegłą, od góry do dołu - relacjonuje reporter.

Reporter porównał zastany widok z wizualizacją, którą zamieścili aktywiści z Miasto Jest Nasze. - Wygląd budynku odbiega od tego, co widać na wizualizacji, zamieszczonej przez MJN. Widać tam elewację od strony ulicy Strzeleckiej. Można to poznać po stacji metra, która jest na dole, bo wejście do metra jest właśnie od tej ulicy. Ta pierwsza część budynku, zaraz przy samym skrzyżowaniu utrzymana jest w tonie czerwonej cegły, co zgadza się z wizualizacją. Niezgodna jest jednak dalsza część, znajdująca się w głębi ulicy Strzeleckiej. Na wizualizacji również ona cała pokryta jest cegłą. W rzeczywistości tak nie jest. Teraz cegły są wstawkami, a większa część elewacji, na całej wysokości jest pokryta szarym barankiem – porównuje reporter.

Przeczytaj także: Rok z życia Huty Warszawa. Pokażą odnaleziony film >>>

Konserwator Zabytków uspokaja

"Inwestycja jest realizowana zgodnie z wydaną przez nasz urząd decyzją z 2019 roku. Nadbudowa była uzgodniona w formie otynkowanej elewacji z oknami z podziałami bez szprosów" - przekazuje w odpowiedzi Andrzej Mizera, rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Okazuje się także, że nadbudowa budynku nie jest oryginalną częścią fabryki, powstała w 1965 roku, nie nawiązując w żaden sposób do pierwotnej architektury. "W trakcie budowy podczas skuwania starych tynków z powojennej nadbudówki, okazało się, iż ściana wykonana została z bloczków gazobetonowych, które nie posiadały wartości historycznej a tym bardziej konstrukcyjnej" - wyjaśnia Mizera.

Z kolei wizualizacje, krążące w sieci nie mają wpływu na wygląd budynku. "Przedstawiony do akceptacji projekt jest inny niż prezentowane w mediach społecznościowych zdjęcia z obiektu. To były materiały promocyjne z 2016 roku, którymi WUOZ (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków - red.) nie jest w żaden sposób związany, gdyż rozpatrujemy konkretne założenia projektowe dołączone do wniosku o wydanie pozwolenia" - precyzuje rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Fabryki z połowy XIX wieku

Jak czytamy na stronie OKAM, początki zabudowań przy ulicy Szwedzkiej 28 sięgają końca XIX wieku, kiedy to formował się jej przemysłowy charakter. "W 1896 roku powstały tu dwie duże fabryki: Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych 'Praga' oraz Fabryka Lamp i Wyrobów Metalowych Braci Brünner, H. Schneider i R. Ditmara. Po zakończeniu I wojny światowej na terenie tym zaczyna działać Wojskowa Wytwórnia Amunicji Karabinowej i Spółka Akcyjna 'Wotitz', a następnie Spółka Akcyjna 'Saturnia'" - informuje deweloper na stronie internetowej, poświęconej inwestycji Warzelnia.

Jak dodaje OKAM, w dwudziestoleciu międzywojennym fabryki mieszczące się na terenach przy ulicy Szwedzkiej były sukcesywnie przejmowane przez koncern chemiczny SCHICHT, znany m.in. z produkcji popularnego do dzisiaj mydła "Jeleń". "W Polsce Ludowej zakład staje się własnością skarbu państwa, by w 1956 roku uzyskać nazwę Warszawska Fabryka Mydła i Kosmetyków 'Uroda' – od 1971 roku 'Pollena-Uroda'" - podaje deweloper.

Przeczytaj także: Budują hotel w historycznej okolicy. Wyrósł ponad zabytkową kamienicę >>>

Początek XXI wieku przyniósł zakończenie działalności przemysłowej w fabrykach przy ulicy Szwedzkiej. Zakłady zaczęły popadać w ruinę. W 2005 roku ocalałe budynki trafiły do rejestru zabytków.

Spółka OKAM Capital tereny przy ulicy Szwedzkiej 28 zakupiła w 2014 roku. Powstał plan dla całego kompleksu. "Wznoszone są nowe budynki mieszkalne, a następnie zaczyna się mozolny proces rewitalizacji obiektów historycznych: Komina, Glicerynowni, Kotłowni oraz Warzelni" - czytamy na stronie dewelopera.

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Są utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg. Utrudnienia pod Warszawą

Śmiertelne potrącenie przez pociąg. Utrudnienia pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trasa 631 jest zablokowana po wypadku na wysokości Nieporętu. Zderzyły się tam da samochody: osobowy i ciężarowy.

Auto ciężarowe na boku, droga zablokowana. Poważny wypadek w Nieporęcie

Auto ciężarowe na boku, droga zablokowana. Poważny wypadek w Nieporęcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego w skutkach wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Stróżewko koło Płocka. Samochód osobowy najpierw uderzył w drzewo, a potem dachował. Jak podaje policja, kierująca i dwoje dzieci z ciężkimi obrażeniami zostali zabrani do szpitala.

Uderzyła w drzewo i dachowała. W aucie było dwoje dzieci

Uderzyła w drzewo i dachowała. W aucie było dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Warszawy Tobiasz Bocheński (PiS) zarzuca stołecznemu ratuszowi opieszałość przy organizowaniu pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych w pożarze hali handlowej przy Marywilskiej. Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta. Tymczasem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił o doraźnych rozwiązaniach pomocowych już w ubiegły piątek.

Pożar hali przy Marywilskiej. Radny PiS: nie zostało zaproponowane żadne systemowe rozwiązanie

Pożar hali przy Marywilskiej. Radny PiS: nie zostało zaproponowane żadne systemowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

Do szpitala trafił pieszy potrącony przez kierującego Toyotą. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, mężczyzna przechodził przez jezdnię na czerwonym świetle.

Pieszy potrącony na Targówku, trafił do szpitala

Pieszy potrącony na Targówku, trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci przypominają: oszuści wykorzystujący metodę "na wnuczka" wciąż działają. - Przekonała się o tym mieszkanka powiatu piaseczyńskiego, która straciła 20 tysięcy złotych wierząc, że pomaga swojej córce. Apelujemy o ostrożność, bo tylko ona może uchronić nas przed bezwzględnością oszustów - mówi rzeczniczka tamtejszej komendy.

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Płoccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który oszukał seniora metodą "na policjanta". 67-latek stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

"Zgodnie z poleceniem oszusta, spalił swój telefon stacjonarny i komórkowy"

"Zgodnie z poleceniem oszusta, spalił swój telefon stacjonarny i komórkowy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci miesięcznej dziewczynki pod Grodziskiem Mazowieckim. Na ławie oskarżonych zasiądą jej rodzice. Za "narażenie na niebezpieczeństwo, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki".

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził pod wpływem alkoholu. 42-latek wydmuchał trzy promile, a chwilę wcześniej w sklepie kupił dwie butelki wódki. Mundurowym oświadczył, że alkoholem popijał śniadanie.

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie doświetleń blisko 200 zebr.

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl