Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP
Noc Muzeów 2023 w Warszawie z rekordem frekwencji
Noc Muzeów 2023 w Warszawie z rekordem frekwencji
Noc Muzeów 2023 w Warszawie z rekordem frekwencji

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

- Noc Muzeów udowadnia, że żyjemy w fascynującym mieście, pełnym aktywnych i uśmiechniętych ludzi. To prawdziwe miejskie święto, bo pokazujemy jak wyjątkowa jest Warszawa i że można ją odkrywać bez końca - tak na tegoroczną odsłonę popularnej imprezy zapraszał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Szczególnie zachęcam do spaceru po nowej przeprawie ze Śródmieścia na Pragę, by po zejściu z mostu zajrzeć do praskich galerii, Muzeum Warszawskiej Pragi czy na wystawę o saunowaniu przy Centrum Kreatywności Targowa - dodał.

W nocy z 18 na 19 maja otwartych będzie 312 placówek. Nie będą to jedynie muzea czy placówki kulturalne, ale także takie miejsca jak zakamarki Ministerstwa Sprawiedliwości, dział starej książki medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej, gabinet premiera i sala obrad rządu w Alejach Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet prezydenta Warszawy. Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Krakowskim Przedmieściu odbędą się seanse czterech filmów Agnieszki Trzos, opowiadające historie dzieł, które zaginęły z polskich muzeów w czasie II wojny światowej.

Nauka, kultura, muzyka

Na uczestników Nocy Muzeów w Centrum Nauki Kopernik czeka robot obdarzony sztuczną inteligencją. Dostępny będzie także nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad, który oficjalnie zostanie otwarty jesienią. Wyjątkowe zwiedzanie zaplanowano w Muzeum Narodowym, także tych niedostępnych zazwyczaj zakamarków budynku, jak również tematyczne oprowadzanie po galeriach stałych i wystawie czasowej "Surrealizm. Inne mity". Przygotowano także warsztaty dla dzieci, seanse w Kinie Muz oraz kiermasz wydawnictw MNW.

Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało m.in. pokazy teatru kamishibai pod hasłem "Zaklęci w kamień", a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego - nocną grę terenową. Na Osiedlu Jazdów odbywać się będą wystawy i koncerty pod hasłem "Sztuka w krzakach". W Pracowni Pszczelarium na skwerze Gwiazdy Polski zwiedzający dowiedzą się szczegółów o pracy pszczelarza, zobaczą także część pracowni, w której odbywa się pozyskiwanie wosku.

W tegoroczną Noc Muzeów włączy się m.in. Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal, gdzie na uczestników czekają takie atrakcje jak escape room "Tajemnica szczęścia", uliczna potańcówka z zespołem Hajda Banda, koncerty Sw@da x Niczos oraz Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, warsztat kaligrafii, wieża zagadek i kontemplacji.

18 maja podczas Nocy Muzeów Dixie Fellows zagra w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. Odbędzie się także pokaz filmów o historii Polskiej YMCA. Organizatorem koncertu jest Muzeum Jazzu. 

Spotkania z historią

Zaplanowano paradę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację na terenie od strony Pałacu Młodzieży. Uruchomione zostaną bezpłatne muzealne linie - autobusy i tramwaje będą kursować wyznaczonymi trasami między instytucjami.

Indywidualne zwiedzanie odbędzie się także w Muzeum Powstania Warszawskiego. "Niecałe trzy miesiące przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego warto zanurzyć się w scenerię sprzed lat i poczuć atmosferę powstańczej Warszawy. Za pomocą nowoczesnych środków prezentacji Muzeum przybliża widza do źródła historycznego i eksponatu – multimedialna ekspozycja w niepowtarzalny sposób oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, zwiedzający będą mogli również wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się rozległa panorama miasta" - czytamy w zapowiedzi imprezy.

Wieczorem nastąpi inauguracja Pokoju na Lato - letniego pawilonu kulturalno-rekreacyjnego przy placówce. Zagra grupa Mikromusic, zdobywca nagrody Fryderyka 2020 w kategorii "Muzyka poetycka", z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha.

W piwnicach Ministerstwa Sprawiedliwości prezentowana będzie wystawa "Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954", ukazująca losy Powstańców Warszawskich prześladowanych po wojnie. W areszcie tym komuniści więzili działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" i porucznika Jana Rodowicza "Anodę". W parku Powstańców Warszawy na Woli zwiedzić będzie można wystawę plenerową "Zachowajmy ich w pamięci", poświęconą ofiarom cywilnym Powstania. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, przywraca pamięć o Warszawiakach, którzy zginęli lub zaginęli w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Na specjalne spacery po wystawie stałej zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dostępne zwiedzającym będą także wystawa czasowa "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" po której oprowadzi kuratorka dr Justyna Koszarska-Szulc. Zaplanowano także warsztaty w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia".

Historyczne fotografie

Także Zamek Królewski otworzy swoje podwoje - program obejmuje specjalną trasę zwiedzania oraz dodatkowe atrakcje. Noc Muzeów świętować będzie także Fotoplastikon Warszawski, gdzie pokazana zostanie wystawa "Warszawa, ostatnie spojrzenie" i wystąpi zespół "Ferajna z Warszawy - czyli Piotr Giergot i Klawa Kapela", który wykona własne interpretacje "ulicznych szlagierów" stolicy. Jak czytamy w zapowiedzi, "48 zdjęć stolicy z lat 1920–1939 ukazuje miasto, którego już nie ma, a które – dzięki efektowi trójwymiarowości – na tę jedną noc powróci do życia. Przejdź się Marszałkowską, odpocznij w cieniu ogrodu Saskiego, a na koniec złap tramwaj na Krakowskim Przedmieściu, by zażyć kąpieli słonecznej na plaży pod mostem Poniatowskiego. Sprzedawcy balonów na Nowym Świecie, kolarze pod Pałacem Saskim, a może pokaz mody na Ochocie?".

W Domu Spotkań z Historią zwiedzić będzie można wystawę fotografii Zbyszka Siemaszki, a o nocnym życiu stolicy lat 50. i 60. opowie Błażej Brzostek, autor książki "Wstecz. Historia Warszawy do początku". Na zakończenie wieczoru zagra kwintet jazzowy Michała Polcyna z gościnnym udziałem Olgi Boczar. Przewidziano również zwiedzanie zabytkowego gmachu PAST-y, miejsca walk powstańczych; odwiedzić będzie można m.in. studio nagrań Archiwum Historii Mówionej DSH. W gmachu Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej otwarta będzie wystawa "Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności", a wspomnieniami z Powstania podzielą się z uczestnikami Nocy Muzeów uczestnicy zrywu.

Specjalny spacer "nad dachami Nowogrodzkiej" poprowadzi dziennikarz i varsavianista Jerzy S. Majewski. "Swoje bramy otworzy przed nami niedostępny przez dziesięciolecia gmach Poczty i Telegrafu przy ul. Nowogrodzkiej 45" - czytamy w zapowiedzi spaceru. "Z najwyższych tarasów budynku przyjrzymy się historii sięgającej 100 lat wstecz, na czasy budowy świetności przedwojennej stolicy" - dodają organizatorzy.

Zajrzyj do Filtrów

W Nocy Muzeów udział wezmą także Wodociągi Warszawskie, choć niedostępna będzie zazwyczaj jedna z największych atrakcji imprezy, zwiedzanie stacji filtrów na Ochocie. - W ostatnich latach z uwagi na pandemię, ale także na toczącą się wojnę i wprowadzone na ten okres alerty, teren stacji filtrów - jako infrastruktura krytyczna - niestety nie jest dostępny dla zwiedzających. Jednak wiedząc, jak ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wodociągi, postanowiliśmy przenieść się w inną część infrastruktury i zorganizować akcję zwiedzania komory przelewu burzowego - powiedziała Jolanta Maliszewska, zastępca rzecznika prasowego Wodociągów Warszawskich.

- Jest to obiekt będący częścią sieci kanalizacyjnej, zlokalizowany na Pradze, pod skrzyżowaniem ulic Jagiellońskiej i Ratuszowej. Po raz pierwszy z taką inicjatywą wyszliśmy dwa lata temu, byliśmy mile zaskoczeni zainteresowaniem warszawiaków; w ubiegłym roku przerosło nasze oczekiwania. W związku z tym, że warszawiacy uznali ten obiekt za tak atrakcyjny, w tym roku chcemy ponownie pokazać komorę zwiedzającym - tłumaczyła. Komora, przypomniała Maliszewska, została wybudowana w 1908 roku według projektu Williama Lindleya - tak, by mogła pełnić funkcję pokazową.

- Wnętrze obiektu jest świetnym punktem, dającym możliwość obserwacji tego, jak podczas burzy działa przelew i kanalizacja w mieście. Żeby warunki obserwacji były jeszcze lepsze, w latach 80. ubiegłego wieku w komorze zamontowano stylowe oświetlenie. Podczas zwiedzania 18 maja na miejscu obecni będą wodociągowcy, którzy opowiedzą nie tylko o samym obiekcie, ale także o tym, jak działa stołeczna kanalizacja - dodała.

Drogowcy zapraszają do obejrzenia dawnej Warszawy

"Plac Defilad każdy widział. Ale czy ktoś widział, co kryło się pod nim? Warto przyjść w sobotę o 18 na pl. Defilad i obejrzeć wystawę "W drodze na Plac" - zaprasza stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Przed II wojną światową teren zajmowany dziś przez plac Defilad wyglądał zupełnie inaczej. Zamiast niego przebiegały tamtędy ulice Złota, Zielna, Wielka. Wzdłuż nich znajdowało się wiele kamienic, w których piwnicach mieszkańcy i właściciele znajdujących się na parterach sklepów przechowywali najróżniejsze rzeczy.

"Podczas budowy placu Centralnego na placu Defilad odkryto piwnice stojących tam niegdyś kamienic. W piwnicach tych z kolei znaleźliśmy prawdziwe skarby. Na przykład kilkanaście monet należących do nieznanego kolekcjonera, w tym srebrną monetę wybitą w Imperium Osmańskim w 1904 roku. Były też opakowania po perfumach, kosmetykach i lekach znalezione w piwnicach kamienicy przy ul. Złotej 20. Natrafiliśmy też na kolekcję guzików i szklanych pierścieni" - opisują.

Zapowiedź wystawy "W drodze na Plac"ZDM Warszawa

Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko te znaleziska, ale też dowody na życie, jakim tętniło centrum stolicy przed wojną. Będzie można także posłuchać opowieści varsavianisty Ryszarda Mączewskiego.

Wystawa otwarta zostanie o 18: w pawilonie wystawowym przed Teatrem Dramatycznym. Następnie o 18:30 będzie spacer pod Teatr Studio na spotkanie z jej twórcami

Wystawa „W drodze na Plac” będzie czynna do 9 czerwca.

Komunikacja miejska

Aby nocne zwiedzanie było łatwiejsze i bezpieczniejsze czas kursowania komunikacji miejskiej zostanie wydłużony. Metro, tramwaje i autobusy będą jeździć do godziny ok. 2:30, a autobusy nocne ze zwiększoną częstotliwością niż zwykle.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: WTP

Pozostałe wiadomości

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zakończeniu remontów tramwajowych na Bródnie i ulicy Filtrowej. Na Obozowej gotowe są już wszystkie przebudowywane przystanki. - Od początku wakacji tramwaje pojadą po kilku kilometrach wyremontowanych torów, a pasażerowie będą mogli korzystać z bezpiecznych i wygodnych przystanków - zapowiedzieli. Zmiany zaczynają się w poniedziałek.

Dobra informacja dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany na Bródnie

Dobra informacja dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany na Bródnie

Źródło:
PAP

- Aktywny, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wypity alkohol, nie przeszkodziły wsiąść mężczyźnie za kierownicę citroena i ruszyć w drogę - mówi Magdalena Gąsowska, rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Przejażdżka zakończyła się wypadkiem.

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

26 czerwca ruszają zapisy telefoniczne na wakacyjną edycją kursów samoobrony "Bezpieczna Warszawianka" i "Bezpieczny Warszawiak". Zajęcia organizowane przez straż miejską potrwają przez cztery tygodnie lipca.

"Uczymy przede wszystkim rozpoznawania i unikania zagrożeń"

"Uczymy przede wszystkim rozpoznawania i unikania zagrożeń"

Źródło:
PAP

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl