Wdrażają zintegrowany system oszczędzania energii. Zyskają nawet 20 milionów złotych rocznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceminister klimatu o oszczędzaniu energii
Wiceminister klimatu o oszczędzaniu energiiTVN24
wideo 2/4
Wiceminister klimatu o oszczędzaniu energiiTVN24

Warszawa inwestuje w inteligentny system zarządzania energią w budynkach miejskich. Obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania w 10 obiektach. W ciągu czterech lat system ma objąć około tysiąca placówek.

O wdrażaniu systemu oszczędzania energii stołeczny ratusz poinformował w czwartek w komunikacie rozesłanym do mediów. Jak tłumaczą urzędnicy, system tworzą urządzenia pomiarowo-regulacyjne, w tym liczniki energii elektrycznej, ciepła, głowice termostatyczne, które są połączone z urządzeniami teletransmisyjnymi.

- Obecnie, w ramach pilotażu projektu, system do zarządzania energią zainstalowano w 10 placówkach oświatowych. Czujniki zbierają dane o zużyciu mediów i integrują działanie wewnętrznych instalacji, ale też alarmują o sytuacjach awaryjnych, umożliwiając zdalne zarządzanie ze stanowiska operatora. Jedną z placówek, gdzie trwa pilotaż systemu, jest przedszkole numer 420 przy ulicy świętej Urszuli Ledóchowskiej w Wilanowie. Szacujemy, że dzięki wdrożeniu monitoringu zużycia energii elektrycznej i cieplnej we wszystkich miejskich obiektach Warszawa może oszczędzić nawet 20 milionów złotych rocznie - powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Urzędnicy pracują krócej, bo muszą oszczędzać prąd.

Miasto wdraża zintegrowany system oszczędzania energii UM Warszawa

Jak działa system?

O szczegółach działania wdrażanego systemu opowiedział nam Leszek Drogosz, zastępca dyrektora Biura Infrastruktury w stołecznym ratuszu.

- Miejski system do zarządzania energią jest oparty o model zarządzania danymi, który miasto zakupiło pod koniec ubiegłego roku wraz z wyposażeniem dla 10 placówek oświatowych, czyli warszawskich szkół i przedszkoli. Ten model będzie sukcesywnie rozbudowywany o kolejne punkty na mapie Warszawy. Już wcześniej w urządzenia do zarządzania energią cieplną wyposażyliśmy ponad 70 placówek oświatowych w Śródmieściu i na Targówku ale nie działały one dotąd jako rozwiązanie systemowe. Teraz będziemy je integrować w ramach miejskiego systemu - tłumaczy Leszek Drogosz. - Działanie systemu nie jest skomplikowane. Szkoła pracuje w określonych godzinach. Zazwyczaj zajęcia zaczynają się około godziny 8, a kończą około 18, czasami później, od poniedziałku do piątku. Zasadniczo w każdym przypadku można precyzyjnie określić moment, kiedy obiekt zostanie opuszczony przez użytkowników. System polega na tym, że dla każdej placówki jest przygotowywany profil ogrzewania. Kiedy budynek nie jest użytkowany, temperatura zostaje obniżona. Przez to kupujemy mniej ciepła i uzyskujemy duże oszczędności na rachunkach - wyjaśnia Drogosz.

Miasto wdraża zintegrowany system oszczędzania energii UM Warszawa

Nie tylko ciepło

Profile budynków są rozpisywane na cały rok. W przypadku szkół czy przedszkoli uwzględniają przerwy w nauce, weekendy czy ferie zimowe.

- Dopracowujemy też kwestię tego, jak w sposób efektywny ogrzać cały budynek. Często jest tak, że w dużych obiektach trudno jest doprowadzić do sytuacji, aby w każdym z pomieszczeń była podobna temperatura. System pomaga zbilansować ogrzewanie w całym obiekcie - wskazuje Drogosz.

Montowane w szkołach urządzenia są nastawione nie tylko na monitorowanie ciepła, ale także na zużycie energii elektrycznej, gazu i wody.

- Dzięki zbieranym przez urządzenia danym jesteśmy w stanie ocenić, ile energii czy wody powinno być zużywane na metr kwadratowy, jak wyglądają standardy zużycia w poszczególnych dzielnicach. Analizując dane, możemy podejmować decyzje, w jakim zakresie i w jakiej kolejności modernizować poszczególne obiekty. Co więcej, dostajemy też informacje o sytuacjach alarmowych, że w jakimś obiekcie ilość zużywanej energii jest zbyt duża. Wtedy taki obiekt jest kontrolowany i podejmuje się działania naprawcze - zaznacza Leszek Drogosz.

Miasto wdraża zintegrowany system oszczędzania energii UM Warszawa

Czy to się opłaca?

Dyrektora Drogosza zapytaliśmy też, czy miastu opłaca się inwestować 45 milionów złotych w ciągu najbliższych trzech lat, aby zyskać 20 milionów oszczędności rocznie. Urzędnik zapewnia, że tak.

- Te nakłady mogą nam się zwrócić mniej więcej w ciągu dwóch i pół roku. Można powiedzieć, że to jedna z najlepszych, możliwych inwestycji, kiedy okres zwrotu jest tak krótki - ocenia Drogosz. - Działanie, jak wyposażanie miejskich obiektów w inteligentne systemy zarządzania energią, jest niezbyt kosztownym przedsięwzięciem, a dosyć szybko przynoszącym efekty - podkreśla nasz rozmówca.

Są też pierwsze szacunki, w jakim tempie system będzie się rozwijać. - Chcielibyśmy, aby w przyszłym roku co najmniej 200 miejskich obiektów, już nie tylko oświatowych, było monitorowanych w ramach miejskiego systemu. Docelowo, za około cztery lata, powinno ich być ponad 1000. Wtedy będzie można mówić o dziesiątkach milionów oszczędności w skali roku we wszystkich mediach energetycznych i wodzie - podsumowuje Leszek Drogosz. 

Na tym etapie systemem będzie zarządzać we własnym zakresie Biuro Infrastruktury. Jednak niewykluczone, że w przyszłości, kiedy wdrażane obecnie rozwiązanie obejmie setki budynków, konieczne będzie powołanie odrębnej jednostki.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Duże utrudnienia na krajowej numer 50 w okolicy Wyszogrodu, gdzie zderzyły się trzy auta. Dwa z nich wypadły z jezdni. Na miejscu pracują służby.

Tir w rowie, auto osobowe w polu. Utrudnienia na krajowej "50"

Tir w rowie, auto osobowe w polu. Utrudnienia na krajowej "50"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-letnia kobieta została przetransportowana do szpitala po wypadku w Legionowie. Seniorka została potrącona przez kierowcę auta osobowego.

85-latek potrącił na pasach 75-latkę

85-latek potrącił na pasach 75-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie, którzy w czwartek podróżowali metrem. W podziemnej kolejce doszło do awarii. Cztery stacje pierwszej linii zostały zamknięte na kilka godzin.

Awaria w metrze. Na kilka godzin zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Awaria w metrze. Na kilka godzin zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza miała być w Krakowie, a będzie w Warszawie. Stolica odlicza dni do startu Strefy Czystego Transportu. Od 1 lipca miasto wyrzuci z centralnych dzielnic najstarsze samochody. Znaki już są stawiane, naklejki dla mieszkańców wydawane. Łukasz Wieczorek.

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Źródło:
TVN24

W czwartek rano na Przyczółkowej w Wilanowie zderzyły się trzy samochody osobowe. Jezdnię zablokowały służby.

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do dwóch kolizji doszło w porannym szczycie w Rembertowie. Łącznie uszkodzonych jest osiem samochodów. Na miejscu pracują służby, tworzą się korki.

Dwie kolizje, osiem rozbitych aut. Korek w porannym szczycie na Żołnierskiej

Dwie kolizje, osiem rozbitych aut. Korek w porannym szczycie na Żołnierskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek był poszukiwany na podstawie aż 30 różnych dokumentów wydanych przez sąd i prokuraturę. W mieszkaniu, które zajmował były znaczne ilości narkotyków. Najbliższe osiem lat spędzi w więzieniu, a grozi mu kolejnych 10.

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Około stu osób zostało ewakuowanych w środę wieczorem z terenu lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż. Na miejscu działały służby.

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. Od niedzieli, 16 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka oraz jedna jezdnia ulicy Puławskiej. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latkowi prawdopodobnie znudziła się praca w lombardzie, bo postanowił odejść i to natychmiast. Wcześniej jednak wypłacił sobie pensję i to - według zgłoszenia jego szefa i ustaleń policji - z sowitą premią. Teraz grozi mu pięć lat więzienia.

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Trzech kajakarzy nie wróciło na miejsce. Znalazłem pusty kajak wypełniony pustymi butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody" - takie zgłoszenie po godzinie 23 otrzymał dyżurny wyszkowskiej policji od właściciela wypożyczalni kajaków.

Pusty kajak z butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody

Pusty kajak z butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podinspektor Robert Szumiata z komendy stołecznej przekazał, że funkcjonariusze podjęli interwencję na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w związku z propalestyńskim protestem studentów. Zostali poproszeni przez rektora o "udrożnienie ciągów komunikacyjnych". Komunikat wydała też uczelnia. Zaznacza w nim, że protest nie może zakłócać zajęć i egzaminów oraz utrudniać innym osobom wyjście z kampusu.

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rozpoczynają się prace nad dwoma kluczowymi dla przyszłości Warszawy dokumentami. Urzędnicy nie ukrywają, że termin, który narzuciła ustawa, jest bardzo wyśrubowany. Strategia rozwoju i plan ogólny muszą zostać uchwalone przez radnych do końca przyszłego roku. Najmniejsze opóźnienie może oznaczać inwestycyjny paraliż w mieście.

Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż

Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Metro Warszawskie zawarło porozumienie z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ulicy generała Zajączka. Uczniowie tej żoliborskiej placówki będą przyjmowani na praktyki zawodowe i staże organizowane przez miejskiego przewoźnika. Dodatkowo, w ramach współpracy spółki ze szkołą, planowane jest uruchomienie klas patronackich i pracowni dydaktycznej.

Metro utworzy klasy patronackie

Metro utworzy klasy patronackie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł w mieszkaniu, miał obrażenia wskazujące na pobicie. W tej sprawie policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę. Oboje usłyszeli zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Ciało mężczyzny w mieszkaniu, dwie osoby zatrzymane

Ciało mężczyzny w mieszkaniu, dwie osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie - w taki sposób w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda odniósł się do ostatniego pożegnania żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent był obecny na uroczystości pogrzebowej. O godzinie 12 - jako wyraz hołdu dla zmarłego - zawyły syreny Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W szpitalu zmarł strażak użądlony przez pszczoły w okolicy swojego domu. Starszy ogniomistrz Marcin Wilkowski służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej na Targówku, był również strażakiem ochotnikiem w rodzinnej Dąbrówce.

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie wyciągnęli w pobliżu mostu średnicowego mężczyznę z Wisły. "Pływak" tłumaczył, że wszedł do wody, żeby "zbadać dno i głębokość" rzeki.

Chciał sprawdzić, jak głęboka jest Wisła. Niemal w niej utonął

Chciał sprawdzić, jak głęboka jest Wisła. Niemal w niej utonął

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, jest oskarżony o wykorzystanie seksualne nieletniej. Proces rozpoczął się w środę, 12 czerwca. S. nie było na sali sądowej. Podczas śledztwa nie przyznał się do winy.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Rozpoczął się proces

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Rozpoczął się proces

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl/Gazeta Wyborcza