Miała go pogrążyć przed wyborami prezydenckimi. Rafał Trzaskowski publikuje szczegóły "akcji 9 Trzasków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę wieczorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski opublikował na Facebooku mail ze szczegółami "akcji 9 Trzasków". Jak twierdzi, zaplanowali ją politycy obozu rządzącego, którzy chcieli go zdyskredytować w oczach Polaków przed wyborami na prezydenta RP.

Swój wpis Trzaskowski zaczął od przypomnienia problemów, z którymi borykało się społeczeństwo w 2020 roku. Pandemia, upadające biznesy, przeciążona służba zdrowia - wyliczył prezydent Warszawy. "W tym samym 2020 roku nasi rządzący mieli jednak inne priorytety. Wszak były wybory. A jak wiadomo – dla polityków PiS i przybudówek nie ma niczego ważniejszego. I kiedy idzie o utrzymanie władzy, nie ma dla nich żadnych zasad. Nie po raz pierwszy co nieco na ten temat dowiadujemy się z niesławnych maili" - napisał Trzaskowski. "W najświeższej porcji zapisków z knucia na szczytach władzy czytamy o serii 'Trzasków', którymi planowano we mnie uderzyć. Bo akurat miałem nieszczęście – jako kandydat na prezydenta RP – być konkurentem dla kandydata rządzącej opcji" - wskazał.

"Akcja 9 Trzasków"

W komentarzu pod postem opublikował skan wiadomości e-mail z listą działań w ramach "akcji 9 Trzasków", którą mieli podjąć politycy obozu rządzącego w celu pogrążenia Trzaskowskiego podczas kampanii w wyborach na prezydenta RP. "Jakimi tematami planowali się zająć uczestnicy konwersacji i inni, wyznaczeni do poszczególnych zadań politycy? Np. kozami. Albo lubrykantami. Jakąś pomyłką moich współpracowników w tweecie o Marszałku Piłsudskim" - wyliczył Trzaskowski.

Jak wynika ze skanu opublikowanego przez prezydenta stolicy, na "akcję 9 Trzasków" składała się seria konferencji polityków PiS m.in. : przy oczyszczalni ścieków Czajka, gdzie dwukrotnie doszło do awarii; przy urzędzie dzielnicy Włochy, gdzie miało dojść do korupcji z udziałem byłego burmistrza; przy Wiśle, w miejscu, gdzie padły kozy wynajęte przez ratusz od hodowcy z Dagestanu; przy szkole na Ursynowie, gdzie aktywiści rozdawali lubrykanty; przy placu Bankowym, gdzie powstała krytykowana przez wiele osób strefa relaksu; czy przy ulicy Nabielaka, gdzie mieszkała zamordowana przez nieznanych sprawców Jolanta Brzeska, aktywistka zaangażowana w walkę o prawa lokatorów łamane przez reprywatyzację.

"A kto uczestniczył w ustalaniu tej wytrawnej strategii i kto był wyznaczany do jej realizacji? Na przykład ówczesny wiceszef Kancelarii Premiera, a obecnie minister w Kancelarii Prezydenta. Na przykład była premier. Albo były minister spraw wewnętrznych. I były wiceszef resortu sprawiedliwości. Ówczesny wiceminister aktywów państwowych, a obecnie wiceminister rolnictwa. A do tego do dziś urzędujący wiceministrowie sprawiedliwości oraz klimatu" - wyliczył we wpisie Trzaskowski.

"Podsumujmy to sobie raz jeszcze: oto szereg byłych i obecnych wysokich urzędników państwowych, reprezentujących formację rządzącą krajem, w dobie bezprecedensowego kryzysu, jakim była pandemia COVID-19 oraz w momencie, gdy jej konsekwencje w sposób dramatyczny uderzały w bezpieczeństwo milionów Polek i Polaków, zajmowali się planowaniem infantylnej akcji naparzania w politycznego konkurenta" - podkreślił prezydent stolicy.

Szczegóły "akcji 9 Trzasków"Rafał Trzaskowski/Facebook.com

Reprywatyzacja, Czajka, wycinka drzew

Trzaskowski odniósł się do niektórych etapów "akcji". "Jeśli chcecie rozmawiać o reprywatyzacji kamienicy przy Nabielaka 9, gdzie mieszkała śp. Jolanta Brzeska, to przypominam wam: decyzję reprywatyzacyjną ws. tej nieruchomości, i to na rzecz znanego handlarza roszczeń, wydał Mirosław Kochalski, ówczesny komisarz wyznaczony przez rząd PiS, członek waszej partii. A potem m.in. także wiceprezes Orlenu z waszego nadania. Ładnie go nagrodziliście za zasługi" - wskazał. "Mam też wątpliwości, czy np. z najdroższej polany świata w Baranowie, na której twierdzicie, że kiedyś postawicie wielkie CPK, skorzysta ktokolwiek i kiedykolwiek – oczywiście poza obsadzonymi we władzach stosownej spółki waszymi kolegami, z panem Horałą na czele. A miliony z publicznej kasy lecą" - dodał Trzaskowski.

Prezydent stolicy skomentował też kwestię oczyszczalni ścieków Czajka. "Wiem, że bardzo lubiliście ten temat, niektórzy z was niemal zamieszkali swego czasu na brzegach Wisły. Jakoś dziwnie mniej było was widać i słychać w 2022 roku nad Odrą" - napisał.

Odniósł się także do innego z dziewięciu "Trzasków", czyli konferencji przed urzędem dzielnicy Białołęka poświęconej wycince drzew w tej dzielnicy. "Naprawdę jako ekipa, która przeforsowała niesławne lex Szyszko, skutkujące milionami wyciętych drzew w całej Polsce, chcieliście komukolwiek cokolwiek w tej sprawie zarzucić?! To jest już spektakularna kpina z jakiejkolwiek logiki i przyzwoitości - nawet jak na wasze mocno wyśrubowane w tym zakresie standardy" - ocenił Trzaskowski.

"Ekipa, która niestety rządzi Polską już od prawie 8 lat (tak, tak! Osiem lat! Osiem lat!) konsekwentnie oswaja nas z tym, że władza może nie mieć elementarnego poczucia wstydu, może być do szpiku przeżarta kłamstwem, że może być pozbawiona jakichkolwiek zasad czy skrupułów. I aż trudno uwierzyć, że kuchnia tej władzy, którą poznajemy z niesławnych maili, jest jeszcze bardziej odrażająca niż to, co na co dzień widać publicznie. Czas z tym skończyć. Oby już tej jesieni" - podsumował.

Poufna rozmowa

Jak wynika ze skanu zamieszczonego przez Rafała Trzaskowskiego w komentarzu pod jego postem, osobą odpowiedzialną za "akcję 9 Trzasków" miał być poseł Solidarnej Polski i sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu. Sam skan posiada znak wodny "Poufnej rozmowy". W internecie od dłuższego czasu publikowana jest korespondencja mająca pochodzić między innymi z prywatnej poczty byłego szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Rządzący dotąd kwestionowali prawdziwość maili – stosowali retorykę, że jest to działanie rosyjskich służb specjalnych – ale do tej pory nie pokazali ani jednego przykładu maila nieprawdziwego. Istnieje co najmniej kilka wiadomości, których prawdziwość została potwierdzona przez osoby wymienione z nazwiska w korespondencji.

Afera mailowa i pytania o kompetencje władzy
Afera mailowa i pytania o kompetencje władzyTVN24

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP