Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA W FERIE

W okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz ferii zimowych komunikacja będzie funkcjonowała inaczej. Kursowanie niektórych linii autobusowych i tramwajowych zostanie zawieszone. Pierwsze zmiany wchodzą w życie już w ten weekend.

Budowa Muzeum Historii Polski na półmetku

Najnowsze

Autor:
ran
Źródło:
PAP
TVN24"Jesteśmy na półmetku"

- Konstrukcja jest w zasadzie gotowa, w tej chwili trwa montaż dźwigarów dachowych - mówi o budowie na Cytadeli dyrektor Muzeum Historii Polski. W najbliższych tygodniach ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę wystawy stałej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W czwartek na Cytadeli Warszawskiej w nowo powstającej siedzibie Muzeum Historii z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego oraz dyrektora muzeum Roberta Kostro odbyła się prezentacja przyszłej siedziby i wystawy stałej Muzeum Historii Polski.

- To jest muzeum, które ma pomieścić całą polską historię, ale także ma być wielofunkcyjne, ma dobrze służyć polskiemu społeczeństwu i Polsce - powiedział wicepremier Gliński. Podziękował także całemu zespołowi muzeum, wykonawcy, projektantom i wszystkim, którzy współpracują przy budowie.

Jak mówił, "w tej chwili ta przestrzeń polskiej historii dotrze do Cytadeli, która była zamknięta dla warszawiaków". - Rzadko tu ktoś się pokazywał, dwa muzea istnieją i funkcjonują - Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, ale generalnie w świadomości warszawiaków i Polaków to miejsce było zamknięte i było przeklęte - powiedział.

Minister kultury zdradził, że "dość dużym wyzwaniem konstrukcyjnym" był montaż konstrukcji dachu. - Musieliśmy bardzo dużo czasu poświęcić na weryfikację projektową. Ustalenia pomiędzy projektantami a wykonawcami trwały ponad rok. To było najtrudniejsze wyzwanie, które udało się pokonać, kosztem niestety także straty czasu, ale to tak pewnie jest przy tego typu budowach. Cieszymy się, że to zostało pokonane - powiedział szef resortu kultury.

"Konstrukcja w zasadzie gotowa"

Dyrektor Muzeum Historii Polski poinformował, że "muzeum jest mniej więcej na półmetku". - Konstrukcja jest w zasadzie gotowa, w tej chwili trwa montaż dźwigarów dachowych, mamy już w środku największe wielkogabarytowe eksponaty, które łatwiej było wstawić przez dach, więc jak będziemy mieli gotowy dach, to pozostają nam instalacje wewnętrzne, wykańczanie wnętrz i oczywiście montaż wystawy stałej - przekazał dyrektor Kostro.

Jak mówił, "7300 metrów kwadratowych to jest powierzchnia wystawy stałej". Podkreślił, że to będzie "największa wystawa historyczna w Polsce". - Poza tym będziemy mieli w tym budynku m.in. audytorium na 580 osób, w którym będą się odbywały konferencje, koncerty, imprezy kulturalne. Będziemy mieli salę kinowo-teatralną, będziemy mieli sale seminaryjne, edukacyjne, sklepik muzealny z książkami, pamiątkami, również przestrzenie takie, jak kawiarnia - opowiadał Kostro.

Na wystawie stałej Muzeum Historii Polski znajdzie się ponad 3,6 tysiąca oryginalnych obiektów, z tego ponad 2 tysiące to będą obiekty MHP, pozostałe to obiekty wypożyczone z innych muzeów i instytucji oraz około 180 kopii i replik, w tym np. replika dokumentu Unii Lubelskiej czy replika dokumentu Konfederacji Warszawskiej.

Pierwsze eksponaty

W dniach 9-10 listopada do nowo powstającej siedziby Muzeum Historii Polski na warszawską Cytadelę dostarczone zostały pierwsze eksponaty - lokomobila parowa z XIX wieku, fragmenty zburzonych pomników z okresu PRL, transporter opancerzony SKOT, a także tysiącletni dąb.

Dyrektor Kostro przekazał, że projekt wystawy stałej jest już gotowy. "W ciągu najbliższych tygodni będziemy ogłaszali przetarg na generalnego wykonawcę tej wystawy. Opowieść o historii Polski będzie się zaczynała od X wieku, od chrztu Polski, będziemy kończyli ją na czasach współczesnych. Planujemy sześć galerii epokowych - począwszy od galerii Piastów i Jagiellonów, poprzez Dawną Rzeczpospolitą, okres zaborów, II Rzeczpospolitą, wojnę, aż po taką przestrzeń - Polacy wobec komunizmu i wreszcie na końcu będzie aneks, który pozwoli przyjrzeć się tym wydarzeniom ostatnich 30 lat, które jeszcze są dla nas trochę naszym własnym doświadczeniem, jeszcze nie są do końca historią" - powiedział dyrektor muzeum.

Dopytywany, w jaki sposób zostaną rozłożone akcenty na wystawie stałej, odpowiedział: "przede wszystkim mamy trzy duże linie tematyczne dotyczące wolności i niepodległości, tożsamości oraz przemian cywilizacyjnych na ziemiach polskich". "W ramach tych linii tematycznych, oczywiście najchętniej pokazujemy sytuacje chwalebne, te kiedy możemy być dumni, ale oczywiście w historii Polski było również wiele momentów smutnych, tragicznych, i o nich również nie możemy zapomnieć" - zaznaczył.

Zakończenie prac na budowie muzeum planowane jest na jesień 2022 roku. Pierwsi goście na wystawie stałej będą mogli pojawić na początku 2023 roku. "Chcielibyśmy, żeby budynek już funkcjonował wcześniej z wystawami czasowymi, z imprezami kulturalnymi" - zaznaczył Kostro.

Autor:ran

Źródło: PAP