Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Trzaskowski pokazuje program: inwestycje dla i w warszawiaków

Warszawa

Trzaskowski: wszystkie propozycje są policzoneTVN24
wideo 2/2

"Przyświecają nam dwa fundamentalne cele - inwestycje dla warszawiaków i w warszawiaków" - przekonuje w swoim programie Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy zaprezentował propozycje wyborcze dla Warszawy.

"Warszawa dla wszystkich" - taki tytuł (zgodny zresztą z hasłem widniejącym na plakatach kandydata) nosi program Rafała Trzaskowskiego i całej Koalicji Obywatelskiej. To 160 stron z propozycjami podzielonymi tematycznie: od inwestycji, przez między innymi komunikację, edukację, politykę senioralną po kulturę i sport.

W oddzielnych rozdziałach opisane zostały także postulaty dla kobiet, młodych, a nawet dla zwierząt.

"Chcemy miasta, w którym wszyscy mieszkańcy czują się dobrze, niezależnie od tego, gdzie się urodzili i jakie mają poglądy. Chcemy Warszawy, która nikogo nie wyklucza, nie dzieli, ale jest pełna szacunku dla wszystkich" - czytamy we wstępie do programu.

Flagowe inwestycje

Właściwą treść otwiera rozdział "Flagowe inwestycje dla Warszawy". Wśród nich kandydat wymienia między innymi dokończenie budowy II linii metra z Bemowa na Targówek (do 2023 roku) i rozpoczęcie realizacji III linii - na Pradze Południe i Mokotowie (do 2025 roku).

"Do 2025 roku zbudujemy dwie nowe, brakujące stacje na I linii metra: plac Konstytucji i Muranów", "do 2021 roku dokończymy budowę sieci parkingów P&R okalających Warszawę" - czytamy dalej.

Większość "flagowych" inwestycji Trzaskowskiego i Koalicji Obywatelskiej to przedsięwzięcia zapowiedziane (lub już realizowane) przez ekipę Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Mowa między innymi o Szpitalu Południowym (zapowiadanym przez obecną prezydent w 2006 roku), który - zgodnie z zapowiedzią Trzaskowskiego - "miałby przyjąć pierwszych pacjentów w 2021 roku", o obiecywanej od lat budowie siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia, która - jak czytamy w programie - miałaby powstać w roku 2024, a także ogłoszonej niedawno kładki pieszo-rowerowej między Karową a Okrzei.

W programie mowa też o otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki, które od wielu lat służy głównie jako parking i nie może doczekać się zmian. "W 2023 roku Warszawa zyska nowe centrum: zielony plac Defilad z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem Rozmaitości - TR Warszawa" - obiecuje Koalicja Obywatelska.

Komunikacja i transport

W kwestii komunikacji - opisywanej w programie zaraz po "flagowych inwestycjach" - oprócz wcześniej wymienionych przedsięwzięć kandydaci zapowiadają między innymi: uruchomienie dwóch nowych linii SKM - w kierunku Piaseczna i Ożarowa; wyznaczenie buspasa na Puławskiej, zwiększenie floty miejskich autobusów o 300 pojazdów oraz darmowe bilety dla uczniów szkół średnich (obecnie z bezpłatnej komunikacji korzystają dzieci i młodzież z podstawówek i wygasających gimnazjów).

"Chcemy, żeby za pięć lat 65 procent wszystkich podróży w granicach miasta odbywało się transportem publicznym" - podkreślają kandydaci w swoim programie. Zaznaczają też, że "nie zapomną o kierowcach".

Zapowiadają na przykład dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba (to także zapowiedź obecnej prezydent), zniesienie opłat za abonament parkingowy na pierwszy samochód w rodzinie dla płacących podatki w Warszawie czy budowę bezkolizyjnych skrzyżowań w ciągu Doliny Służewieckiej.

Obietnice składają także rowerzystom. "W ciągu pięciu lat rozbudujemy sieć tras rowerowych w Warszawie. Priorytetem będzie budowa fragmentów ścieżek rowerowych łączących istniejące trasy w jedną, spójną sieć, zwłaszcza w centrum miasta" - czytamy w dokumencie.

Edukacja, kobiety i seniorzy

W kwestii edukacji Koalicja Obywatelska zakłada między innymi budowę nowych szkół "tam gdzie dziś ich brakuje". W dokumencie wymieniono dzielnice: Ursynów, Białołękę, Żoliborz i Bemowo - nie podając szczegółów. Ponadto, zapowiedziano, że w ciągu pierwszych czterech lat kadencji powstanie łącznie 18 podstawówek i 25 przedszkoli.

Obiecano także dostęp do wi-fi we wszystkich szkołach (do 2019 roku), finansowanie zajęć pozalekcyjnych, a także bieżące dofinansowania wyjść uczniów do teatrów, kin czy galerii.

Kandydaci Koalicji zapowiadają też poprawę warunków pracy dla nauczycieli , opiekę pedagoga, psychologa w każdej szkole i opiekę dentystyczną. Obszerną część programu Trzaskowski poświęca seniorom i kobietom. Tym pierwszym obiecuje między innymi budowę Stołecznego Centrum Geriatrii i rozwój mniejszych przychodni geriatrycznych, ale też dodatkowe ławki w parkach i skwerach, gdzie często przebywają seniorzy, audyt przejść dla pieszych (w ramach poprawy bezpieczeństwa) czy bogatą ofertę zajęć aktywizujących starsze osoby. Kobietom natomiast kandydaci Koalicji obiecują dyżury ginekologa w wybranych przychodniach i szpitalach, rozbudowanie programu refundacji in vitro czy rozwój sieci żłobków - tak, by kobiety możliwie szybko po urodzeniu dziecka mogły wrócić do pracy, nie martwiąc się o swoje dzieci. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, część programu Koalicji poświęcona kobietom miała być tworzona przy wsparciu Kongresu Kobiet. Stowarzyszenie oficjalnie poparło Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy.

Prezentacja na Starówce

Oficjalna prezentacja programu wyborczego Trzaskowskiego i Koalicji odbyła się we wtorek, na konferencji zwołanej na Starym Mieście. Miejsce - jak wskazał kandydat na prezydenta - nie zostało wybrano przypadkowo. To właśnie nieopodal Starówki - jak mówił - na Nowym Mieście spędził większość swojego życia. Trzaskowski podkreślił, że jego program powstawał w oparciu o rozmowy z mieszkańcami stolicy. - Bardzo chcielibyśmy, aby Warszawa, miasto dla mnie najważniejsze, mogło się rozwijać zgodnie z aspiracjami ich mieszkańców - zadeklarował kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Przekonywał też, że o Warszawie "trzeba rozmawiać na poważnie". - Nie wystarczą tricki kampanijne, nie wystarczą prezentacje w Power Poincie, trzeba mieć poważny program do poważnej rozmowy i taki dzisiaj program przedstawiamy, w którym adresujemy większość tych kwestii, które podnoszą sami warszawiacy - wskazywał Trzaskowski.

Trzaskowski zapewnił, że ma dokładne wyliczenia dotyczące kosztu proponowanych dla Warszawy rozwiązań, a miasto stać na ich realizację.

We wtorkowej konferencji prasowej wzięli udział także: kandydat na wiceprezydenta stolicy Paweł Rabiej (Nowoczesna), lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki, szef stołecznych struktur partii Marcin Kierwiński, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska oraz część "jedynek" i "dwójek" list do rady miasta, w tym Aleksandra Gajewska (Ursynów, Wilanów), Dorota Łoboda (Żoliborz, Bielany), Tomasz Sybilski (Wola), Mariusz Frankowski (Bemowo).

Halicki powiedział, że przestawiony we wtorek program to zobowiązanie na najbliższą kadencję władz Warszawy (2018-2023). - Myślę, że wiarygodność pracy nie tylko lidera zespołu, jakim jest dzisiaj Rafał Trzaskowski, ale także radnych - miasta i poszczególnych dzielnic, to gwarancja lepszego, nowoczesnego korzystania z możliwości Warszawy- powiedział Halicki.

ZAPOZNAJ SIĘ TAKŻE Z PROGRAMEM PATRYKA JAKIEGO:

Jaki o budowie obwodnic, parkingów i linii metraTVN24
wideo 2/3

kw/PAP/mś