"Spór o odbudowę": wystawa obowiązkowa

"Spór o odbudowę"
"Spór o odbudowę"
B. Stawiarski / mat. organizatora
"Spór o odbudowę"B. Stawiarski / mat. organizatora

Trwa wystawa główna siódmej edycji festiwalu "Warszawa w budowie". Powinien ją zobaczyć każdy, kogo interesuje los warszawskich zabytków i kto chce zabierać głos w sprawie najnowszej historii miasta. Wielu zmieni swoje zdanie.

Gmach Audytoryjny na UW, Smyk, fabryka Szpotańskiego czy pałacyk Konopackiego to tylko kilka przykładów z ostatnich tygodni, które dowodzą, że los warszawskich zabytków nie jest obojętny mieszkańcom. Działania inwestorów i decyzje konserwatora wzbudzają skrajne emocje i prowokują do dyskusji, w których prędzej czy później pojawia się fundamentalne pytanie "czy zabytki należy odbudowywać?". Za nim kryje się zaś właśnie tytułowy "Spór o odbudowę".

Kiedy zaczęła się odbudowa?

Z góry upatrzone pozycje, na których okopały się dwie frakcje, są znane - jedni uważają, że Warszawa była "Paryżem północy", wojna przerwała jej wielkość, a dzieła zniszczenia dokończyło Biuro Odbudowy Stolicy, które w imię swoich przekonań kazało rozbierać kamienice, choć te "nadawały się do remontu". Druga strona twierdzi, że przedwojenna Warszawa była miastem ciemnych podwórek i zgniłych suteren, a wojna dała okazję, by miasto unowocześnić, przewietrzyć, zazielenić i uzdrowić.

Wystawa w budynku dawnego liceum im. Hoffmanowej przy Emilii Plater wyda się za pewne bliższa tym drugim, bierze bowiem BOS w obronę, dużo miejsca poświęcając zarówno biografiom jego liderów, teoretycznym, jak i praktycznym podstawom ich decyzji, pokazując choćby, że odbudowanie wypalonej kamienicy wcale nie jest takie proste. Ale dla obu frakcji będzie przede wszystkim potężną dawką materiału do analizy i argumentów do rozważenia.

Kuratorowi Tomaszowi Fudale z Muzeum Sztuki Nowoczesnej udało się w przekonujący sposób pokazać, że choć dyskusja o powojennym kształcie Warszawy była silnie naznaczona uwarunkowaniami politycznymi, to nie zaczęła się w 1945 roku i nie została całkowicie zdominowana przez Moskwę. Jej założeń doszukuje się już w planach przebudowy miasta z 1916 roku. Wpisuje ją w dyskusje o urbanistyce, które na świecie toczyły się w okresie międzywojennym, i które nie pozostawały bez wpływu na to, co działo się po wojnie. A nawet i w jej trakcie, bowiem dyskusja jak odbudować miasto trwała przez cały okres między 1939 a 1945 rokiem; państwo podziemne katalogowało zniszczenia i szykowało plany dla przyszłej Warszawy. Najlepiej widać to na przykładzie Nowego Światu, który został zniszczony na początku wojny, a po niej doczekał się odbudowy będącej kompromisem; za nawiązującymi do przedwojennych fasadami ukryto kawałek zupełnie nowego miasta.

Cegła po cegle

Osobnym punktem spornym (i bardzo mocnym elementem wystawy) jest kwestia odbudowy Starego Miasta. Decyzja idąca w poprzek doktryny konserwatorskiej odbiła się szerokim echem na świecie i do dziś jest żywo dyskutowanym przykładem. Nie inaczej było, gdy zapadała - na wystawie można się zapoznać z przeglądem najbardziej radykalnych opinii i najważniejszych argumentów, które padały wtedy, i zobaczyć, jak niewiele różni je od dzisiejszych. Duże wrażenie robią dokumenty związane z inwentaryzacją zniszczonej Starówki - szkice, rysunki i protokoły podliczające straty dom po domu, cegła po cegle. To dowód, że działalność Biura Odbudowy Stolicy nie była bezmyślnym niszczeniem, jak chcieliby jego krytycy.

Wystawa jest niezwykle obszerna - na jej uważne obejrzenie warto sobie zarezerwować co najmniej dwie godziny. Znajdziemy tu m.in. ciekawy materiał porównawczy z Berlina, Drezna, Rotterdamu, Mińska czy Hawru - miast, które także mocno ucierpiały w czasie wojny, a które odbudowywano w innym kontekście politycznym. Ciekawe są różnice, jeszcze ciekawsze - podobieństwa.

Duża część "Sporu o odbudowę" poświęcona jest też konsekwencjom podjętych wtedy decyzji, z dekretem Bieruta i sprawą roszczeń na czele. Nie przypadkiem gości wita z elewacji szkoły twarz Jolanty Brzeskiej. Tym sposobem wystawa przechodzi do czasów współczesnych, a jej mocną puentą jest makieta z propozycją zagospodarowania centrum Warszawy przygotowana przez studentów Wydziału Architektury, Wzornictwa i Budownictwa Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych (ZHAW) W Zurychu, która dowodzi, że spór o odbudowę Warszawy trwa w najlepsze już blisko sto lat.

Szkoła jak eksponat

Osobnym eksponatem jest samo liceum Hoffmanowej. Warszawski ratusz przeznaczył działkę na sprzedaż - inwestor będzie mógł zburzyć budynek i postawić tu dwa wieżowce. Kuratorowi wystawy dało to niepowtarzalną okazję - mógł z budynkiem zrobić dosłownie wszystko. Postawił na swoisty recycling - wystawowe gabloty zrobione są więc z danych szafek na pomoce naukowe, tabliczki z opisami eksponatów ze szkolnych krzeseł, ścianki działowe z podłogowej klepki, miedzy salami przepruto przejścia, a na ścianach odsłonięta cegła sąsiaduje z rysunkami - pamiątkami po uczniach. Nie wiadomo, czy to ruina, rekonstrukcja, czy plac budowy - wrażenia zmieniają się i mieszają w zależności od tego, czego dotyczy dany fragment ekspozycji. Szczególne wrażenie musi to robić na absolwentach Hoffmanowej, której przeniesienie zostało tym sposobem wpisane w szeroki kontekst sporów o Warszawę.

Wizualizacja obrazując ilość gruzu ze zruinowanej WarszawyMSN

Karol Kobos

Spór o odbudowę. Wystawa główna 7. edycji festiwalu "Warszawa w budowie"

Organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy Kurator: Tomasz Fudala 10.10 - 10.11.2015 d. budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, ul. Emilii Plater 29 wtorek - niedziela 12.00-20.00 wstęp wolny

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl