Najnowsze

Spektakl, graffiti, koncert. W hołdzie Powstańcom

Najnowsze


Najpierw koncert, jam graffiti i bieg powstańczy. A kilka dni później, włączeniem syren w godzinę W i oddaniem hołdu powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis, stolica upamiętni 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobacz harmonogram uroczystości.

Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie obchody w sobotę 28 lipca. Tego dnia polscy artyści wykonają graffiti w hołdzie 63 powstańcom - artystom.

Wieczorem w Parku Wolności odbędzie się koncert pt. "Morowe panny". Na estradzie wystąpią m.in.: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, i Anna Brachaczek. Koncert jest częścią cyklu poświęconego roli kobiet w historii Polski XX w. Blisko 4,5 tys. osób weźmie udział w 22. edycji Biegu Powstania Warszawskiego. W sobotę 28 lipca zawodnicy rozpoczną bieg przy ul. Konwiktorskiej. Na trasie mają na nich czekać inscenizacje walk i szturmów z Powstania.

W niedzielę odbędzie się gra miejska.Gracze będą musieli wykazać się wrażliwością, zdecydowaniem, spostrzegawczością, wyobraźnią i odrobiną refleksji nad życiem. Będą musieli znaleźć odwiedzi na pytania: Co myślał „Kris”, gdy przemykał ostrzeliwaną Szpitalną z Leicą w kieszeni? Co powiedział Brzechwa, gdy przeczytał scenariusz powstańczej szopki napisany przez młodziutką „Krystynę”?

CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONIE MUZEUM POWSTANIA

Od wtorku 31 lipca będzie można zobaczyć wystawę "O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego". Po raz pierwszy Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentuje wszystkie typy broni, jakie ma w swoich zbiorach, łącznie ponad 100 eksponatów. W dniach od 31 lipca do 2 sierpnia zostanie rozegrany 5. Międzynarodowy Turniej Piłkarski o Puchar Pamięci Małego Powstańca. Młodzi polscy piłkarze zmierzą się z drużynami niemieckimi, ukraińskimi i brytyjskimi.

W poniedziałek 30 lipca powstańcy warszawscy spotkają się z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim oraz prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Podczas spotkania Komorowski nada odznaczenia państwowe. We wtorek 31 lipca odbędzie się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy na Zamku Królewskim. Tego dnia zaplanowano także uroczystości przy kamieniu Żołnierzom Żywiciela na Żoliborzu oraz przy pomniku Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich. Wieczorem na Pl. Krasińskich zostanie zaprezentowane multimedialne widowisko "1944 - Miasto - 2012" w reżyserii aktora teatralnego Jacka Bończyka. Tytuł tego spektaklu nawiązuje do wiersza Czesława Miłosza Miasto.

1 SIERPNIA - DZIEŃ WYBUCHU POWSTANIA

W tym roku obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegną się w stolicy z koncertem Madonny, która wystąpi 1 sierpnia na Stadionie Narodowym. - Ktoś popełnił błąd decydując się na przyjęcie tej daty - wyraził żal wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Filipkowski. Zaapelował, aby uczestnicy koncertu o godz. 17.00, gdy zawyją syreny, zatrzymali się i uczcili minutą ciszy rocznicę Powstania. Na dzień rocznicy wybuchu Powstania zaplanowano zmianę posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego Grota i na grobie gen. Antoniego Chruściela Montera. Uroczystości odbędą się też m.in. przy pomnikach Mokotów Walczący - 1944, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Polegli Niepokonani 1939-1945. Rozpoczęcie Powstania Warszawskiego w godzinę W tradycyjnie upamiętni oddanie hołdu powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

O godz. 21 zostanie rozpalony ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, który będzie się palić do 2 października.

Wieczorem 1 sierpnia warszawiacy będą mogli zaśpiewać piosenki powstańcze na pl. Piłsudskiego.

O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego "Powstanie" w reżyserii Radosława Rychcika. Sztuka opowiada o grupie młodych ludzi żyjących raz w czasach współczesnych, raz w okresie Powstania Warszawskiego. Bohaterowie wcielają się w role zarówno powstańców, jak i ich dzisiejszych rówieśników. Apel powstańców

Prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby pod pomnikiem Gloria Victis nie doszło w tym roku do żadnych zakłóceń. Zwrócił się do osób, które wykorzystują rocznicę wybuchu powstania do demonstrowania swoich poglądów politycznych i wykrzykiwania ideologicznych haseł. Od kilku lat podczas uroczystości 1 sierpnia pod pomnikiem Gloria Victis można usłyszeć okrzyki niezadowolenia wobec biorących udział w obchodach przedstawicieli władz państwowych. Prezes związku podkreślił, że dla powstańców jest to bolesne i niezrozumiałe. - Jest to przecież dzień pamięci tych wszystkich wspaniałych dziewcząt i chłopców, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość ojczyzny – przekonywał Ścibor-Rylski.

Muzycy opowiadają o płycie "Morowe Panny" na 68 rocznicę Powstania Warszawskiego
Muzycy opowiadają o płycie "Morowe Panny" na 68 rocznicę Powstania WarszawskiegoTVN24

PAP/b//mz

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości