Spalarnia na Targówku za miliard. "Rozwiąże problem Radiowa"

Warszawa

mat. prasoweTak ma wyglądać obiekt

Na Targówku powstanie warta ponad miliard złotych spalarnia śmieci. Ma być gotowa za trzy lata i przejmie zadania instalacji na Radiowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przekonuje, że będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie.

MPO zaprezentowało w czwartek szczegóły planowanej przy ulicy Zabranieckiej przebudowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych.

Z tarasem widokowym

"Obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych od siebie elementów: instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz nowoczesnej, w pełni automatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Będzie również dostarczał prąd i ciepło warszawiakom" – podaje spółka.

Budowa ma kosztować ok. 1,1 mld zł. Przynajmniej w założeniu, całość ma wtopić się w krajobraz dzielnicy. Chodzi o zielone dachy, transparentne elewacje budynków, a także przeźroczyste osłony. Ma też powstać punkt widokowy zlokalizowany w najwyżej położonym punkcie.

Przez zakład ma przebiegać też ścieżka edukacyjna dla gości. Spalarnia jest projektowana przez firmę Sweco Consulting. Jak informują przedstawiciele spółki, obiekt został wpisany na listę tzw. Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, co oznacza, że MPO może skorzystać z 560 mln zł w postaci preferencyjnego finansowania.

"Rozwiąże problem Radiowa"

- Rozbudowa ZUSOK-u na Targówku, to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców Warszawy. Rozwiąże ona kwestię zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych w Warszawie przy zachowaniu wymagań dotyczących redukcji strumienia odpadów kierowanych na składowiska, czyli rozwiąże problem Radiowa oraz pozwoli na zwiększenie odzysku surowców wtórnych, produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Prace budowlane ruszą w 2017 roku – twierdzi Krzysztof Bałanda, prezes MPO.

I zapewnia, że całość będzie bezpieczna i neutralna dla ludzi oraz środowiska.

Budowie instalacji towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna dla mieszkańców. Organizowane będą spotkania, imprezy tematyczne oraz specjalne eko-lekcje w szkołach.

Spalarnia będzie działała przez całą dobę i wytwarzała około 200 tys. MWh ciepła oraz około 100 MWh tysięcy energii elektrycznej każdego roku. - Chcemy za pomocą najnowocześniejszej technologii wspierać warszawiaków, odbierając od nich odpady i dając im w zamian energię cieplną i elektryczną - powiedział Adam Chwieduk, wiceprezes MPO.

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (przy ul. Zabranieckiej 2 funkcjonuje od 2001 roku.

CZYTAJ TEŻ: Białołęka "drugim Radiowem". Mieszkańcy walczą ze smrodem

Zakłady gospodarowania odpadami na Białołęce
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/mś