"Pałac powinien zostać obłożony mchem i służyć jako kurtyna antysmogowa"

TVN Warszawa

ShutterctockPałac Kultury i Nauki

Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta Warszawy ma pomysł na zagospodarowanie Pałacu Kultury i Nauki. - Powinien zostać obłożony mchem i służyć jako kurtyna antysmogowa - uważa Jakub Stefaniak. Jest również przeciwny likwidacji Lotniska Chopina.

Stefaniak był pytany w niedzielę w Radiu Zet o pomysł zagospodarowania przestrzeni miejskiej wokół Pałacu Kultury.

- Dżungli Amazońskiej nie chcemy w centrum, ale jak najbardziej park tak i nie tylko park - zaznaczył.

Slow food'owy targ

- Mam pomysł, który może być pomysłem ciekawym, ponieważ funkcjonuje już w wielu miejscach na świecie, ale także w Polsce - dodał. Podkreślił, że "nie ma sensu burzyć" Pałacu Kultury, ponieważ - jego zdaniem - "to są gigantyczne pieniądze i to nie jest tak, że się Pałac Kultury wytnie". Dopytywany o pomysł na zagospodarowanie Pałacu Kultury odpowiedział: zostawić i sprawić, żeby jego powierzchnia służyła nam jako kurtyna antysmogowa - obłożyć go mchem, przynajmniej po części.

Stefaniak tłumaczył, że "jest taki gatunek mchu, który może być położony na ścianach budynków". - To jest mech, który pochłania ten cały syf, który jest w powietrzu, oczyszcza to powietrze - wyjaśnił. Dodał też, że stworzenie parku dookoła Pałacu byłoby dobrym pomysłem. Propozycją kandydata PSL na prezydenta Warszawy jest stworzenie w okolicach Pałacu Kultury również miejsca na slow food'owy targ. Tłumaczył, że mogłoby to być miejsce, w którym oferowane by były różnorodne produkty sprzedawane za konkurencyjne ceny, "żeby senior - któremu często nie starcza do pierwszego z różnych względów - żeby mógł sobie tę żywność dobrej jakości kupić".

- Nawet, jakby miasto miało coś takiego dotować, to ja uważam, że warto - ocenił.

"Lotnisko Chopina powinno zostać"

Kandydat PSL pytany pył również o ewentualną likwidację Lotniska Chopina. Odpowiedział, że w jego ocenie nie powinno do tego dojść. - Jestem absolutnie za tym, żeby lotnisko zostało - podkreślił. Dopytywany o możliwe problemy z obsługą większego ruchu lotniczego przez Lotnisko Chopina, Stefaniak wskazał, że oprócz tego portu lotniczego istnieją jeszcze lotniska w Modlinie oraz Radomiu. - Mazowsze powinno się rozwijać w sposób zrównoważony, trzeba inwestować w te lotniska, które już mamy, a nie w lotnisko, które jest tylko na papierze - ocenił.

Stefaniak pytany, czy powinno zostać przeprowadzone referendum wśród mieszkańców Warszawy w kwestii ewentualnej likwidacji Lotniska Chopina odpowiedział: "Ale po co referendum?". - Jeżeli chcemy warszawiaków zaktywizować, to zróbmy to, co my już zrobiliśmy, czyli rozpocznijmy zbiórkę podpisów - mówił. Przypomniał, że PSL rozpoczęło już zbiórkę podpisów "pod tym, żeby ochronić Okęcie z jednej strony (...), a z drugiej strony, żeby też ochronić Modlin". - To nie jest tak, że oni (PiS) chcą sobie zlikwidować to lotnisko, oni chcą je ograniczyć tylko dla najbogatszych - bo tam te wszystkie Business Jet by lądowały - i jednocześnie zostawić WPL, czyli Port Lotniczy, żeby sobie sami tyłki, przepraszam za wyrażenie, wozili - przekonywał polityk ludowców.

Czytaj też o zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki:

Michał Krasucki o zburzeniu pałacu 1/2TVN24
wideo 2/5

PAP/kz