Nie chcą budowy ważnej drogi. Powód: chrząszcz. "Ściśle chroniony"

Protestują przeciwko przedłużeniu Aluzyjnej
Protestują przeciwko przedłużeniu Aluzyjnej
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plProtestują przeciwko przedłużeniu Aluzyjnej

Kontrowersje wśród grupy mieszkańców wzbudziło przedłużenie jednej z ulic Białołęki. Część z nich nie chce budowy, bo - jak argumentują - w jej miejscu jest siedlisko chrząszcza.

Chodzi o przedłużenie ulicy Aluzyjnej w kierunku Wisły, dokładnie Kępy Tarchomińskiej. 440-metrowy odcinek ma wybudować deweloper – firma JW Construction, która w okolicy wykupiła tereny pod budowę nowego osiedla. Sama budowa jeszcze nie ruszyła.

Chrząszcz ściśle chroniony

Umowa pomiędzy deweloperem a dzielnicą jest już podpisana i wydawało się, że inwestycja nie budzi kontrowersji. Jednak w tym tygodniu do urzędu dzielnicy wpłynęło pismo od grupy mieszkańców osiedla Dąbrówka Wiślana, którzy inwestycji się sprzeciwiają.

W dokumencie tłumaczą, że chcą, aby Aluzyjna była wciąż terenem rekreacyjnym, zielonym,"o niezaburzonym bogatym środowisku naturalnym".

Jak argumentują, Kępa Tarchomińska przylega bezpośrednio do obszaru Natura 2000 i rezerwatu przyrody. "Ekspertyza przeprowadzona na tym terenie wykazała obecność 14 gatunków wymienionych w dyrektywie siedliskowej, między innymi ściśle chronionego gatunku chrząszcza, pachnicy dębowej, będącego na liście gatunków krytycznie zagrożonych" - przekonują.

Pod petycją podpisało się kilkanaście osób.

Dzielnica: to ważna inwestycja

Argumenty grupy mieszkańców nie przekonują dzielnicowych urzędników. Marzena Gawkowka, rzeczniczka białołęckiego ratusza, tłumaczy, że umowa z deweloperem została podpisana już trzy lata temu. Wtedy też został zatwierdzony projekt nowego odcinka Aluzyjnej oraz wydane pozwolenie na budowę.

- Wydana została także decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, stwierdzająca brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko - mówi rzeczniczka.

Gawkowska zastrzega przy tym, że budowa jezdni jest zgodna z planem miejscowym. - To inwestycja ważna dla mieszkańców. Ma usprawnić dojazd do podstawówki na Kępie Tarchomińskiej, której budowę planujemy - przekonuje rzeczniczka.

- Co prawda, w tej chwili inwestycja oświatowa jest wstrzymana, ponieważ zablokował ją projekt budowy gazociągu w tym rejonie, ale mamy informację od firmy Gaz-System, że gazociąg finalnie zostanie zlokalizowany w innym miejscu i działki pod szkołę zostaną odblokowane – zapewnia Gawkowska.

Protestują przeciwko przedłużeniu Aluzyjnej tvnwarszawa.pl, Wikipedia/Magne Flaten (CC BY-SA 3.0)

kz/pm

Pozostałe wiadomości