Nie będzie namiotu Sinfonii Varsovii. Milion złotych poszedł w błoto


Ratusz ostatecznie zrezygnował z budowy tymczasowej sali koncertowej dla Sinfonii Varsovii. Urzędnicy przekonują, że topienie kolejnych milionów w namiocie nie ma sensu i lepiej skupić się na realizacji docelowego projektu siedziby orkiestry. Po stronie strat zapisano milion złotych, ale kwota może być wyższa.

Ratusz ostatecznie zrezygnował z budowy tymczasowej sali koncertowej dla Sinfonii Varsovii. Urzędnicy przekonują, że topienie kolejnych milionów w namiocie nie ma sensu i lepiej skupić się na realizacji docelowego projektu siedziby orkiestry. Po stronie strat zapisano milion złotych, ale kwota może być wyższa.

To już pewne: wielki namiot, który miał stanąć na tyłach budynków przy Grochowskiej jako tymczasowa sala koncertowa Sinfonii Varsovii, nie powstanie.

- Potwierdzam, odeszliśmy od realizacji projektu. Rada Warszawy zaakceptowała zmianę zadania inwestycyjnego na budowę kompleksu w postaci docelowej. Przystępujemy do właściwej inwestycji, realizacja tymczasowej byłaby nieracjonalna i wiązałaby się z koniecznością jej szybkiego demontażu – mówi tvnwarszawa.pl Tomasz Thun-Janowski, dyrektor bura kultury w urzędzie miasta.

"Racjonalna decyzja" zakończona porażką

Namiot miał służyć orkiestrze kilka lat, do czasu, aż w budżecie znajdą się pieniądze na realizację ambitnego pomysłu Thomasa Puchera. Wyłoniona w konkursie architektonicznym w 2010 roku koncepcja zakłada modernizację istniejących budynków, budowę nowoczesne sali koncertowej na 1,6 tys. słuchaczy i otoczenia całości unoszącym się nad ziemią murem. Plan powędrował jednak na półkę, bo na czas kryzysu gospodarczego był zbyt drogi - koszty inwestycji oszacowano wówczas na ponad 400 mln zł. Udało się natomiast zapisać kilka milionów na produkt zastępczy – okrągły namiot na kilkaset osób, ze szklanymi ścianami i podłogą z drewna.

Dziś wiceprezydent Michał Olszewski broni decyzji swojego poprzednika Andrzeja Jakubiaka, po którym przejął sprawę. - Była racjonalna w momencie, kiedy ją podejmowano. Przypominam, że wówczas nie było zapewnione finansowanie docelowej siedziby orkiestry z salą koncertową. Teraz, gdy Rada Warszawy zdecydowała o przeznaczeniu ponad 400 mln zł na realizację projektu Thomasa Puchera, należy się skupić na tym – tłumaczy.

- Projekt obejmuje remont zabytkowych budynków i budowę nowej sali w miejscu, gdzie dziś stoi fundament i filary namiotu. Żeby rozpocząć właściwe prace budowlane, musielibyśmy zamknąć tymczasowy obiekt – przekonuje zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Milion złotych czy więcej?

Letnia sala koncertowa w namiocie miała być gotowa w 2012 roku, ale w inwestycji prowadzonej przez Zarząd Mienia od początku wszystko szło nie tak. Najpierw długie poszukiwania firmy, która zrobi projekt (dwa nieudane przetargi, efekt dał dopiero trzeci). Potem poszukiwania wykonawcy zakończone zgłoszeniem jednej firmy. Zażyczyła sobie dwukrotnie więcej niż założyło miasto. Kiedy już zrealizowała część prac, urzędnicy zakwestionowali montaż betonowych bloków, które tworzyły fundament. Zleciło program naprawczy trzeciej firmie, bo okazało się, że projekt ma wady, które mogą skończyć się katastrofą budowlaną. Projektant nie zgodził się tymi zarzutami i sprawa trafiła do sądu. Niedługo później zbankrutował wykonawca. Prace stanęły na amen.

Ale nasi rozmówcy twierdzą, że takie rzeczy "po prostu się zdarzają". - Zderzyliśmy się z kryzysem gospodarczym. Jego skutkiem były bankructwa wielu firm, nie sposób było tego przewidzieć – rozkłada ręce Olszewski.

Oficjalnie w namiot wpompowano ok. 2 milionów złotych, przy czym milion na wyburzenia starych budynków czy przekładki podziemnych instalacji. Thun-Janowski i Olszewski zapewniają, że te roboty i tak trzeba było wykonać, więc tych środków raczej nie należy uznawać za zmarnowane. Ale póki co nie jest to przesądzone.

- To architekt odpowie na pytanie, jak prace, które zostały wykonane, zostaną wykorzystane we właściwej inwestycji. Zakładamy, że infrastruktura techniczna wykonana pod ziemią zostanie włączona do projektu nowego budynku – mówi dyrektor biura kultury. Powinno to być wiadomo w ciągu kilku tygodni. - Jesteśmy w ostatniej fazie negocjacji z architektem, niebawem orkiestra Sinfonia Varsovia podpisze umowę na projekt – podsumowuje Tomasz Thun-Janowski.

Nietrafiony prezent dla orkiestry

Historia namiotu zaczęła się 2005 roku, gdy Polska była gospodarzem obrad Rady Europy. Kupiono go za niemal 3 miliony złotych, bo okazało się, że Warszawa nie ma odpowiednio dużej i reprezentacyjnej sali konferencyjnej. Stanął na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Zanim przejęło go miasto, kilka lat spędził w częściach, w policyjnych magazynach pod stolicą. Na działce przy Grochowskiej nie wyszedł poza fazę, którą można nazwać na wyrost stanem surowym. Na pytania o przyszłość konstrukcji nikt nie potrafił nam odpowiedzieć.

Niedokończona inwestycja z lotu ptaka
Niedokończona inwestycja z lotu ptakaKontakt 24

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce można je spotkać jedynie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Zamieszkała w nim para czapli malgaskich. W naturze ptaki te występują na Madagaskarze, są gatunkiem zagrożonym.

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Źródło:
PAP

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl