Mniej osób zginęło na ulicach, ale wcale nie jest bezpieczniej

[object Object]
Prezydent Warszawy o statystykachTVN24
wideo 2/4

Po raz pierwszy w najnowszej historii Warszawy liczba zabitych w wypadkach drogowych spadła poniżej 50. Ale są też niepokojące dane.

Najnowsze, choć jeszcze nie ostateczne dane za 2017 rok, mówią o 45 osobach, które zginęły na ulicach Warszawy; o 13 mniej niż rok wcześniej. To niezwykły wynik, jeśli porównać go do danych sprzed dekady. W 2007 roku śmierć w wypadkach poniosło 111 osób, a rok później aż 125. Od tamtej pory liczba ta systematycznie spada.

Ale ostatnie dane o ofiarach śmiertelnych nie przesądzają wcale, że na ulicach Warszawy jest bezpieczniej.

Giną na przejściach

- Trudno na ten temat mówić w kontekście liczb. Wdzierają się emocje. 45 osób. Proszę pomyśleć o swoich znajomych, bliskich. Te tragedie mogą spotkać każdego z nas. W jednym z pierwszych miesięcy pracy w Zarządzie Dróg Miejskich, dostałem SMS-a o wypadku śmiertelnym pod blokiem, w którym mieszkam. W wypadku zginęło dziecko. Będę do końca życia pamiętał ten dzień. Myślałem wtedy o swojej córce - mówił Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Urzędnicy ratusza prezentując we wtorek dane dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślali, że priorytetem miasta jest ograniczenie ofiar wśród "niechronionych uczestników ruchu", czyli pieszych, których szanse na przeżycie w zetknięciu z ważącym zwykle ponad tonę samochodem są nieduże. To piesi najczęściej giną na ulicach Warszawy - stanowią 2/3 ofiar. Co gorsza, blisko połowa (14 z 30) ginie tam, gdzie teoretycznie powinni być bezpieczni, czyli na przejściach.

Słupki i azyle

Urzędnicy mówili we wtorek przede wszystkim o tym, na co mają wpływ, czyli o inwestycjach w drogową infrastrukturę. W ubiegłym roku oświetlali przejścia dla pieszych (342), budowali tzw. azyle, czyli wysepki między jezdniami (25), stawiali sygnalizację świetlną (9), kładli na jezdniach progi zwalniające (24). Nowością było montowanie tzw. aktywnych przejść (20), które reagują, gdy zbliża się do nich pieszy. Z badań prowadzonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej wynika, że kierowcy dwa razy częściej przepuszczają tam pieszych, a ci na przejście przez jezdnie czekają o 40 procent krócej.

Nowością było też "słupkowanie" przejść dla pieszych i chodników bezpośrednio przy nich (3000 słupków). Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, utyskiwała, że miasto zmuszone jest to robić, bo część kierowców nie respektuje "oczywistych" zakazów parkowania w tych miejscach.

Dane o wypadkachUrząd Miasta

Inna specyfika

Uczestnicy konferencji zaprezentowali dane, z których wynika, że Warszawa wypada znacznie lepiej, jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na milion mieszkańców (26) nie tylko niż cała Polska (73), ale też Unia Europejska (50). Te dane nie uwzględniają jednak specyfiki dużych miast, gdzie jeździ się znacznie wolniej, jest więc znacznie mniej najtragiczniejszych wypadków.

Danych z Brukseli, Monachium czy Wiednia, czyli miast porównywalnych jeśli chodzi o liczbę ludności, ratusz jednak nie przedstawił. Nie przedstawił też innych danych o wypadkach w ogóle.

Bo o ile liczba ofiar śmiertelnych spadła, o tyle liczba samych wypadków i osób rannych wzrosła. I to znacznie. A przecież w 2016 roku liczba rannych w wypadkach po raz pierwszy w historii spadła poniżej 1000. W roku 2017 niestety wzrosła i to aż o 23 procent. Było ich ponad 1,2 tys. O ponad 20 proc. wzrosła też liczba samych wypadków.

To pokazuje, że choć udało się ograniczyć te najtragiczniejsze skutki, to nie udało poprawić ogólnego bezpieczeństwa.

Wypadki w Warszawietvnwarszawa.pl

Jeśli policja się przyłączy

Na kolejne lata ratusz zapowiada dalszą poprawę infrastruktury. Nadal prowadzony ma być audyt przejść dla pieszych. W 2016 i 2017 roku przebadano siedem dzielnic. W tym roku analiza obejmie kolejnych pięć, a w 2019 ostatnie sześć. - Idziemy po drogowemu, jak walec, dzielnica po dzielnicy – zapewniał Łukasz Puchalski z ZDM.

Renata Kaznowska zapowiedziała też, że urzędnicy jeszcze mocniej chcą postawić na edukację i informację.

Michał Domaradzki, wicedyrektor z Biura Polityki Mobilności i Transportu w ratuszu, cieszył się ze spadku liczby zabitych, ale podkreślał: - Choćby był jeden wypadek, to będzie to o jeden za dużo.

Urzędnicy podczas wtorkowego spotkania wyrażając troskę o bezpieczeństwo pieszych nie mówili też o jeszcze jednej istotnej rzeczy, która wynika z danych policji. Z 30 pieszych, którzy zginęli w ubiegłym roku na warszawskich ulicach, wypadki spowodowało aż 19 z nich. Rok wcześniej z własnej winy zginęło 13 pieszych.

- Jeśli do naszych działań przyłączy się aktywnie policja i będziemy widzieli policjantów na ulicach Warszawy, to te wskaźniki mogą być jeszcze lepsze - stwierdził na koniec wtorkowej konferencji Łukasz Puchalski.

Szefowi ZDM nikt jednak nie odpowiedział, bo w konferencji nie wziął udział żaden przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji.

Przyczyny wypadkówtvnwarszawa.pl

Piotr Machajski

Pozostałe wiadomości

184 centymetry. Taki jest obecnie poziom Wisły w Warszawie. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że dziś poziom wody wzrośnie jeszcze do 185, a później zacznie spadać, by we wtorek wieczorem zejść do tzw. strefy wody niskiej. Czyli poniżej 105 centymetrów.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. Dziś kulminacja, potem zacznie spadać

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. Dziś kulminacja, potem zacznie spadać

Źródło:
tvn24.pl

Od wielu dni na budowie nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej pojawiają się pojedynczy pracownicy. Nie ma ciężkiego sprzętu. Nie widać postępów, można wręcz odnieść wrażenie, że inwestycja została wstrzymana. Jak dowiadujemy się w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, konieczny jest nowy projekt, który pozwoli na kontynuowanie prac.

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca ciężarówki jadąc w kierunku Warszawy stracił na drodze ekspresowej S8 panowanie nad pojazdem. Na wysokości Radziejowic wjechał do rowu. Przewoził alkohol.

Kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Przewoził alkohol

Kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Przewoził alkohol

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa prowadzili nocny pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna w trakcie ucieczki staranował radiowóz. Po jego zatrzymaniu okazało się, że 41-latek był wcześniej notowany za jazdę po alkoholu.

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl