"Malowanie na mapie linii metra jest łatwe, bo nic nie kosztuje"

[object Object]
Plany rozpalają wyobraźnię wyborcówTVN24
wideo 2/8

Papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko, nawet kolejne linie metra kreślone na mapie Warszawy. Kandydaci na prezydenta miasta licytują się na nowe trasy podziemnej kolejki. Tyle, że gdyby zacząć je budować - stolica zostałaby kompletnie sparaliżowana. O kampanijnych fantasmagoriach, które mogą odbić się czkawką - Michał Chlebowski z magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Budowa metra w Warszawie. Tarcza Maria właśnie wydrążyła kolejny tunel drugiej linii. I choć do otwarcia tego odcinka jeszcze trochę czasu upłynie, a ukończenie całej linii to perspektywa kilku lat, to za sprawą kampanii wyborczej, słyszymy już o planach trzeciej, czwartej, a nawet piątej linii podziemnej kolejki w stolicy.

Plany są ambitne i rozpalają wyobraźnie wyborców. Ale niekoniecznie muszą być realne.

Do zweryfikowania pomysłów dwóch kandydatów, cieszących się największym poparciem w sondażach, dziennikarze magazynu "Polska i Świat" TVN24 zaprosili: Pawła Pietrzyka ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji, Witolda Urbanowicza z portalu transport-publiczny.pl i Adriana Furgalskiego z zespołu doradców gospodarczych TOR.

"Paraliż miasta"

Obecnie w stolicy są dwie linie metra. Pierwsza z południa na północ i druga - właśnie rozbudowywana - z zachodu na wschód. Ma być gotowa za pięć lat.

Patryk Jaki już w lipcu obiecywał: - Jeśli zostanę prezydentem Warszawy, wybuduję od razu trzecią i czwartą linię metra.

Od razu, czyli przez dziesięć lat miałoby powstać 50 kilometrów metra. Linia M3 z północy na południe, połączyłaby Tarchomin, Żoliborz, Wolę, Ochotę, Ursynów i miasteczko Wilanów. Czwarta linia - Ursus z Wawrem, przecinając po drodze Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów i Pragę Południe.

- Obietnica budowy równocześnie dwóch linii metra jest nie do zrealizowania, bo to oznacza kompletny paraliż miasta. A weźmy pod uwagę, że kolejarze jeszcze chcą też zamknąć linię średnicową, wiec pozostałoby się nam już tylko wyprowadzić z Warszawy - komentuje Furgalski.

- Podstawowy mankament tej propozycji jest taki, że ona ignoruje istniejący układ komunikacyjny na przykład koleje czy tramwaje - zwraca uwagę Witold Urbanowicz.

Linia bez centrum

Swoje obietnice dotyczące budowy metra przedstawił też Rafał Trzaskowski. Obecna druga linia metra miałaby zostać wydłużona do Ursusa. Trzecia połączyłaby Pragę Południe ze stacją Wilanowska, skąd z kolei czwartą linią warszawiacy mogliby dojechać do Ursusa. W ten sposób powstałby ruch obwodowy.

- Metro z Gocławia przez Mokotów nawet do Ursusa niestety nie broni się pod względem liczby pasażerów - twierdzi Paweł Pietrzyk.

- Wydaje się, że jednak nadal najważniejszym kierunkiem, który należy obsłużyć jest centrum. Więc to dosyć ciekawe, ale nie wiem czy do końca dobre założenie, że ta kolejna linia powinna to centrum omijać - komentuje Witold Urbanowicz.

Kandydat PO i Nowoczesnej proponuje też piątą linię, która łączyłaby stację Młociny z Tarchominem, choć miasto już w tej chwili rozbudowuje w tym rejonie szybką linię tramwajową.

O pieniądzach mówią najmniej

Kluczową sprawą, o której kandydaci mówią najmniej są pieniądze. Patryk Jaki - zapewnia, że zbuduje dwie linie za nieco ponad 15 miliardów złotych. Przy czym zakłada, że jeden kilometr da się zbudować za 300 milionów złotych. Zdaniem ekspertów realna cena w Warszawie to pół miliarda za kilometr.

- To 25 miliardów złotych. To jest tyle, ile rząd wydaje na program 500 plus w całym kraju - podaje Pietrzyk.

Z informacji przekazanych nam przez sztab Rafała Trzaskowskiego wynika, że prognozowany koszt rozbudowy metra według jego pomysłu to niemal 11 miliardów złotych. W to eksperci też nie wierzą. Dodatkowo przypominają, ze metro to nie tylko stacje i tunele. Żaden z kandydatów nie policzył na przykład zakupu nowych pociągów metra.

- Malowanie na mapie linii metra, zwłaszcza w kampanii samorządowej jest bardzo łatwe, bo nic nie kosztuje, a póki nie wiemy, jakie będą środki europejskie dla Warszawy, to można te linie mnożyć - mówi Adrian Furgalski.

I tu wyjaśnia się, dlaczego kandydaci o kosztach mówią niechętnie. Warszawa - choć ma największy budżet w kraju - nie ma wolnych ani 11 ani 15 miliardów złotych na realizację tych pomysłów. W rezerwie miejskiej są niecałe dwa miliardy. Środki z Unii przyznane na najbliższe pięć lat już są podzielone na dokończenie II linii metra czy budowania linii tramwajowych na Gocław i Wilanów. I więcej Warszawa nie dostanie.

- Kadencja do 2022 roku upłynie tylko i wyłącznie na budowaniu tego, co obecny urząd zakontraktował –twierdzi Pietrzak.

Dlatego - zdaniem ekspertów - najbliższe lata to bardziej czas planowania, niż budowania kolejnych linii metra.

Michał Chlebowski, TVN24

kz/pm

Pozostałe wiadomości

Stadionowy zakaz zapowiadają władze Polonii Warszawa wobec kibiców, którzy na piątkowym meczu ze Zniczem Pruszków wywiesili baner z homofobicznym hasłem. "Na naszym stadionie nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania" - czytamy w oświadczeniu klubu wydanym pięć dniu po zdarzeniu

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W środę prokuratura przeprowadziła czynności z 26-latkiem zatrzymanym w związku z atakiem w Lesie Bródnowskim. Obywatel Uzbekistanu usłyszał zarzut z artykułu 157 Kodeksu karnego, który dotyczy spowodowania średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Burmistrz Łochowa (Mazowieckie) Robert G. i skarbniczka Maria K. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia. Decyzją prokuratora oboje zawieszono w obowiązkach służbowych na stanowiskach burmistrza i skarbniczki gminy Łochów.

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Źródło:
PAP

Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 lipca, wieczorem ulicami trzech warszawskich dzielnic pobiegną uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego. Będą utrudnienia w ruchu

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W akcji brało udział ponad 80 policjantów. Przeszukali blisko 80 hektarów, a także koryto i brzegi rzeki Rozoga. Nie trafili na żaden ślad. 28-letni Sebastian Grądzik zaginął 13 lipca. Tego dnia wyszedł z domu i już nie wrócił. Nie nawiązał też kontaktu z bliskimi. 

Przeszukali 80 hektarów oraz  koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Przeszukali 80 hektarów oraz koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm mężczyznom podejrzanym o brutalne pobicie mężczyzny na Grójeckiej. Powodem agresji miało być wyłącznie to, że 32-latek zwrócił im uwagę w tramwaju, że zachowują się zbyt głośno. Poszkodowany stracił przytomność, trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami twarzy. Przebywa tam do dziś.

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Starszy mężczyzna leżał przy betonowym kwietniku na Szanajcy. Był zakrwawiony, twarz zaczęła mu sinieć, nie oddychał. 70-latek przeżył dzięki szybkiej reakcji strażników miejskich.

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP