Najnowsze

Ratusz: w Warszawie nie ma wolnych respiratorów na oddziałach covidowych. Wojewoda zaprzecza

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
mp/r
Źródło:
PAP
Ponad 28 tysięcy zakażeń. Najwięcej zgonów od kwietnia
Ponad 28 tysięcy zakażeń. Najwięcej zgonów od kwietniaTVN24
wideo 2/6
TVN24Ponad 28 tysięcy zakażeń. Najwięcej zgonów od kwietnia

8 grudnia rano w żadnym miejskim szpitalu z oddziałami covidowymi nie było wolnego respiratora - przekazał stołeczny ratusz. Z kolei z informacji podanych przez wiceprezydent Warszawy Renatę Kaznowską wynika, że w niektórych placówkach przebywa więcej pacjentów niż przygotowano miejsc. Wieczorem rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz przekazała, że "dane rozpowszechniane przez Warszawę, dotyczące braku miejsc respiratorowych wprowadzają opinię publiczną w błąd".

W miejskich szpitalach przygotowane są 104 respiratory dla pacjentów covidowych. Jednak w środę rano do respiratorów podłączonych było 113 pacjentów zakażonych koronawirusem. - Musieliśmy dla tych pacjentów ściągnąć urządzenia z innych oddziałów. Brakuje już respiratorów - przekazała zastępczyni rzeczniczki prasowej ratusza Marzena Wojewódzka.

W województwie mazowieckim najwięcej respiratorów dla chorych z COVID-19 jest w Szpitalu Południowym - 50 urządzeń. - Szpital ten zapewnia około 50 procent respiratorów dla miejskich oddziałów covidowych. Dzisiaj wszystkie były zajęte, co znaczy, że sprawdzają się czarne scenariusze, że do szpitali trafiają osoby w bardzo ciężkim stanie - powiedziała Wojewódzka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W niektórych szpitalach więcej pacjentów niż przygotowanych miejsc

W miejskich szpitalach (łącznie ze Szpitalem Południowym) przebywało w środę 710 pacjentów covidowych, z czego 418 było niezaszczepionych. Szczegółowe dane podała na Facebooku wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

"W Szpitalu Południowym na 300 łóżek zajętych jest 280, wolnych - 20; w Szpitalu Praskim na 271 łóżek, 182 są zajęte, wolne 89, przy czym nie ma już wolnych łóżek do leczenia tlenem; w Szpitalu Bielańskim przygotowano 93 łóżka, a przebywa w nim 105 pacjentów covidowych; w Szpitalu Czerniakowskim na 45 przygotowanych łóżek zajęte jest 46; w Szpitalu Wolskim przygotowano 28 łóżek, pacjentów jest 44; w Szpitalu Grochowskim wyznaczono 36 łóżek, pacjentów jest 34; w Szpitalu Solec na 17 przygotowanych miejsc jest 18 pacjentów" - napisała Kaznowska.

Wojewoda mazowiecki: na 208 udostępnionych respiratorów zajętych było 197

Tymczasem wieczorem rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz przekazała w komunikacie, że "dane rozpowszechniane przez służby prasowe Warszawy, dotyczące braku miejsc respiratorowych wprowadzają opinię publiczną w błąd". Jak wskazała, łóżka covidowe, w tym respiratorowe, są wyznaczone nie tylko w szpitalach Warszawy, ale też w "szpitalach klinicznych, resortowych, w szpitalach tymczasowych Wojskowego Instytutu Medycznego oraz w szpitalu tymczasowym MSWiA na Stadionie Narodowym".

Według danych przekazanych przez Filipowicz w Warszawie wyznaczonych jest 1 737 łóżek, w tym 208 respiratorowych, z czego 1 469 jest zajętych, w tym 197 respiratorowych (stan na 8 grudnia na godzinę 9). - Wojewoda podejmuje decyzje o poszerzeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19 na danych przekazywanych przez szpitale - stąd nieustanny apel, aby te raporty były rzetelne - zaznaczyła.

"Każdy szpital oprócz respiratorów wyznaczonych decyzjami Wojewody, dysponuje też innymi respiratorami – w związku z tym wszyscy pacjenci w stanie zagrożenia życia powinni otrzymać pomoc. Ogółem szpitale w województwie mazowieckim mają gotowych do wykorzystania 1313 respiratorów stacjonarnych oraz 344 respiratory transportowe. Nie ma więc zagrożenia, że respiratorów zabraknie - zapewniła. - Wyznaczanie łóżek z zabezpieczeniem respiratora dla pacjentów z Covid-19 musi odpowiadać rzeczywistym potrzebom i podlegać bardzo racjonalnej analizie, tak aby nie pozbawiać dostępu do respiratorów pacjentów z innymi chorobami, a którzy również wymagają intensywnej terapii (np. po zabiegach operacyjnych)" - dodała.

Autor:mp/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości