"Na razie nie ma decyzji o zamykaniu szkół w Warszawie"

Aktualizacja:
Autor:
kk/ec/dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Piontkowski: dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację, a przy zagrożeniu zawiesić zajęcia
Piontkowski: dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację, a przy zagrożeniu zawiesić zajęcia TVN24
wideo 2/4
TVN24Piontkowski: dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację, a przy zagrożeniu zawiesić zajęcia

Zajęcia w warszawskich szkołach odbywają się na razie normalnie, za wyjątkiem jednej z podstawówek na Bemowie. Prezydent Rafał Trzaskowski zwrócił się jednak do wojewody mazowieckiego z prośbą o rozważenie możliwości zamknięcia szkół w Warszawie i na Mazowszu.

Jak przekazała nam w południe rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, dotychczas we wszystkich publicznych warszawskich szkołach zajęcia odbywały się bez przeszkód.

- Podczas wczorajszego posiedzenia sztabu kryzysowego wojewoda poinformował, że nie ma w planach decyzji o zamykaniu szkół. Pojawiły się za to rekomendacje, które jako miasto wdrożyliśmy, dotyczące wykluczenia wycieczek szkolnych oraz wymiany międzyszkolnej z uczniami z zagranicy - zaznaczyła Gałecka.

- Jako miasto rozesłaliśmy też informację do dyrektorów szkół, mówiącą o tym, jak mają zachowywać się w sytuacji podejrzenia, że ktoś został zarażony koronawirusem - dodała.

Prezydent prosi wojewodę o rozważenie zamknięcia szkół

Te informacje potwierdził podczas popołudniowego briefingu prezydent Rafał Trzaskowski. Poinformował jednak, że wtorek w szkole podstawowej numer 150 na Bemowie zapadła decyzja o zawieszeniu zajęć z powodu podejrzenia koronawirusa.

- Na razie nie ma decyzji o zamykaniu szkół w Warszawie - zastrzegł. Podkreślił, że w obecnej sytuacji istotna jest "możliwość elastycznego reagowania" i dlatego ratusz pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi dyrektorami warszawskich szkół.

Prezydent zapowiedział, że sytuacja w placówkach oświatowych będzie jednym z tematów środowych rozmów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na które zaproszono prezydentów miast wojewódzkich.

- Zwróciłem się do pana wojewody z pismem, żeby rozważyć systemowe zamknięcie placówek szkolnych w Warszawie i województwie mazowieckim. Jutro będziemy rozmawiać na ten temat z premierem. Są to wyjątkowe działania i wymagają decyzji rządu. My jako samorząd możemy rekomendować pewne działania. Zależy nam na tym, żeby decyzja została podjęta we właściwym momencie, po konsultacjach z inspektoratami rządowymi. Jeśli w całym kraju będzie ona taka sama, unikniemy różnic w traktowaniu regionów i chaosu - podkreślił Trzaskowski.

JAK UBIEGAĆ SIĘ O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY W PRZYPADKU ZAMKNIĘCIA SZKOŁY?

Na jeden dzień zamknęli prywatną szkołę w Wilanowie

Z kolei Ewa Rogala, zastępczyni rzeczniczki prasowej ratusza, zaznaczyła rano, że w poniedziałek pojawiła się informacja o odwołaniu zajęć w jednej z prywatnych szkół w Wilanowie. Takie placówki nie podlegają jednak pod urząd miasta.

"Zamknięcie Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań Dialogu im. Willy'ego Brandta w Warszawie i odwołanie zajęć w dniu 9 marca 2020 roku było działaniem prewencyjnym. Po konsultacji z odpowiedzialnymi instytucjami, w tym sanepidem, kuratorium oświaty oraz ambasadą niemiecką i stwierdzeniu, iż obecnie nie ma podstaw do zamknięcia szkoły, sztab kryzysowy podjął decyzję o przywróceniu lekcji, które w dniu dzisiejszym (we wtorek - red.) odbywają się zgodnie z planem" - czytamy w komunikacie przesłanym do naszej redakcji przez dyrekcję szkoły.

W wiadomości podkreślono też, że u nikogo z uczniów i pracowników nie stwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem. "Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom, młodzieży, rodzicom i pracownikom Szkoły zostały odwołane wszystkie wymiany uczniów, wyjazdy na konferencje i wydarzenia z udziałem gości z zagranicy" - dodaje dyrekcja placówki.

Czy dyrektorzy szkół mogą zawieszać zajęcia?

Podczas wtorkowego briefingu prasowego minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oznajmił, że "dziś obowiązują przepisy, które pozwalają dyrektorom szkół na reagowanie elastycznie na to, co się dzieje w rejonie poszczególnych placówek oświatowych".

Zaznaczył też, że w ostatnich dniach na terenie kraju było od kilku do kilkunastu placówek, które zawieszały zajęcia, gdy pojawiało się podejrzenie możliwości kontaktu jednego z uczniów lub pracowników z osobami zarażonymi koronawirusem.

Polecił również, by "dyrektorzy tak jak dotąd obserwowali sytuację w najbliższym otoczeniu, w ich miejscowości i adekwatnie do sytuacji czy ewentualnego zagrożenia podejmowali decyzje o zawieszeniu zajęć".

Dotychczas tylko władze Poznania chciałyby, żeby od środy na dwa tygodnie zawieszone zostały zajęcia w miejskich szkołach, przedszkolach i żłobkach oraz w placówkach kulturalnych i sportowych. O zaleceniu spowodowanym zagrożeniem koronawirusem poinformował na sesji rady miasta wiceprezydent Jędrzej Solarski.

Odwołane wszystkie imprezy na Torwarze

- Na porannym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - poinformował na konferencji we wtorek przed południem premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że szczegółowa definicja takich imprez znajduje się w artykule 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Zapytaliśmy biuro prasowe wojewody mazowieckiego o listę najbliższych wydarzeń, które nie odbędą się w związku z wtorkową decyzją. Nadal czekamy na odpowiedź.

Dotychczas na inny termin przełożono między innymi organizowaną przez ratusz Giełdę Zawodów "Dobrze wybrane". Wydarzenie miało odbywać się w środę i w czwartek w Pałacu Kultury i Nauki. Giełda była skierowana do ponad 12 tysięcy warszawskich uczniów i miała promować szkolnictwo zawodowe.

Jak poinformował PAP dział marketingu i sprzedaży Centralnego Ośrodka Sportu Torwar, wszystkie koncerty i inne wydarzenia kulturalne w hali zostały odwołane.

Na razie nie wiadomo, kiedy wydarzenia powrócą do grafiku Torwaru. - Wszystko będzie zależeć od rozwoju wydarzeń w kraju. Organizator wyda także specjalne komunikaty na temat każdej odwołanej imprezy, kiedy tylko uda mu się ustalić z kontrahentami, czy są ostatecznie odwołane, czy odbędą się w innym terminie. Aktualnie negocjowane są też formy zadośćuczynienia dla widzów lub po prostu zwrotu biletów - przekazał dział marketingu COS Torwar.

"Odwołujemy imprezy masowe w rozumieniu ustawy"

O konieczności odwoływania imprez mówił podczas zwołanej we wtorek po południu konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Odwołujemy wszystkie imprezy w rozumieniu ustawy. Zgodnie z decyzją rządu - powiedział Trzaskowski. Zapytany przez dziennikarzy, czy rozważa odwoływanie imprez z mniejszą niż tysiąc liczba uczestników, odpowiedział, że odwoływanie imprez leży w kompetencji rządu.

- Wszelkie inspektoraty, które mogą podejmować decyzje merytoryczne w tej sprawie, podlegają administracji rządowej. My formułujemy pewne zalecenia. Na razie odwołane zostały wszystkie imprezy powyżej tysiąca osób. Przyglądamy się i analizujemy wszystkie imprezy, w których mogliby uczestniczyć goście zagraniczni i tego typu imprezy staramy się odwoływać - przekazał prezydent Warszawy.

Wspomniał również o seansach w kinach i przedstawieniach teatralnych. - Będziemy analizować sytuację na bieżąco, tym bardziej że teatry i kina nie zostały objęte ustawą - powiedział Trzaskowski.

Trzy przypadki koronawirusa na Mazowszu

Na wtorkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia powiedział, że "w Polsce mamy 18 przypadków zarażenia koronawirusem". Pytany o szczegóły, mówił, że "jeżeli chodzi o przypadki koronawirusa, w województwie mazowieckim mamy jeden wynik dodatni testów".

W niedzielę potwierdzone zostały dwa pierwsze przypadki koronawirusa u pacjentów w Warszawie. To Hiszpanka, pracownica Frontexu, która do Polski przyleciała z Niemiec. Drugi zarażony to młoda osoba, która wróciła niedawno z Włoch.

KORONAWIRUS ROZPRZESTRZENIA SIĘ. RAPORT TVN24.PL >>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor:kk/ec/dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości