Drzewa ochronią Ursynów przed hałasem i pyłem

Warszawa

| Google EarthNasadzenia u zbiegu Dolinki Służewieckiej z al. KEN

U zbiegu al. Komisji Edukacji Narodowej i Dolinki Służewieckiej przybędzie 64 drzew i ponad 1400 krzewów. Mają chronić mieszkańców przed hałasem i zanieczyszczeniami. Nasadzenia planowane są jeszcze tej jesieni.

To bardzo ruchliwa okolica. Mieszkańcy okolicznych bloków od lat narzekają na zgiełk i proszą o interwencję. Najpierw apelowali o instalację ekranów akustycznych. Z czasem - o dodatkowe nasadzenia.

Problem został zauważony przez ursynowskich radnych.W ubiegłym roku apelował w tej sprawie Paweł Lenarczyk z Naszego Ursynowa, a kilka dni temu Krystian Malesa z Platformy Obywatelskiej. Apele w końcu przyniosły skutek. Na razie w formie deklaracji, ale – jak zapewniają pracownicy ZOM – roślinność zostanie posadzona już jesienią. Po wyłonieniu w drodze przetargu firmy realizującej nasadzenia.

Wśród gatunków, które zostaną posadzone są m.in. jesion wyniosły, kasztanowiec czerwony czy grusza drobnoowockowa. Wszystkie odmiany mają na celu "izolowanie od hałasu zanieczyszczeń pobliskich budynków mieszkalnych".

100 nowych drzew na Targówku

Ursynów to nie jedyna dzielnica, w której wkrótce przybędzie roślinności. Kolejna to Targówek, gdzie już od wtorku rozpoczną się nasadzenia 100 dodatkowych dębów.

Wszystko z okazji setnej rocznicy przyłączenia dzielnicy do Warszawy. Pierwsze nasadzenia planowane są na terenie gimnazjum przy ul. Bartniczej 8.

Zielone problemy na Białołęce

Kwestia zieleni wzbudza wśród warszawiaków duże kontrowersje. Nie wszystkie dzielnice mają powody do radości. Na problemy z wycinkami najczęściej skarżą się mieszkańcy Białołęki. Kilka dni temu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o planowanej tam wycince około 600 drzew. Przyczyną jest planowana budowa osiedla mieszkaniowego.

Ponadto, w okolicy Kanału Żerańskiego już niebawem rozpocznie się kolejna duża wycinka, związana z budową gazociągu. Pod topór pójdzie około 1800 drzew. Władze miasta razem z mieszkańcami walczą o nasadzenia zastępcze.

Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
tvnwarszawa.pl

kw/b