Chcą przenieść Emilię przed PKiN

Pomysł przeniesienia EmiliiMichał Krasucki / facebook

Zastępca stołecznego konserwatora zabytków ma pomysł na uratowanie pawilonu Emilia, w miejscu którego ma stanąć wieżowiec. Zaproponował przeniesienie szklanego, modernistycznego budynku przed Pałac Kultury i Nauki.

Według zamysłu Michała Krasuckiego, zastępcy stołecznego konserwatora zabytków, Emilia mogłaby się znaleźć przy PKIN, od strony ulicy Świętokrzyskiej. Na popularnym portalu społecznościowym tłumaczy szczegóły tej operacji.

Ogród zimowy w Emilii

W jego opinii demontaż i montaż w nowej lokalizacji ma być prowadzony równolegle. Czy to jest w ogóle wykonalne?

"To było jedną z pierwszych rzeczy, które sprawdziliśmy po powstaniu samego pomysłu. Według oceny uznanych konstruktorów pod pewnymi warunkami technicznymi jest to możliwe" – zapewnia Krasucki. Dodaje, że da się przenieść dach, schody, wszystkie elementy wykończenia i fragmenty słupów. Ale trzeba by od nowa zrobić szkielet konstrukcyjny. "Możliwe jest także przeniesienie szklanych elewacji, ale tu się pojawia wątpliwość, czy miałoby to sens użytkowy" – dodaje. I zaznacza, że nie trzeba będzie wycinać żadnych drzew. W miejscu, gdzie miałby trafić pawilon miejscowy, plan zagospodarowania przewiduje miejski ogród zimowy z funkcjami ekspozycyjnymi. "Emilia doskonale wpasowuje się w założenia tego planu. Także rozmiarem" – przekonuje Krasucki. W Emilii mieściłby się właśnie ogród zimowy. "A co prócz tego? Może filia MSN, albo zupełnie nowe muzeum? Na pewno jakaś dobra kawiarnia. To pomoże ożywić sam park, będzie uzupełniać ofertę już funkcjonujących oraz projektowanych na Placu Defilad instytucji kultury" – zaznacza konserwator.

Tu miałaby trafić EmiliaMichał Krasucki / facebook

Problem etyczny

Odpowiada też na pytanie, czy przeniesienie ma sens ze względów konserwatorskich. "Tak, ale w ostateczności. Takie rozwiązanie w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza także doktryna konserwatorska, jeśli inne metody są niewykonalne technicznie albo prawnie. I tylko przy założeniu zachowania maksimum oryginalnej substancji. Oczywiście najlepiej byłoby zachować Emilię w jej pierwotnym kontekście. Tym bardziej, że powstała, jako element większego założenia. Choć z drugiej strony samo otoczeni od lat 60-tych znacznie się zmieniło, a Emilia w dużym stopniu straciła charakter eksponowanego przed pierzeją pawilonu" – twierdzi. Zaznacza jednak, że ma problem etyczny jako historyk sztuki. "Ale walczymy o symbol, a boję, się, że zaraz zostanie on tylko na fotografiach. Tak jak Supersam, pawilon Chemii, pawilon na Przeskok, Bar Wenecja…" – wylicza Krasucki.

Zaznacza też, że nie ma stuprocentowej pewności, że pawilon nie zostanie zburzony, ale jeśli ruszają prace nad projektem, uruchamiane są odpowiednie procedury i są pieniądze w budżecie miasta, to prawdopodobieństwo bardzo wzrasta. Według jego wyliczeń wstępnie koszt jest szacowny na około 24 mln złotych. "Uważam, że Koszty winny być podzielone pomiędzy Miasto a Griffin’a (inwestora, który ma stawiać wieżowiec w miejscu obecnej siedziby Emilii – red.)" – zaznacza. Odniósł się także do pomysłu wpisania Emilii do rejestru zabytków, przez co zostałaby w aktualnym miejscu. Czy to uratowałoby rzeczywiście pawilon? "Teoretycznie tak. Tu ruch należy do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ewentualny wpis (musiałaby to być decyzja ostateczna, która obroni się przed wyższą instancją) mógłby spowodować próbę unieważnienia pozwolenia na rozbiórkę (wznowienie postępowania i też postępowania odwoławcze – tym razem przed SKO)" - twierdzi. "Ale ponieważ są to postępowania długotrwałe i obarczone gigantycznym ryzykiem to trzeba szykować wariant awaryjny. A pozwolenie na rozbiórkę będzie ważne już od maja br. i wpis miał znacznie większe szanse jeszcze kilka miesięcy temu, gdy został złożony wniosek społeczny" – dodaje.

Najpierw salon meblowy, potem muzeum

Szklany, modernistyczny budynek, mieszczący się przy ulicy Emilii Plater 51 wraz z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym, został wybudowany w latach 1966-70 według projektu Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera. Dwukondygnacyjny pawilon połączony jest przejściami nadziemnymi z budynkiem mieszkalnym. Przez dekady mieścił się tu salon meblowy.

Od 2008 roku budynek jest siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trzy lata temu firma Griffin Advisors kupiła od skarbu państwa spółkę Meble Emilia wraz z należącym do niej modernistycznym pawilonem. Teraz w miejscu Emilii ma powstać nowoczesny, 196-metrowy wieżowiec.

Zobacz co pod koniec września mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz o przyszłych budynkach Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa:

Hanna Gronkiewicz-Waltz o Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR WarszawaTVN24

ran/sk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Krasucki / facebook

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl