Aktywiści i spółdzielcy murem za Tołwińskim

Tołwiński został zdekomunizowany
Tołwiński został zdekomunizowany
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Tołwiński został zdekomunizowanyTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Aktywiści sprzeciwiają się dekomunizacji ulicy Stanisława Tołwińskiego na Żoliborzu. Zmianę określają jako "arbitralną" i podjętą "bez poszanowania tradycji dzielnicy". W poniedziałek złożyli do wojewody mazowieckiego pismo, w którym apelują o wycofanie się z tej "niekorzystnej decyzji". Oświadczenie wydała też Krajowa Rada Spółdzielcza. Pod petycją do Zdzisława Sipiery podpisali się przedstawiciele 14 organizacji, w tym m.in. Stowarzyszenia Żoliborzan, Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenia Żoliborz Demokratyczny, Nowego Żoliborza i Fundacji "Warszawa 1939".

"Zmiana zakomunikowana jako fakt"

"Z zaskoczeniem i smutkiem dowiedzieliśmy się o zmianie nazwy ulicy Stanisława Tołwińskiego na warszawskim Żoliborzu. Zmiana ta dokonała się bez konsultacji z mieszkańcami - została zakomunikowana jako fakt dokonany" - piszą aktywiści już na wstępie. Podkreślają wprawdzie, że nie chcą podważać zasług nowego patrona ulicy - pułkownika Macieja Kalenkiewicza - ale większość nazw żoliborskich ulic upamiętnia osoby związane z dzielnicą. "Tołwiński należał do twórców Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i miał niewątpliwe zasługi dla rozwoju społecznego osiedla oraz miasta. W latach przedwojennych był też współtwórcą Społecznego Przedsiębiorca Budowlanego (…). W czasie powstania warszawskiego stał zaś na czele Republiki Żoliborskiej, czyli Samorządu Mieszkańców, dbając o potrzeby ludności cywilnej oraz walczących żołnierzy" - wyliczają autorzy listu. Przekonują też, że upamiętnienie Tołwińskiego na terenie obecnej WSM nie jest związane z jego działalnością polityczną, ale właśnie z zasługami na rzecz spółdzielni i rozwoju mieszkalnictwa w stolicy. "Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa to część bogatej, aczkolwiek zapomnianej polskiej tradycji spółdzielczej, opartej na idei wzajemnej pomocy i solidarności" - nadmieniają. "Dlatego protestujemy przeciwko zmianie, która została wprowadzona arbitralnie, bez porozumienia z mieszkańcami i poszanowania tradycji dzielnicy" - podsumowują aktywiści i apelują do wojewody i władz Warszawy, by zrobili wszystko, by wycofać się z "niekorzystnej decyzji" i "właściwe uhonorować" Tołwińskiego na Żoliborzu.

Aktywiści swoją petycję złożyli w poniedziałek w urzędzie wojewody mazowieckiego. - Zostaliśmy przyjęci przez samego pana wojewodę Sipierę. Odbyliśmy długą, pełną uprzejmości i kurtuazji rozmowę, z której niestety nic nie wynika - powiedziała nam Donata Rapacka ze Stowarzyszenia Żoliborzan. - Wojewoda stwierdził, że dekomunizacja Tołwińskiego była decyzją Instytutu Pamięci Narodowej, a on tylko wypełnił zalecenie - dodała.

Krytyczne oświadczenie Rady Spółdzielczej

W podobnym tonie oświadczenie wydała też Krajowa Rada Spółdzielcza. "Z niepokojem śledziliśmy rozwój dyskusji związanej z wykreśleniem Stanisława Tołwińskiego ze spisu patronów ulic na Żoliborzu" - stwierdziło jej kierownictwo. Zdaniem prezesa i przewodniczącego Rady eliminowanie z przestrzeni publicznej pamięci jest krzywdzące. "Ujawnienie faktów o jego [Tołwińskiego - red.] działalności okupacyjnej i pomocy ludziom zagrożonym eksterminacją (…) powinno skutkować wsparciem i upowszechnieniem takich bohaterskich postaw, a nie odwrotnie" - podkreślają przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej. I dodają, że polityczna działalność Tołwińskiego nie powinna być tak jednoznacznie negatywnie oceniania, zwłaszcza że nie był żadną z czołowych postaci politycznych. "Odwracanie się od osób, które w trudnych powojennych warunkach podjęły organiczną pracę nad usprawnieniem życia tysięcy warszawiaków, na pewno nie przyniesie nikomu korzyści, a jedynie pozbawi nas wzorców i autorytetów, na brak których dziś tak powszechnie narzekamy" - podsumowują przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej.

Prezydent Warszawy, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Tołwiński od 1945 roku był prezydentem Warszawy odpowiedzialnym m.in. za odbudowę ze zniszczeń wojennych. Był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a potem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i posłem na Sejm. Zmarł w 1969 r. W roku 1997 pośmiertnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, Działalność w ważnych organach PRL wystarczyła, by wojewoda wykreślił go z listy patronów warszawskich ulic.

To pokłosie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która zakazuje upamiętniania osób związanych z komunizmem.

Jak przekazało nam biuro prasowe Zdzisława Sipiery, życiorysy patronów zdekomunizowanych ulic były badane przez Instytut Pamięci Narodowej pod kątem kryteriów określonych przez tzw. ustawę dekomunizacyjną. Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi na pytanie, czy wojewoda w momencie wydawania zarządzenia nadającego nową nazwę żoliborskiej ulicy wiedział o tytule Sprawiedliwego, którym Tołwiński został uhonorowany w 1997 roku.

Stanowisko wyrażające sprzeciw dekomunizacji Tołwińskiego wydała też rada dzielnicy Żoliborz:

Radni przyjęli stanowisko
Radni przyjęli stanowisko Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kw/b

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl