Odkryto korytarz w piramidzie Cheopsa

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Piramidy w Gizie
Piramidy w Gizie Reuters
wideo 2/4
Piramidy starożytnego Egiptu

Piramida Cheopsa to jedna z najbardziej znanych budowli na świecie, więc wydawać by się mogło, że przed archeologami nie ma już żadnych tajemnic. Okazuje się jednak, że naukowcy odkryli w jej wnętrzu kilkumetrowy korytarz.

Władze Egiptu poinformowały w czwartek o odkryciu w Wielkiej Piramidzie w Gizie ukrytego, dziewięciometrowego korytarza - pierwszej tego rodzaju struktury znalezionej po północnej stronie sławnej budowli.

Odkrycie ogłosili egipski archeolog Zahi Hawass i minister turystyki tego kraju Ahmed Eissa.

Na razie nie wiadomo, do czego służył

Korytarz o wymiarach dziewięć na dwa metry znajduje się nad głównym wejściem do piramidy, w pobliżu jej podstawy. Został wykryty dzięki trwającemu od 2015 roku międzynarodowemu projektowi Scan Pyramids. Projekt ten wykorzystuje między innymi tomografię mionową, która pozwala uzyskać obrazy dzięki mionom wytwarzanym w ziemskiej atmosferze przez wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne. Funkcja korytarza jest nieznana, ale jego odkrycie może zwiastować dalsze znaleziska archeologiczne.

Ma 4,5 tysiąca lat

Wielka Piramida, znajdująca się około 18 kilometrów od centrum Kairu, jest również znana jako piramida Cheopsa ze względu na faraona Cheopsa (Chufu) z IV dynastii, który panował w latach 2509-2483 przed naszą erą i zlecił jej budowę 4500 lat temu. Ma wysokość 146 metrów i przez tysiące lat była najwyższą konstrukcję zbudowaną przez ludzkość.

Pomimo wiarygodnych teorii sposób budowy Wielkiej Piramidy pozostaje przedmiotem sporów i fantastycznych hipotez, co rozbudza zainteresowanie każdym nowym odkryciem, jakie jej dotyczy.

Ta starożytna budowla, dzięki swojej wielkości i stabilnej konstrukcji, jest jedynym z siedmiu cudów świata starożytnego zachowanych do czasów współczesnych. Do dziś robi ogromne wrażenie na odwiedzjących Gizę, a wielu turystów przybywa do Egiptu głównie po to, by "zobaczyć piramidy". Turystyka jest bardzo ważną gałęzią egipskiej gospodarki, a w ostatnich latach sektor ten przeżywał kryzys. Nic dziwnego, że rząd Egiptu stara się zwracać uwagę świata na tak wyjątkowy zabytek jak Wielka Piramida.

Piramida CheopsaShutterstock

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock