Ogromny rozbłysk na niebie na nagraniu

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Chile mogli zauważyć na nocnym czwartkowym niebie spektakularny rozbłysk. Na nagraniach ze stolicy widać jak niebo przecina meteor.

Zjawisko było widoczne z różnych części Santiago, dlatego kamery mogły śledzić jego ruch. Naukowcy z Concepcion University wyjaśnili, że jasne światło pozostawiło po sobie małe ciało skalne, które spłonęło po tym, jak znalazło się w ziemskiej atmosferze przyciągnięte przez grawitację.

Taki świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid poruszający się w atmosferze, nazywa się meteorem. Powstaje, gdy meteoroid rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur i spala. Często, oprócz jasnego punktu, widoczna jest krótkotrwała smuga. Meteor może być nazywany bolidem, gdy jest jaśniejszy niż widziana z ziemi planeta Wenus.

Meteor a meteoryt

Czym się różni meteor od meteorytu? Najczęściej podczas wchodzenia w ziemską atmosferę meteoroid spala się w całości i, oprócz jasnego światła na niebie, nie pozostaje po nim żaden ślad. Jeżeli jednak nie spali się on w całości i jego fragmenty spadną na powierzchnię Ziemi, wtedy nazywane są one meteorytami.

Czytaj też: Meteoryt przebił dach i spadł na poduszkę. Kobieta wstała chwilę wcześniej

Autor:ps

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl