TVN Meteo | Polska

Szatan w Wielkopolsce. Rzadki grzyb krwistoborowik szatański pierwszy raz dostrzeżony w tym regionie

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Krwistoborowik szatański | wideo bez dźwięku
Krwistoborowik szatański | wideo bez dźwiękuShutterstock
wideo 2/7
ShutterstockKrwistoborowik szatański | wideo bez dźwięku

W lesie w Wielkopolsce znaleziono siedlisko krwistoborowika szatańskiego, zwanego szatanem - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. To trujący grzyb, który od kilku lat podlega ścisłej ochronie, a w całym kraju można spotkać go obecnie tylko w kilkunastu miejscach. "Aby chronić grzyby i ich otoczenie przed zniszczeniem", leśnicy nie zdradzają, gdzie dokładnie dokonano tego odkrycia.

Krwistoborowik szatański (Rubroboletus satanas), nazywany szatanem, jest na tyle rzadkim gatunkiem grzyba występującym w Polsce, że istnieje tylko kilkanaście miejsc, w których można go spotkać - zaznaczył Piotr Grześ z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP).

Szatan to grzyb uznawany za krytycznie zagrożony wyginięciem

- Od 2014 roku (szatan) podlega ochronie ścisłej i uznawany jest za gatunek krytycznie zagrożony. Do tej pory najlepiej poznane jego stanowiska zlokalizowane są w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - wskazał Grześ.

Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Poznaniu Marlena Kowalkowska zaznaczyła, że odkryty niedawno krwistoborowik jest pierwszym szatanem znalezionym na terenie poznańskiej dyrekcji. - Lokalizacja stanowiska pozostaje niejawna, aby ochronić grzyby i ich otoczenie przed zniszczeniem. Oczywiście nadleśnictwo, na którego terenie został znaleziony, otoczy go opieką i zadba, by siedlisko tego niezwykłego grzyba przetrwało w spokoju - zapewniła Kowalkowska.

Krwistoborowik szatańskiShutterstock

Krwistoborowik szatański. Gdzie rośnie, jak wygląda

Krwistoborowik szatański należy do rodziny borowikowatych. Występuje w Europie i zachodniej Azji w lasach liściastych, zwłaszcza pod bukami i dębami rosnącymi na glebach wapiennych.

Szatany mają białoszare kapelusze, których średnica może dochodzić do 30 centymetrów. Baryłkowaty trzon grzyba w odpowiednich warunkach zabarwia się na intensywnie krwistoczerwony kolor, stąd jego nazwa rodzajowa - krwistoborowik. Miąższ zarówno kapelusza, jak i trzonu szatana sinieje pod wpływem dotyku. Starzejące się osobniki wydzielają charakterystyczny nieprzyjemny zapach.

Krwistoborowik szatańskiShutterstock

Krwistoborowik szatański. Trujący grzyb

Krwistoborowik szatański jest grzybem trującym. Jego spożycie powoduje ciężkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Toksyny zawarte w surowym owocniku wywołują zapalenie żołądka i jelit, ostatecznie wywołując połączenie biegunki, wymiotów, drgawek i bólu brzucha.

Jak podkreślają leśnicy, ze względu na nieliczne obszary występowania i nieprzyjemny zapach owocników doniesienia o zatruciach tym grzybem są rzadkie.

Zatrucia grzybamiPAP

Grzyby jadalne w polskich lasach

W polskich lasach występuje 1,4 tys. gatunków grzybów jadalnych. Jak podają leśnicy przeciętny Polak rozpoznaje około 15 gatunków grzybów, a wytrawny grzybiarz około 40 gatunków.

Poznańska RDLP podała, że w polskich lasach każdego roku zbiera się średnio około 100 tys. ton grzybów o rynkowej wartości około 700 mln zł.

Czytaj także: Jak rozpoznać grzyby trujące od jadalnych

Najczęściej mylone grzybyPAP

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości