Stan ostrzegawczy na Warcie w Poznaniu. Obowiązują alerty hydrologiczne

Źródło:
IMGW, TVN24
Nagranie Warty z drona w Pozaniu
Nagranie Warty z drona w PozaniuTVN24
wideo 2/2
Nagranie Warty z drona w PozaniuTVN24

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego i drugiego stopnia. Na niektórych rzekach wciąż są przekroczone stany alarmowe. Jednak obecna aura może spowodować, że latem sytuacja hydrologiczna będzie lepsza.

W piątek koło południa przekroczone były stany alarmowe między innymi na Warcie w Kostrzynie nad Odrą, Odrze w Nietkowie, Cigacicach i Głogowie, Baryczy w Łąkach, Widawie w Zbytowej.

Stany wód w piątek 16.02IMGW

Sytuacja w Wielkopolsce. Warta i stan ostrzegawczy

W Poznaniu Warta przekroczyła stan ostrzegawczy.

- W tej chwili na wodowskazie na Moście św. Rocha w Poznaniu mamy 404 centymetry. To cztery centymetry powyżej stanu ostrzegawczego. Ta tendencja jest minimalnie wzrostowa, powinna się jeszcze utrzymać przez 2-3 dni po kilka centymetrów na dzień - powiedział Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - Jeżeli bierzemy pod uwagę cały bieg rzeki Warty, to w górnym odcinku mamy strefę stanów spadkowych, choć na kilku wodowskazach mamy cały czas przekroczone stany ostrzegawcze. Od środkowego odcinka aż do wodowskazu w Kostrzynie nad Odrą jest tendencja wzrostowa - dodał.

Ekspert zauważył, że podobne przepływy, jakie teraz odnotowuje się na Warcie na Moście św. Rocha w Poznaniu, notowano w styczniu 2018 roku.

- Wysokie poziomy wody w rzekach testują całą infrastrukturę przeciwpowodziową. Miejmy nadzieję, że przez te lata utrzymaliśmy ją na takim poziomie, że nie będziemy mieli kłopotów, jeśli chodzi o jakieś rozlania czy podtopienia - powiedział Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Wsiąka nam duża ilość wody w glebę, wsiąka głębiej - mówił. Klimatolog dodał, że taka sytuacja może spowodować, iż latem niżówki nie powinny występować.

Sytuacja na rzece Warcie
Sytuacja na rzece WarcieTVN24

Alerty hydrologiczne

W związku ze spływem wód opadowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy hydrologiczne. Trzeci, najwyższy stopień obowiązuje w województwach zachodniopomorskim (dotyczy dolnej Odry) i lubuskim (dotyczy Odry).

Pomarańczowe alarmy wydano w części województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, wielkopolskiego.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autorka/Autor:anw

Źródło: IMGW, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W związku z ponad 40-stopniowymi upałami w Grecji władze wprowadziły różne ograniczenia. Część osób pracuje zdalnie, w Atenach uczniowie nie poszli do szkół. W środę przez część dnia zamknięty dla zwiedzających będzie Akropol.

"Mały lockdown" w Grecji

"Mały lockdown" w Grecji

Źródło:
PAP, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Pogoda w drugiej połowie tygodnia znów może zrobić się gwałtowna. Do części kraju mają wrócić burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Powrót niebezpiecznej aury. Tutaj mogą pojawić się burze

Powrót niebezpiecznej aury. Tutaj mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkaniec Bydgoszczy zauważył na parapecie swojego okna pustułkę. Nagranie, na którym widać młodego osobnika, przesłał na Kontakt 24. - W tej fazie wciąż jest jeszcze karmiona przez rodziców, ale za kilka tygodni się usamodzielni - powiedział ornitolog Przemysław Chylarecki.

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

Źródło:
Kontakt 24

Lej kondensacyjny pojawił się w środę nad Bałtykiem w rejonie Mielna (Zachodniopomorskie). Zalążek trąby wodnej udało się uchwycić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kenijski rząd zapowiedział plan eliminacji wron orientalnych. Według krajowych służb ochrony dzikiej przyrody, ten inwazyjny gatunek wypiera rodzime gatunki, przenosi choroby oraz zakłóca spokój mieszkańców i turystów. Jak tłumaczą władze, eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Chcą wybić milion wron

Chcą wybić milion wron

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwsza fala upałów może nawiedzić Polskę już w przyszłym tygodniu. Z modeli meteorologicznych wynika, że w niektórych regionach temperatura maksymalna może wzrosnąć powyżej 30 stopni Celsjusza. Jak wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kulminacja ciepła spodziewana jest na środek tygodnia.

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kobiety mogą być bardziej odporne na stres związany z lotem w kosmos niż mężczyźni - wynika z opublikowanych badań. Zdaniem naukowców, aktywność genów u astronautów jest bardziej zaburzona niż u astronautek, a powrót do normy po wylądowaniu na Ziemi zajmuje im więcej czasu.

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Źródło:
PAP, nature.com, The Guardian

Zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Lśniące chmury, najwyższe spośród wszystkich, jakie da się zobaczyć z powierzchni naszej planety, dostrzegł nocą z wtorku na środę Reporter 24 w Suwałkach.

Niebo w Suwałkach zalśniło

Niebo w Suwałkach zalśniło

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W sąsiedztwie popularnych wśród turystów plaż Portugalii coraz częściej jest obserwowana obecność atlantyckich wielorybów - informują biolodzy, cytowani przez miejscowe media. Według specjalistów może to wynikać z podnoszącej się temperatury wody u wybrzeża.

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Źródło:
PAP, Publico

Około dwa miliony lat temu Układ Słoneczny przeszedł przez gęsty obłok międzygwiazdowy i to mogło doprowadzić do zmian klimatu na Ziemi - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Astronomy".

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Źródło:
PAP, eurekalert.org

Pogoda na dziś. Środa 12.06 w całym kraju przyniesie pochmurną, ale spokojną aurę. Tylko w niektórych regionach spodziewane są słabe opady. Na termometrach zobaczymy od 17 do 22 stopni Celsjusza, a warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - środa 12.06. Pochmurno, ale przeważnie bez deszczu

Pogoda na dziś - środa 12.06. Pochmurno, ale przeważnie bez deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy sparaliżowały największe lotnisko na Majorce. Woda opadowa wdarła się do hali budynku, zalewając sklepy i poczekalnie, oraz całkowicie pokryła płytę lotniska. Przez kilka godzin ruch na lotnisku był wstrzymany.

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Źródło:
PAP, Reuters, Ser100, AENA

Kolejne dni przyniosą nam powolny wzrost temperatury. Chociaż w środku tygodnia termometry pokażą miejscami zaledwie 17 stopni Celsjusza, w weekend będzie już zdecydowanie cieplej. Wyższe wartości przyniosą jednak powrót gwałtownej aury.

Pogoda na 5 dni. Wróci ciepło, a wraz z nim burze

Pogoda na 5 dni. Wróci ciepło, a wraz z nim burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najwyższa góra Układu Słonecznego od czasu do czasu bywa oszroniona. Dane zebrane przez sondę ExoMars TGO pokazały, że na wulkanie Olympus Mons w porannych godzinach pojawia się wodny szron. To pierwsze takie odkrycie w pobliżu marsjańskiego równika i niezwykle ważny szczegół w kontekście przyszłych misji załogowych na Marsa.

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Źródło:
ESA, UNIBE

Służby w amerykańskim stanie Kalifornia uratowały kitesurfera, który utknął na plaży u wybrzeży hrabstwa Santa Cruz. W odnalezieniu pomógł napis z kamieni ułożony przez mężczyznę.

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Źródło:
CBS News

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę na miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Jak wynika z przewidywań synoptyków, dwa letnie miesiące mogą być cieplejsze niż zazwyczaj.

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Płonie równina Pantanal w Ameryce Południowej, czyli największe mokradła na świecie. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku pożarów jest więcej o niemal 1000 procent. - Najbardziej niepokojące jest to, że nawet w porze deszczowej mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby pożarów - podkreślił Vinicus Silguerio z organizacji pozarządowej Instituto Centro de Vida.

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ponad 40-stopniowe upały nadciągają do Grecji. Niektóre szkoły zamknięto, część pracowników budżetówki pracuje zdalnie, wydano ostrzeżenie przed pożarami.

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli, że słonie afrykańskie zwracają się do siebie pomrukami, które przypominają imiona używane przez ludzi. Wyniki wieloletnich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Źródło:
PAP, CNN

W wyniku powodzi błyskawicznych w północnym Wietnamie zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dziecko, a jedna zaginęła - poinformowały władze. Z powodu zalanych dróg setki turystów było uwięzionych w dystrykcie Dong Van.

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z najdłuższą falą upałów, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Temperatura przekracza 45 stopni Celsjusza. Szczególnie trudna sytuacja panuje w północnej części kraju. Według służb medycznych do końca maja upały przyczyniły się do śmierci dziesiątek osób.

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz dał się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wschodniej i południowej Polski. W województwie świętokrzyskim deszcz zalał drogę dojazdową do przedszkola. Konieczna była interwencja strażaków, którzy ewakuowali dzieci przy pomocy pontonu.

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Źródło:
KW PSP Kielce, Państwowa Straż Pożarna

Grad poważnie uszkodził samolot lecący do Wiednia. W niedzielę nad krajem szalały gwałtowne burze, a w jedną z nich niespodziewanie wleciał Airbus A320 linii Austrian Airlines. Grad poważnie uszkodził przednią część samolotu - przednie szyby i fragment dziobu.

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Źródło:
ABC News, Airlive

Wirusy o imponujących rozmiarach zostały znalezione na powierzchni pokrywy lodowej na Grenlandii. Ich występowanie jest prawdopodobnie powiązane z obecnością śnieżnych alg - glonów zamieszkujących najzimniejsze regiony świata, które podczas zakwitów przyspieszają topnienie pokrywy lodowej. Wiedza o tym, jak kontrolować te drobnoustroje, może pomóc ograniczyć utratę lodu.

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Źródło:
PAP, Aarhus University

Ryba rzadko spotykanego gatunku została znaleziona na plaży nad Pacyfikiem w stanie Oregon na północnym zachodzie USA. Mierzący ponad dwa metry przedstawiciel rodzaju samogłowów zapuścił się daleko od swoich rodzinnych stron - zwierzęta te zamieszkują głównie wody południowej półkuli i okolice równika. Po raz pierwszy gatunek ten opisano niecałą dekadę temu.

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Źródło:
CNN, ADW

Burze z gradem spowodowały poważne straty w Austrii. Intensywne ulewy nawiedziły w weekend południowe regiony kraju. Mieszkańcom Tyrolu we znaki dało się intensywne gradobicie, które zniszczyło wiele samochodów. W Styrii zalane zostały ulice i piwnice, pękła również tama - spiętrzona woda zatopiła miejscową remizę strażacką.

Grad niszczył auta, turyści utknęli w górach

Grad niszczył auta, turyści utknęli w górach

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, merkur.de

Czerwiec to miesiąc, w którym zaczyna kwitnąć w wielu miejscach barszcz Sosnowskiego. Jak piszą Lasy Państwowe, kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny. W soku i w olejkach eterycznych występują substancje toksyczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia. Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo.

"W wielu miejscach zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina"

"W wielu miejscach zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina"

Źródło:
Lasy Państwowe, GIS, GDOŚ, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz doprowadził w weekend w Chile do osunięcia się ziemi. Na nagraniu z drona widać luksusowy kompleks apartamentów, stojący na skraju zapadliska. Osoby przebywające w budynku ewakuowano.

Luksusowy kompleks apartamentów tuż nad przepaścią

Luksusowy kompleks apartamentów tuż nad przepaścią

Źródło:
Reuters

W niedzielę w powiecie tarnowskim (Małopolskie) pojawił się zalążek trąby powietrznej. Nagranie, na którym widać wirujący lej w miejscowości Nieciecza, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Lej kondensacyjny w Małopolsce. Nagranie

Lej kondensacyjny w Małopolsce. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najpierw zrobi się zimniej niż zwykle w czerwcu, a później uderzy gorąco. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: dwie skrajności w pogodzie - jedna po drugiej

Pogoda na 16 dni: dwie skrajności w pogodzie - jedna po drugiej

Źródło:
tvnmeteo.pl