Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek alert do osób przebywających na terenie powiatu dębickiego na Podkarpaciu. Dotyczył on złej jakości powietrza. O poranku na południu kraju trudno było oddychać. Wieczorem nie zrobiło się lepiej.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek SMS-owy alert w związku z prognozowanym wysokim stężeniem pyłu zawieszonego PM10. "UWAGA! Dnia 16.02 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - wiadomość o takiej treści otrzymały osoby przebywające na terenie powiatu dębickiego (województwo podkarpackie).
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozował tam zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 µg/m3 dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).
Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.
Smog w Polsce
W piątek o godzinie 10 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10 występowała w Łagowie. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie szkodliwych cząsteczek w wysokości 196 µg/m3. Złej jakości powietrze zarejestrowano też w Krakowie (aleja Krasińskiego) - 150 µg/m3. Niezdrowym powietrzem oddychali natomiast mieszkańcy Dębicy i Rzeszowa.
Pod względem stężenia pyłu PM2,5 powietrze złej jakości zostało odnotowane w Łagowie - 89 µg/m3 i Dębicy - 126 µg/m3. Niezdrowe powietrze było w Chojnowie, Rzeszowie, Krakowie na ul. Bulwarowej i w alei Krasińskiego.
W przypadku pyłów PM10 oraz PM2,5 mieszkańcy niektórych miast, zwłaszcza w południowej Polsce, o poranku oddychali powietrzem, którego jakość określa się jako średnią.
W piątkowy wieczór najgorzej oddycha się w województwach dolnośląskim, małopolskim, świętokrzyskim. O godzinie 21 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10 występowała w Nowej Rudzie - 205 µg/m3, Żywcu - 169 µg/m3 i Nowym Sączu - 159 µg/m3. Niezdrowym powietrzem oddychali natomiast mieszkańcy Przemyśla, Sanoka, Zakopanego, Nowego Targu i Suchej Beskidzkiej.
Jeśli chodzi o PM2,5 to złą jakość powietrza odnotowano w Żywcu - 106 µg/m3, a niezdrową – w Przemyślu i Skarżysku-Kamiennej.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 25 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock